Feledy Botond: Ha most lenne új vasfüggöny Európában, a magyar kormány egyértelmű, hogy melyik oldalra gondolja az országot

1375

„Nehéz Ukrajna szomszédjából jó színben látni a Trump-Zelenszkij vitát. Gyomorból azt érzi az ember, hogy mégis történelmi fordulóponttal fenyeget ez az Ovális irodából közvetített sajtótájékoztató és később a tárgyalás idő előtti megszakítása, az ukrán delegáció távozása.” – írja Facebookon a katasztrofálisan elsült Fehér Ház-i találkozóról Feledy Botond politológus, külpolitikai szakértő, az MTI külpolitikai szerkesztőségének egykori vezetője, a Pázmány volt oktatója.

Feledy azt írja, Trump és Vance folyamatosan provokálta Zelenszkijt, a szavába vágtak, beleszálltak, hogy mennyire hálátlan, nem köszönte meg a támogatást. Az ukrán elnök láthatóan nehezen tartóztatta magát. „Az ukránok három év védekezés után joggal érzik, hogy az Európát és benne Magyarországot is már többször legyaluló birodalom ellen küzdenek, saját vérükkel, mások fegyverével, mindannyiunk érdekében. Hogy azért kapnak segítséget, mert ezt még az európai fővárosokban is sokfelé tudják. Most igazán. Amit ma Ukrajnában lehet megállítani az orosz agresszión, azt holnap még költségesebb a teljes NATO-orosz vonalon megállítani.”

A politológus szerint Trumpék most mutatott arca azt jelenti, hogy nagyon más világ érkezik. Ráadásul a Macronnal és Starmerrel folytatott találkozók után mondta fel az amerikai elnök az orosz narratívákat, tehát az európai vezetőknek nem igazán sikerült őt „megpuhítani”, meggyőzni bármiről is.

Feledy szerint azért lehet pozitívumokat is látni a félresikerült találkozóban: ez ráébresztheti Európát arra, hogy itt a cselekvés és összefogás ideje. „Az EU-ban a borzongás átfordulhat most vasárnap a londoni európai biztonsági találkozón konstruktív munkába. Akik akarnak, azok összefognak, közösen folytathatják védelmi beszerzéseiket, különösen azokra a stratégiai képességekre, amelyeket eddig az USA nyújtott a hadszíntéren. Az új német kancellár is unortodox megoldásokat emleget, hogy összerántsák az EU-t katonailag. Macront vindikálta az idő: nem maradt más, csak a stratégiai autonómia növelése.”

Magyarország azonban sem a londoni, sem a párizsi minicsúcson nem volt, illetve lesz ott. Feledy szerint „ha most lenne új vasfüggöny Európában, a magyar kormány egyértelmű, hogy melyik oldalra gondolja az országot.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!