Teljesen felforgatja a világodat, hirtelen megkérdőjelezel mindent és mindenkit, akit ismersz

Teljesen felforgatja a világodat, hirtelen megkérdőjelezel mindent és mindenkit, akit ismersz
Sean Connery és Daniela Bianchi a James Bond – Oroszországból szeretettel című filmben 1963-ban – Fotó: Daily Mirror / Getty Images

A brit titkosszolgálat ügyei már sokféle filmbeillő és megfilmesült sztorit inspiráltak az évek során. Most viszont egy beépített brit rendőrökről szóló botrány kapott nagyobb nyilvánosságot a múlt héten.

Kiderült ugyanis, hogy a brit rendőrség beépített tagjai a 60-as évektől kezdve, egészen a 2010-es évekig elcsábították egyes mozgalmak aktivistáit.

A Guardian szerint legalább 25 olyan beépített rendőrről tudni, akik az álcájukat fenntartva szexuális viszonyba is léptek a célpontokkal. Legkevesebb 50 nőről tudni, akiket ilyen módon átvertek a rendőrök, de sokan valószínűleg a mai napig nem tudták, hogy célpontok voltak. Néhányan gyereket is szültek a beépített rendőrnek. A rendőrség kénytelen volt bocsánatot kérni a megtévesztő és abuzív taktikázásért, de azt nem árulták el, hogy a mai napig vannak-e terepen ilyen kollégáik.

Környezetvédő csoportokba épültek be

Jacqui a nyolcvanas években egy állatvédelemért küzdő csoport aktivistája volt. A fiatal nő 1984-ben találkozott először Bob Lamberttel, aki az első pillanattól elbűvölte. Jacqui hamar elmondta a férfinek, hogy gyereket szeretne, Lambert pedig nem ellenkezett a babaprojekt ellen. Nem sokkal később a nő teherbe is esett, a férfi pedig boldognak tűnt a hír hallatán. Fiuk születésekor a férfi is jelen volt, az egész nagyon intim hangulatban zajlott.

Csakhogy amikor be kellett jegyeztetni a gyereket az anyakönyvvezetőnél, Lambert mindenféle érvet hozott fel, hogy miért ne tüntessék fel a gyerek apjaként. Mivel ezt leszámítva Lambert nagyon odaadó apukaként viselkedett, Jacqui nem fogott gyanút. A férfi pelenkázott, fürdetett, altatott, és pénzügyileg is segítette a nőt és kisfiát.

A kapcsolat 1987-ben ért véget, amikor Jacquinek elege lett a férfi fura életviteléből. Lambert „antikapitalista” életet akart élni, a társadalmon kívül, miközben a nőnek pénzügyi gondjai voltak. Úgy tűnt, felzaklatta a férfit, amikor Jacqui közölte, hogy szakít vele. Nem sokkal később Lambert azt mondta a baráti körüknek, hogy körözi a rendőrség az állatjogi akciói miatt, és ezért Spanyolországba kell menekülnie – írta a Guardian.

Mindez tökéletes fedősztori volt Lambertnek ahhoz, hogy felszámolja a beépített rendőrként felépített alteregóját, és végleg eltűnjön Jacqui életéből.

A következő 24 évben a férfi teljesen felszívódott, nem kereste sem a fiát, sem a gyereke anyját. Jacqui 2012-ben látta meg újra a férfi arcképét a Daily Mailben, ahol beépített rendőrként írtak róla. A nő 24 órán belül kinyomozta, hogy tényleg a gyereke apja a rendőr, akinek egyébként felesége és több más gyereke is volt a kapcsolatuk idején. Jacqui a felfedezéstől „teljesen összeomlott”.

Nem Jacqui volt az egyetlen, aki így érezte magát. Abban sem egyedi a története, hogy környezetvédő aktivistaként lett célpont. Egy Mark Stone nevet használó férfi a kétezres évek elején épült be egy ilyen csoportba, ahol egyből a közösség középpontja lett. Stone DJ-zett a csoport bulijain, produkálta magát, és gyakran mindenkit meghívott egy körre a kocsmában. „Kicsit határfeszegető volt, olyan bohócszerű. Minden lében kanál volt” – mondták róla az aktivistatársai.

A férfi viszont nemcsak barátokat szerzett, hanem szerelmi kapcsolatba is bonyolódott két nővel. A leírások alapján elmondható, hogy a közös érdeklődési körre építve csábította el a célpontjait. Stone a környezetvédelmi aktivistáskodást olyan jól csinálta, hogy 2009-ben őt is letartóztatták egy rendőrségi razzia során, amelynek célja a Nottingham melletti Ratcliffe-on-Soar erőmű elleni tüntetés megakadályozása volt. A férfit viszont sokkolta a vele való bánásmód, például hogy házkutatást tartottak nála, és egy időre nem is érintkezett a csoporttal – mondták az egykori barátai.

A csoport egyik tagjával azonban még ekkor is párkapcsolatban élt. 2010-ben, amikor elvitte a barátnőjét nyaralni, a nő megnézte a férfi útlevelét, és ekkor derült ki számára minden. Az útlevelét átolvasva látta, hogy Mark Stone valódi neve Mark Kennedy. Nem sokkal később az is kiderült, hogy a férfinak gyerekei is vannak.

„Teljesen felforgatja a világodat. Mindent, amiről eddig azt hitted, hogy ismered. Hirtelen mindent megkérdőjelezel, megkérdőjelezel mindenkit, akit ismersz, és... és persze magadat is. Mert hogy is tudtad ezt ennyire elrontani?”

mondta Lisa Jones, Mark Kennedy akkori barátnője. A fedett rendőr olyan intim pillanatokban volt ott Jones mellett, mint például az apja temetése. A nő éjszakánként néha azon gondolkodik, hogy Kennedy valóban szerette-e, de erre soha nem fogja megkapni a választ.

Miután további bizonyítékokkal szembesítették, Kennedy bevallotta az igazságot a környezetvédő csoportnak. „Kibaszottul utálom magam. Annyi embert becsaptam” – mondta Kennedy a telefonban, amikor szembesítették. A lebukása nemcsak a párkapcsolat, hanem a 2011-ben a Ratcliffe-on-Soarban letartóztatott környezetvédelmi tüntetők elleni eljárás összeomlásához is vezetett.

Emellett az, hogy Mark Kennedyt lefülelték, lavinaszerű eseménysorozatot indított el a BBC szerint. Bár a rendőrség vezetéséből először megpróbálták elhitetni, hogy Kennedy egyedi eset, hamar kiderült, hogy korántsem ez a helyzet. Az ő ügye miatt kezdték el felülvizsgálni a beépített rendőrök akcióit, mindez pedig teljes körű nyilvános vizsgálathoz vezetett, amely 2017 óta a mai napig tart.

Az élete szerelmének mondta, közben egy cseppet sem szerette

Az SDS egy külön osztály volt a rendőrségen belül, amit a 60-as években hoztak létre azzal a céllal, hogy kontroll alatt tartsák az akkori tüntetéseket. A rendőrségen belül is csak kevesen ismerték a csoportot. Az akcióikról szinte senki sem tudott, és egy egykori tag szerint „egyedül a rendőrség döntötte el, hogy az egész rendben van”. Egy idő után a csoport átalakult, és már Nemzeti Közrendvédelmi Hírszerző Egység (NPOIU) néven folytatták az akcióikat. A működésük során nagyjából ezer, tüntetéseket szervező aktivista csoport tagjai közé szivárogtak be információkat szerezni.

A tagok a bevetés előtt sokszor megnövesztették a szakállukat és a hajukat, így „hajasoknak” is becézték őket. A bevetési idejük alatt halott gyerekek nevét és személyazonosságát használták. Egyesek még rituálét is csináltak abból, hogy elmentek a gyerek sírjához.

A BBC interjút készített egy egykori beépített rendőrrel, Neil Woodsszal. A férfi azt mondta, hogy a csoportokban a leggyengébb, legkönnyebben manipulálható embereket kellett célba venni. „Ez kegyetlennek hangzik – végülis az is –, de kulcsfontosságú a beépített rendőrködéssel kapcsolatban, hogy sajnos ehhez kegyetlennek kell lenni” – mondta. Ettől függetlenül még a beépített rendőrök világában is vannak határok, amiket be kell tartani.

Azt mondta, a cél mindig az volt, hogy bizonyítékokat gyűjtsenek, és aztán végső soron tanúskodni is tudjanak egy bírósági eljárás során. Woods azt is kiemelte azonban, hogy ezekben az akciókban elmosódnak a határok, hogy hol kezdődik a rendőrségi, és hol a titkosszolgálat munkaköre.

Az pedig végképp nem világos egyeseknél, hogy hol kezdődik a szolgálat és hol a magánélet.

Bob Lambert különösen sok ilyen határt lépett át a szolgálata során. A férfi a nyolcvanas években egy Greenpeace-aktivistát is elcsábított. A CTS néven nevezett nő 20 éves volt, amikor a nála 10 évvel idősebb Lambert elkezdett neki udvarolni 1984-ben – tehát akkor, amikor Jacquivel is kapcsolatba lépett. Lambert azt mondta, hogy CTS esetében érzelmileg bevonódott, azon viszont nem gondolkodott, hogy a nő akkor is lefeküdt volna-e vele, ha tudja, hogy ki ő valójában. Persze erre tudta a választ Lambert is – derült ki utólag a bírósági meghallgatásán. Azt mondta, hogy a CTS-szel való kapcsolat „annak az utasításnak a nem szándékos következménye volt, hogy szoros barátságokat kellett kialakítanom”.

A férfi azt állította, hogy a felettesei tudtak róla, hogy gyereke született az egyik aktivistától. Azt viszont tagadta, hogy ez szándékosan történt volna, és azt is állította, hogy azt hitte, Jacqui gondoskodik a fogamzásgátlásról. A férfi állítása szerint nem kapott egyértelmű tanácsokat a feletteseitől arra vonatkozóan, hogy hogyan kéne kezelnie a szexuális kapcsolatokat. Lambert állítása szerint nagyon is odafigyelt a vele kapcsolatba kerülő nőkre, ezért is támogatta Jacquit a terhessége során. A vádak szerint viszont a férfi felelőtlenül viselkedett.

Egy másik nő, Rosa, szintén két gyereket szült egy Jim Boyling nevű rendőrnek. Az ő ügye azonban nem „csak” egy szerelmi csalódással ért véget. Boyling ugyanis elszakította őt a barátaitól és családjától, és abuzívan viselkedett vele. A kapcsolat nagyon rövid időn belül véget ért, a férfi pedig nem sokkal később közölte, hogy valójában beépített rendőr volt.

Bob Lamberttel ellentétben volt olyan rendőr, aki egyáltalán nem tagadta, hogy semmilyen érzelmi szál nem fűzte a célpontjához, és arcpirító módon hazudott az érzelmeiről. John Dines például olyanokat mondott Helen Steelnek, hogy vele akarja leélni az életét, hat gyereket akar tőle. Dines és Steel két évig éltek együtt, egy ponton össze is költöztek, és majdnem együtt vettek házat.

A férfi a decemberi kihallgatása során bevallotta, hogy szemernyit sem szerette a nőt, és csak azon volt, hogy minél több hasznos információt szedjen ki belőle.

„Más szavakkal: hideg, számító és szexuálisan kihasználó” – mondta erre a vizsgálatot vezető ügyvéd. Dines arra hivatkozott a nőnek, hogy ideg-összeroppanásai vannak, ezért néha egy időre szüksége van rá, hogy egyedül legyen. A két év alatt ezzel az indoklással hol feltűnt, hol eltűnt. A fülig szerelmes Steelt teljesen összetörte az állandó csiki-csukizás, arról nem is beszélve, hogy komolyan aggódott a barátja mentális egészségéért. Évekbe telt, mire összerakta, hogy Dines beépített rendőrként egy halott gyerek személyazonosságát használta. „John Barker – a férfi akit szerettem, és akivel a hátralevő életemet terveztem – soha nem is létezett” – mondta Steel.

Nem Steel volt Dines egyetlen áldozata. Egy Allison nevű nő – aki baloldali aktivistaként dolgozott – a kétezres években élt együtt a férfival, aki előtte Mark Cassidy néven álcázta magát. A nő elmondása szerint úgy éltek együtt, mint férj és feleség, a férfi megismerte a nő családját is. Dines a saját családtagjairól azt mondta, hogy meghaltak, vagy nem tartja velük a kapcsolatot. A férfi egy ponton Allison esetében is a bevett taktikát alkalmazta: azt hazudta, hogy a depressziója miatt Németországba akar költözni. A mesét olyannyira komolyan vette, hogy még külföldi bélyeggel és pecséttel ellátott képeslapokat is küldött Allisonnak. A nő azonban gyanút fogott, és egy magánnyomozó segítségével kiderítette az igazságot.

Hasonlóan visszataszító Andy Coles ügye is. A harmincas évei elején járó rendőr a kilencvenes években hálózta be a Jessica néven nevezett 19 éves nőt. Jessica szerint ekkor még naiv és ártatlan volt, és Coles volt az első párkapcsolata. A férfi volt a kezdeményező, és azt állította magáról, hogy csak 24 éves. „Tapadós pióca” – így jellemezte utólag Jessica. A nő 2017-ben jött rá, hogy az exbarátja egy beépített rendőr lehetett, miután Coles testvére, egy ismert televíziós személyiség, megemlítette ezt az önéletrajzi könyvében.

Andy Coles, akit decemberben hallgattak ki a vizsgálat során, tagadta, hogy viszonya lett volna Jessicával. A nő azonban két levelet is bemutatott, amelyeket még a kilencvenes években írt a barátnőinek, és amelyekben említést is tett a kapcsolatról. Emellett a rendőrség is jelezte, tudtak róla, hogy Coles 1992 és 1993 között intim kapcsolatban volt a nővel. Colesra fegyelmi meghallgatás várt volna súlyos kötelességszegés vádjával, de 2013-ban nyugdíjba vonult a rendőrségtől.

Az ügyet vizsgáló bíró a kritikák ellenére úgy döntött, hogy többeknek engedélyezi, hogy az aktájuk anonim maradjon. Ettől függetlenül nekik is vallomást kell majd tenniük. A 139-ből 25 ügynök volt, akik szexuális kapcsolatba léptek a célcsoport tagjával, közülük csak ketten tarthatták meg a névtelenségüket.

Két rendőrnő is felkerült a 25-ös listára. Egyikük egy egyéjszakás kalandba keveredett egy aktivistával. A másik nő nem sokkal azután, hogy lefeküdt egy aktivistatársával, felfedte, hogy beépített rendőr, és a szolgálati idejének lejárta után is párkapcsolatban élt az illetővel.

A mai napig dolgozhatnak beépített rendőrök

Miután Mark Kennedy ügye kipattant, Theresa May későbbi kormányfő még belügyminiszterként vizsgálatot rendelt el, amelynek a tervek szerint 2018-ban le kellett volna zárulnia. De az ügy egyszerűen nagyobbra nőtt annál, mint azt korábban hitték. Az évek során több mint 200 tanút hallgattak ki, köztük politikusokat is. Emellett titkosított dossziék ezreit is átvizsgálták, bár az 1990-es évektől már nincs meg minden feljegyzés, ugyanis a rendőrség egyes tagjai azok egy részét a bírósági döntés ellenére megsemmisítették.

A máig folyó vizsgálat kiderítette, hogy 1968-tól legalább 2010-ig 139 ilyen beépített ügynök munkálkodhatott az Egyesült Királyságban. A legtöbbjüket 4 évre alkalmazták. John Mitting nyugalmazott bíró, a vizsgálat vezetője szerint nagyon sok probléma ebből is fakad. A 4 éves időtartam egyértelműen növelte annak valószínűségét, hogy szexuális kapcsolatok alakulhatnak ki, ami a célpontok életébe való túlzott beavatkozást vonja magával.

Ezeket a problémákat azonban nem vizsgálták felül a rendőrség vagy a belügyminisztérium tisztviselői – mondta Mitting. A bíró szerint ha valóban kivizsgálták korábban ezeket a problémákat, akkor érthetetlen, hogy az eredmények alapján miért nem zárták be a beépített rendőröket foglalkoztató osztályt.

A Guardian által publikált lista alapján elmondható, hogy a hatóságok főleg környezetvédőket, állatjogért küzdő civileket, anarchista csoportokat és baloldali aktivistákat vettek célba. A bíró szerint a hidegháború idején, illetve súlyos bűncselekmény és terrorveszély megelőzésének érdekében indokolt lehet az ilyen típusú beépülés. Viszont az ezer szervezetből csak három olyan csoport volt, ami megfelelt volna ezeknek a kritériumoknak. Mitting szerint

a beépített rendőrök ugyan valóban derítettek ki hasznos információkat, de ezeket valójában sokkal kevésbé tolakodó módszerekkel is ki lehetett volna szedni a csoportokból.

Az egykori jogvédők nem hazudtolták meg magukat. A fent listázott célpontok körül többen kampányba kezdtek, volt, aki beperelte a rendőrséget. A nyomozati hatáskörökkel foglalkozó bíróság például 2022-ben arra kötelezte a londoni rendőrséget, hogy közel 230 ezer fontot (kb. 103 millió forintot) fizessen a Mark Kennedy által megtévesztett Lisa Wilsonnak.

Emellett a londoni rendőrfőnök a botrány hatására 2023-ban bocsánatot kért és elismerte hogy a „bántalmazó, csalárd, manipulatív kapcsolatok a szexizmus és a nőgyűlölet kultúrájának következményei voltak a rendőrségen belül”. A rendőrség azt is elismerte, hogy a rendőröket felügyelő vezetők nem tudták megakadályozni a visszaéléseket, emellett azt állították, hogy a fedett ügynökök működési szabályzata mára radikális reformokon ment keresztül. Azt nem voltak hajlandóak elárulni, hogy van-e olyan tüntetéseket szervező csoport, amelyek között most is vannak fedett rendőrök.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!