Trump védelmi minisztere alaposan megvágná a Pentagon költségvetését
Az Elon Musk által irányított Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) rengeteg költségcsökkentési kísérlete után a jelek szerint a Pentagont is utolérte az amerikai spórolási hullám. Pete Hegseth védelmi miniszter egy kiszivárgott levél alapján arra szólította fel a Pentagon és az amerikai hadsereg vezetőit, hogy dolgozzanak ki terveket azért, hogy a következő 5 év mindegyikében 8 százalékkal csökkenthessék a védelmi kiadásokat – írja a Washington Post.
Hegseth állítólag február 24-ig adott időt a tervek kidolgozására, és összesen tizenhét olyan területet nevezett meg, amelyek mentesülnek a költségcsökkentés alól. Olyan dolgok tartoznak ide, mint a déli határon folytatott katonai műveletek, a nukleáris arzenál és a légvédelem fejlesztése és az egyszer használatos drónok, és egyéb lőszerek beszerzése. A nukleáris fegyverek kérdése amúgy különösen vicces ebben a kontextusban, mert
a DOGE múlt csütörtökön tévedésből kirúgott több száz szövetségi alkalmazottat, akik pont a nukleáris fegyverek karbantartásával és korszerűsítésével foglalkoznak.
A Pentagon 2025-ös büdzséje egyébként 850 milliárd dollárra rúg, és nagyjából mindenki egyetért abban, hogy erre szükség is van, hogy Amerika kezelni tudja a Kína és Oroszország által jelentett fenyegetést. A levélből arra is lehet következtetni, hogy hol szeretnének vágni a költségvetésen, az európai, a közel-keleti és az afrikai műveleti központ is hiányzik a támogatásra javasolt régiós központok közül. Nem meglepő módon az európai központ kulcsszerepet játszik az ukrajnai háborúban.
Hegseth szerint Trump üzenete az, hogy békét csak akkor lehet csinálni, ha erőt demonstrálnak, de nem háborúra kell készülni, hanem „fel kell támasztani a harcos étoszt”, újra kell építeni a hadsereget és vissza kell állítani annak elrettentő erejét. A miniszter hozzátette, az új költségvetés elegendő lesz az amerikai haderő fenntartásához, de letöri a felesleges költéseket és a túlburjánzó bürokráciát és elhozza például az auditálási rendszer reformját is.
Ha a tervek megvalósulnak, azzal ez lesz a legnagyobb költségcsökkentési program 2013 óta. Az akkori vágásokat a Pentagonban krízisként élték meg, és hamar népszerűtlenek lettek a demokraták és a republikánusok körében is, mert akadályozták a hadsereget abban, hogy készen álljon egy esetleges háborúra. Ebből kiindulva valószínűleg most is komoly falakba fog ütközni a tervezet – a kormányon belül és a Kongresszusban is.