Szíria új vezetése felszámolná az Aszad-féle vegyi fegyvereket
Szíria új külügyminisztere, Aszad al-Shibani bejelentette, hogy az országa elkötelezett a még meglévő vegyi fegyverkészletek felszámolása mellett, írja a BBC. A Hágában, a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) ülésén tartott beszédében hangsúlyozta: céljuk, hogy igazságot szolgáltassanak az áldozatoknak és biztosítsák a nemzetközi jog betartását.
A külügyminiszter ugyanakkor jelezte, hogy Szíria ehhez nemzetközi támogatásra is számít. Bár a korábbi szíriai vezetés mindig tagadta, hogy vegyi fegyvereket vetett volna be a 14 éve tartó polgárháború alatt, több független vizsgálat is dokumentálta ennek az ellenkezőjét.
2013-ban szarin ideggáz töltetű rakéták csapódtak be Kelet- és Nyugat-Gúta ellenzéki kézen lévő területein, több száz ember halálát okozva. A támadást az ENSZ szakértői is megerősítették, bár felelőst hivatalosan nem neveztek meg.
A Nemzetközi Vegyifegyver-tilalmi Szervezet vizsgálati csapata később a szíriai hadsereget tette felelőssé legalább öt ilyen támadásért 2017 és 2018 között. Az egyik legismertebb eset a 2018-as dúmai támadás volt, amikor egy szíriai katonai helikopter klórgázzal töltött hengereket dobott két lakóházra, megölve legalább 43 embert.
A rezsim bukása után a nemzetközi közösség számára új lehetőség nyílt Szíria vegyifegyver-programjának végleges felszámolására. Az OPCW főigazgatója, Fernando Arias szerint a szervezet szakértői hamarosan Damaszkuszba utaznak, hogy megkezdjék a vegyi fegyverek megsemmisítésének előkészítését.
Shibani Hágában találkozott a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyészével is. Bár Szíria nem tagja a bíróságnak, az új kormány fontolgatja, hogy – Ukrajnához hasonlóan – elismeri az ICC joghatóságát, ezzel megnyitva az utat a háborús bűncselekmények kivizsgálása előtt.
Korábban a Telex is megírta, hogy az EU külügyminiszterei február végén döntöttek a Szíria elleni szankciók részleges felfüggesztéséről, hogy támogassák az ország politikai átmenetét és újjáépítését. Az Aszad-rezsim bukása után az energetikai és közlekedési szankciókat enyhítették, öt bankot levettek a listáról, és bizonyos pénzügyi korlátozásokat feloldottak, de a volt kormányzat szereplői ellen továbbra is érvényben maradnak a büntetőintézkedések. A döntés feltételekhez kötött, és az EU figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.