Terrorszervezetté nyilvánított több drogkartellt az Egyesült Államok

Az amerikai külügyminisztérium egy szerdán közzétett iratában nemzetközi terrorszervezetté nyilvánított nyolc drogkartellt. A Marco Rubio külügyminiszter aláírásával ellátott döntés hivatalosan csütörtökön lép életben, amikor a szövetségi közlönyben is publikálják – írta az NBC News. Az indoklás szerint „elég bizonyíték van arra”, hogy a kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó bűnszervezetek terrorcselekményeket hajtanak végre, amik veszélyeztetik amerikai állampolgárok biztonságát, valamint az Egyesült Államok nemzetbiztonságát – olvasható a február 6-án aláírt döntésben.

A nemzetközi terrorszervezetté nyilvánított kartellek között hat mexikói szervezet van, köztük a Sinaloa, a Gulf és a Jalisco Új Nemzedék kartellek. Emellett a Kaliforniából eredő, főleg salvadoriakból álló Mara Salvatrucha (MS-13), valamint a venezuelai Tren de Aragua kapott terrorszervezet címkét.

Donald Trump amerikai elnök egyik első elnöki rendelete volt, hogy terrorszervezetekké kell nyilvánítani drogkartelleket. Ezzel a döntés támogatói szerint hatékonyabban lehet fellépni az Egyesült Államokba kábítószereket csempésző szervezetek ellen, és felvetette annak lehetőségét is, hogy Washington a hadsereget vetheti be ellenük.

Szakértők azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államoknak már így is elég nagy lehetősége van a kartellek elleni fellépésre, főleg a pénzügyi szankciók terén, de annak nem várt következményei lehetnek amerikai cégekre, amik már védelmi pénz fizetése miatt is terrortámogatókká válhatnak.

Annak pedig brutális következményei lennének, ha a hadsereget is bevetnék a kartellek ellen, amik válaszul könnyen valódi terrorszervezetekké válhatnak – figyelmeztettek szakértők. Hogy milyen veszélyei vannak a döntésnek, arról, ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!