Szijjártóék elfogadták az új szankciókat
Az Európai Unió külügyminiszterei a hétfői ülésükön elfogadták a 16. szankciócsomagot Oroszország ellen.
Az EU Tanácsának közleménye alapján 83 személy és cég, szervezet ellen vezetnek be büntetőintézkedéseket. Új feltételeket vezetnek be arra, hogy milyen hajókat minősítsenek az orosz „árnyékflotta” részének. (Az oroszok a nem saját zászlóval közlekedő hajókkal igyekeznek kijátszani a korlátozásokat, és felmerült a szerepük több tenger alatti uniós kábel elszakadásánál is.) A hajók számát, amiket nem fogadhatnak az uniós kikötőkben és amiknek szolgáltatásokat sem nyújthatnak, nagyjából duplájára, több mint 150-re növelték.
Emellett többek között
- egy olyan rendszer ellen is fellépnek, amivel az orosz központi bank igyekszik semlegesíteni a szankciók hatását;
- új termékek kivitelét tiltották be, amiket katonai célokra is használhatnak;
- szankciók megkerülésében közreműködő vállalatok ellen intézkedtek;
- kivezetik az alumínium behozatalát;
- orosz belföldi járatokat vagy az oroszoknak repülőgépeket, alkatrészeket eladó cégeket szankcionáltak.
Oroszország már három éve próbál olyan földet lopni, ami nem az övé, utalt az invázió évfordulójára Kaja Kallas. Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette: „kétség sem fér hozzá, hogy ki az agresszor, akinek fizetnie kell és felelősségre kell vonni ezért a háborúért. Minden szankciócsomag megfosztja a Kremlt olyan forrásoktól, amelyekkel háborút viselhet. A folyamatban lévő tárgyalások mellett az orosz agresszió befejezéséről a lehető legerősebb helyzetbe kell hoznunk Ukrajnát.” Kallas szerint a szankciók erősíthetik az alkualapjukat.
Ahogy az előző 15 csomagnál, úgy a mostaninál is minden kormány beleegyezésére szükség volt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már szerdán jelezte, hogy a magyar kormány átengedi a csomagot. Ez szerinte Magyarországnak inkább könnyítéseket tartalmaz. Például lehetővé teszi, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni, és azt is sikerült elérni, hogy a budapesti hármas metró karbantartásához és garanciális javításához szükséges munkákat el lehessen végezni. A kormány blokkolta huszonhét személy és szervezet szankcionálását, a focicsapatoknál ezzel az EU „maradék becsületét mentette meg”. „Reméljük, hogy az amerikai–orosz kapcsolatok a jövőben úgy fognak javulni, hogy ezt az egész szankciós politikát el lehet majd felejteni”, jelentette ki. Jelezte azt is, hogy a kormány egyelőre nem engedi a személyek elleni, március közepén lejáró intézkedések meghosszabbítását.