Szijjártó szerint Ukrajna helyett Libanon hadseregét támogatja Magyarország 400 millió forinttal
„Magyarország az ukrajnai fegyverszállítások helyett 400 millió forinttal támogatja a libanoni hadsereget” – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium kedden. A közel-keleti ország hadseregének megerősítését az Európai Békekereten keresztül támogatja Magyarország, a miniszter szerint a két ország baráti viszonyt ápol egymással, és a jövőben is támogatni fogják a nyugalom és stabilitás érdekében tett törekvéseket – írja az MTI.
„Ezt a pénzt az Európai Békekereten keresztül juttatjuk el Libanonba, s ezt azért tudjuk megtenni, mert mi nem küldünk fegyvert Ukrajnába, ekképp az oda fizetendő összeget átutalhatjuk máshova is”
– állította Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az alapról, holott abba a tagállamok gazdasági részesedésük alapján fizetnek be és közös határozatokkal költenek.
A Bejrútból élő videóval bejelentkező Szijjártó szerint örömteli, hogy Libanonban nemrég keresztény elnököt választottak. Libanonban jelentős keresztény közösség él, akik nehéz helyzetben vannak, az elmúlt hét évben hatmilliárd forintnyi támogatást küldött Magyarország a keresztény közösségek megerősítésére. Emellett tizenhat magyar katona is szolgál a libanoni békefenntartó erőkben – mondta a külügyminiszter.
A miniszter szerint a Közel-Keleten javult ugyan a helyzet az Izraellel tavaly novemberben kötött tűzszünettel, de ezt az állapotot fenn is kell tartani, hogy tartósan béke lehessen a térségben – mondta Szijjártó. Emellett szerinte az újabb migrációs hullámok megelőzése szempontjából is fontos a stabilitás megteremtése. Szijjártó azt is szorgalmazza, hogy a Szíriából Libanonba menekült szírek is minél előbb hazatérjenek.
Először a Nyugat-Balkánról, utána Csádról volt szó Libanon előtt
Az uniós tagállamok a 2021-2027-es időszakra a közös költségvetésen felül hozták létre az Európai Békekeretet. Az 5,7 milliárd euróval induló alapból utólag fizetnek a tagállamoknak EU-n kívüli országokba vitt eszközök, fegyverek után, de missziókra is fordíthatnak pénzt, mint ahogy azt egy ukrán katonákat kiképző küldetésnél is tették. A békeidőre tervezett keretet az Ukrajna elleni orosz invázió óta két részletben nagyjából megduplázták. Eddig hétszer térítettek belőle szállításokat uniós tagállamokból Ukrajnába – legutóbb 2024 márciusában, azóta a magyar kormány változatos indokokkal blokkolja az Ukrajnával kapcsolatos békekeretes döntéseket.
Az emelési és kifizetési döntéseket minden esetben át kellett engednie a magyar kormánynak, de legalább egy esetben élt konstruktív tartózkodással. Ilyenkor jogilag kimarad, de elfogadja, hogy a határozat köti az EU-t. Az alaphoz, amelyből nem csak ukrán szállítások után fizettek, minden tagállam, így Magyarország is gazdasági súlyával arányosan hozzájárult.
Szijjártó korábban 2023 márciusában azt magyarázta, hogy az egyszázaléknyi, Magyarországra eső rész a Nyugat-Balkánra vitt eszközökre megy, tavaly februárban azt mondta, a ránk eső részt az ukrajnai fegyverszállítás helyett a csádi biztonság javítására fordítják majd.
Az Európai Békekeret honlapja alapján háromszor, legutóbb 60 millió euró értékben január 21-én döntöttek a libanoni fegyveres erők támogatásáról.