Újabb katonákat küldött Észak-Korea, hogy segítsen az oroszoknak harcolni

492

Észak-Korea további csapatokat telepített Oroszországba, de nem tudni, milyen nagyságrendű kontingenst küldött – jelentette csütörtökön a dél-koreai média az ország hírszerző ügynökségére hivatkozva.

A további csapatokat az oroszországi Kurszk térségében lévő harctérre küldték – áll a jelentésekben, amiről a Reuters is beszámolt.

A dél-koreai Nemzeti Hírszerző Szolgálat (NIS) szóvivői irodája nem válaszolt a sajtó megkereséseire.

Korábban a NIS azt közölte, hogy Észak-Korea több mint 11 ezer katonát telepített Oroszországba, hogy harcoljanak az ukrajnai háborúban az orosz erők oldalán. Ukrán és nyugati szakértők szerint az orosz erők észak-koreai fegyvereket is használtak.

Észak-Korea hivatalosan nem ismerte el, hogy katonai támogatást nyújt Oroszországnak az ukrajnai háborúban.

Az észak-koreai diktátort tapsolják az észak-koreai katonák – Fotó: Str
Az észak-koreai diktátort tapsolják az észak-koreai katonák – Fotó: Str

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető még tavaly júniusban írt alá államközi szerződést, aminek védelmi záradéka is volt: ha valamely felet agresszió éri, a másik segít neki. Az észak-koreai katonák az Oroszország által megtámadott Ukrajnában nem tűntek fel a fronton, először augusztusban, a kurszki régióban vetették be őket. Az orosz területre nyár végén törtek be az ukrán erők, és azóta sem tudták visszafoglalni tőlük az összes települést. Az észak-koreai katonákat Kim Dzsongun közeli bizalmasa, Kim Jongbok vezérezredes vezetheti.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök január elején jelentette be, hogy két észak-koreai hadifoglyot sikerült elfogniuk az ukrán csapatoknak, ezzel hivatalosan is bebizonyították, hogy Észak-Korea részt vesz a háborúban, amit azelőtt az ország hivatalos képviselője „alaptalan, közhelyes pletykának” nevezett az ENSZ közgyűlésén. Dél-koreai becslések szerint Phenjan 10-12 ezer katonát küldhetett Oroszország támogatására az Ukrajna elleni háborúba, de januárra már csak hétezren maradtak hadra fogható állapotban. Négyezren megsérültek, eltűntek, fogságba estek vagy meghaltak, a halottak számát ezer körülre becsülték nyugati tisztviselők.

A dél-koreai hírszerzés szerint a nagy veszteségek miatt január közepén egy időre kivonták a frontról az észak-koreai csapatokat, de február elején visszatértek a kurszki harcok közelébe.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!