A kurdok bebörtönzött vezére fegyverletételre szólította fel a Kurdisztáni Munkáspártot
Abdullah Öcalan, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) bebörtönzött vezére csütörtökön fegyverletételre szólította fel az általa alapított szervezet tagjait. A Reuters hírügynökség szerint Öcalan felhívásával akár lezárulhat a török állam és a PKK között négy évtizede húzódó konfliktus.
Ha a kurdok hallgatnak vezetőjük kérése, akkor Recep Tayyip Erdoğan török elnöknek lehetősége lesz arra, hogy stabilizálja és fejlessze Törökország délkeleti részét, ahol a felek eddig harcoltak egymással.
„Fegyverletételre szólítok fel, és vállalom ennek a felhívásnak a történelmi felelősségét”
– írta közleményében Öcalan. A levelet a kurdbarát Népek Egyenlősége és Demokrácia Pártja (DEM) hozta nyilvánosságra csütörtökön, miután egy hétfős delegáció meglátogatta Öcalant börtönében. A 75 éves PKK-vezér azt írta, szeretné, ha pártja tartana egy kongresszust, amelyen formálisan feloszlatná magát. A DEM politikusai az Öcalannál tett látogatás után, Isztambul közelében felolvasták a PKK vezetőjének levelét.
A Kurdisztáni Munkáspárt vezetői egyelőre nem reagáltak Öcalan felszólítására. Az Erdoğan politikai hátországát adó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) alelnöke, Efkan Ala azt mondta, Törökország megszabadulna a béklyóitól, ha a PKK tényleg letenné a fegyvert és feloszlatná magát.
A marxista–leninista gyökerű PKK négy évtizede harcol egy független kurd állam, illetve az utóbbi évtizedben egy Törökországon belül önálló kormányzattal rendelkező kurd terület létrehozásáért. A szervezetet a török kormány, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetként tartja nyilván. A harcokat többször is tűzszünetek szakították meg, és a kétezres évek elején titkos tárgyalások zajlottak a két fél között a béke elérésére, amelyek 2013-ban váltak hivatalossá. A béketárgyalások azonban 2015-ben félbeszakadtak.
Tavaly úgy tűnt, hogy újrakezdődhetnek a 2015-ben félbeszakadt béketárgyalások a török kormány, valamint a török állammal több évtizede harcoló Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) között. Öcalan akkor megüzente, hogy politikai útra lehetne terelni a folyamatot. De a tárgyalások folytatásának illúziója hamar szertefoszlott, miután a török kormány a PKK-t okolta egy Ankara közelében elkövetett merényletért. A konfliktus hátteréről és a kurd–török tárgyalások kisiklásáról ebben a cikkben írtunk bővebben.