Trump máris az USA hivatalos nyelvévé tette az angolt
Donald Trump elnök a hétvégén már alá is írta azt a rendeletet, amely az USA hivatalos nyelvévé teszi az angolt, ahogy azt pár napja megígérte.
Az Amerikai Egyesült Államokban eddig soha nem volt a szövetségi kormány által meghatározott hivatalos nyelv. A tagállamok a kérdésben önállóan dönthettek, így az 50 állam közül 28-ban az angolt nyilvánították hivatalos nyelvvé (illetve mellette Hawaii a hawaiit, a Dél-Dakota a sziút, Alaszka pedig huszonkét őslakos nyelvet), 22-ben pedig eddig nem volt hivatalos nyelv. Az emberek túlnyomó többsége, 78 százaléka az angolt beszéli.
Miért kellett most mégis?
A Fehér Ház által kiadott dokumentumban az elnök rámutatott, hogy régóta esedékes volt az angolt az Egyesült Államok hivatalos nyelvévé nyilvánítani, amit azzal támasztott alá, hogy az ország alapításától fogva az angolt nemzeti nyelveként használják, és ezen keletkeztek az ország alapvető dokumentumai, mint a Függetlenségi Nyilatkozat és az alkotmány.
„A nemzet szintjén kijelölt nyelv az egységes és összetartó társadalom központi eleme, az Egyesült Államokat megerősíti, hogy állampolgárai egy közös nyelven képesek szabadon eszmét cserélni” – áll a rendeletben, amely célként jelöli meg egy hatékonyabban működő társadalom kialakítását. Az elnöki rendelet szándéka szerint az angol hivatalos nyelvvé tétele
az újonnan érkezett amerikaiakat is ösztönzi majd a nyelv elsajátítására.
„Az angol nyelvtudás nemcsak gazdasági értelemben nyit meg ajtókat, hanem segít az újonnan érkezőknek, hogy a közösségek tagjaivá váljanak, részesei legyenek a nemzeti hagyományoknak” – írta Donald Trump.
A rendelettel Donald Trump egy 2000-ben, Bill Clinton elnöksége idején hozott elnöki dokumentumot is hatályon kívül helyezett, amely a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javításáról rendelkezett a „korlátozott angol nyelvtudással rendelkező személyek számára”.
Az új jogszabály ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a változás nem jelent módosítást bármely szövetségi hivatal által nyújtott szolgáltatáshoz való hozzáférésben.
Első elnökválasztási kampánya során Trump bírálta a republikánus Jeb Busht, amiért az néha nem angolul beszélt a kampánykörútján. Egy 2015-ös New York-i sajtótájékoztatón
Trump kijelentette, hogy „mi egy olyan nemzet vagyunk, amely angolul beszél”.
Egyes államokban, például Texasban a spanyol nyelv hivatalos használata az évek során vitákat váltott ki. Egy texasi szenátor 2011-ben azt követelte egy bevándorlók jogaiért küzdő aktivistától, hogy egy törvényhozási meghallgatáson ne az anyanyelvét, hanem az angolt beszélje. Ez felélesztette a régóta tartó vitát arról, hogy helyes-e spanyolul beszélni Texasban, amely egykor Mexikó, előtte pedig a spanyol birodalom része volt. A kérdés sok idősebb mexikói-amerikai texasiban idézheti fel, hogy az 1950-es években még megbüntették azokat, akik spanyolul beszéltek az iskolában.