Trump: Így vagy úgy, de megszerezzük Grönlandot

2025. március 5. – 05:05

Trump: Így vagy úgy, de megszerezzük Grönlandot
Donald Trump és közönsége az elnök 2025. március 4-én elmondott kongresszusi beszéde alatt – Fotó Mandel NGAN / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

5758

„Amerika visszatért!”

– jelentette ki Donald Trump magyar idő szerint szerda kora hajnalban az Egyesült Államok kongresszusa előtt tartott ünnepélyes programadó beszédében, a republikánus törvényhozók hangos „USA, USA!” skandálása közepette. Az elnök szerint kormányzásával elkezdődött „Amerika aranykora”, ami azt jelenti, hogy

  • az USA lesz a legsikeresebb, „legdominánsabb” nemzet;
  • itt élnek majd a legegészségesebb, leggazdagabb közösségek;
  • az amerikaiak a tudomány és a világegyetem határait kitágítva eljutnak „a Marsra és azon túl is”.

Az elnök második ciklusában először tett eleget alkotmányos kötelességének, és tájékoztatta alig több mint hathetes, de meglehetősen turbulens kormányzásának eredményeiről a kongresszus két házát, illetve jelentette be kormányzati terveit. Az ún. „State of the Union”-höz hasonlóan a beszédet a helyszínen katonai és közjogi méltóságok, az elnök, illetve az ellenzéki demokraták által meghívott vendégek hallgatták.

Trump beszédét demokrata politikusok folyamatosan bekiabálásokkal és transzparensek lobogtatásával zavarták meg; többen kivonultak, a texasi Al Greent a teremőrök vezették ki. Igaz, maga Donald Trump is megzavarta saját beszédét olyan kiszólásokkal, mint amikor lepocahontasozta Elizabeth Warren massachusettsi szenátort, vagy amikor valóságshow-hangulatot teremtve ő maga jelentette be egy, a meghívottak között ülő fiatalnak, hogy felvették a West Point katonai akadémiára.

Trump hamis adatoktól és nettó hazugságoktól hemzsegő beszédében méltatta saját választási győzelmét – mellyel szerinte „merész és átfogó változtatásokra” kapott mandátumot –, illetve kormányzatának „gyors és állhatatos” cselekvését. A karzaton ülő milliárdosra mutatva kiemelte a kormányzati apparátus leépítésével megbízott – és kétes jogszerűséggel működő – Elon Musk DOGE-ra keresztelt akciócsoportjának munkáját, mely olyan visszaéléseket tárt fel, mint a transznemű egerek kitenyésztése vagy az LMBTQ-jogok támogatása Lesothóban, „egy olyan országban, melyről még soha, senki nem hallott”.

Rengeteget kritizálta elődjét, Joe Bident, a demokrata politikus energiapolitikáját hibáztatva például a tojás árának megugrásáért, „21 millió illegális migráns” beengedéséért; (egy álhír alapján) felrótta az előző kormányzatnak azt is, hogy a társadalombiztosítás papíron régóta halott emberek ellátását finanszírozza. Méltatta saját szimbolikus és kultúrharcos intézkedéseit a Mexikói-öböl átnevezésétől a transzneműek hadseregből való kitiltásáig.

Trump harciasan védelmébe vette a nagy gazdasági és diplomáciai vihart kavaró, a piacok és republikánus politikusok által is fanyalogva fogadott vámháborút:

„Bármilyen vámmal sújtanak, ugyanazt kapják vissza. Bármilyen adóval próbálkoznak, mi is megadóztatjuk őket. Ha hatóságilag távol tartanak minket a piacaiktól, akkor mi is távol tartjuk őket a mi piacunktól.”

És állította, hogy az egyelőre Kanadára, Mexikóra és Kínára kedden kivetett – és kivétel nélkül viszonzott – büntetővámok „egy kis zavart keltenek, de ezzel nincs baj”, és hosszabb távon megerősítik az amerikai gazdaságot és munkahelyeket fognak teremteni. Trump bejelentette, az „Aranykupola” (Golden Dome) névre keresztelt rakétavédelmi rendszer kifejlesztését, illetve az amerikai haditengerészeti és kereskedelmi hajógyártás újraélesztését.

Trump megerősítette ambícióit az USA területének kibővítésére. Újból leszögezte, hogy amerikai kézbe akarják vonni a Panama-csatornát, melyet „amerikaiak építettek 37 ezer amerikai vérén, és nem másoknak, mint amerikaiaknak” (amúgy 5600 ember halt meg az építés során, ezek többsége természetesen nem amerikai volt, hanem Barbadosról importált indiai vendégmunkás). Támogatásáról biztosította Grönland függetlenségi törekvéseit, majd a következő tagmondatával megfenyegette a jelenleg Dániához tartozó területet, hogy

„így vagy úgy, de megszerezzük”.

Méltatta saját diplomáciai erőfeszítéseit a Közel-Keleten – ahol „sok minden történik, kemény környék egyébként” –, illetve Ukrajnában. Bejelentette, hogy levelet kapott a nevezetes összezördülés után Volodimir Zelenszkijtől, melyben Ukrajna elnöke leszögezte, hogy amerikai vezetéssel képzeli el a háború lezárását célzó folyamatot, és kész aláírni az ország ásványkincseit amerikai befektetőknek felkínáló szerződést.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől