Az oroszoknak kémkedtek és újságírók elrablását is tervezték a Londonban elvegyülő bolgár kémek
Három bolgár állampolgárt ítélt el a brit bíróság kémkedés miatt, a 30 éves Vanya Gaberova, a 33 éves Katrin Ivanova és a 39 éves Tihomir Ivancsev Londonban látszólag átlagos civil életet éltek, valójában azonban egy olyan csoport tagjai voltak, amely 2020 és 2023 között megfigyelési akciókat hajtott végre az orosz titkosszolgálatok megbízásából – írja a BBC.
A kémek 2020 és 2023 között számos megfigyelési adatgyűjtési feladatot végeztek.
Megfigyeltek például egy olyan katonai kiképzőhelyet is, ahol az ukrán katonáknak tartottak felkészítést 2022-ben az ukrajnai háború kitörése után, emellett újságírókat is szemmel tartottak.
Megfigyelték többek között Roman Dobrohotovot is, aki újságíróként az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus és Szergej Szkripal ellen elkövetett merényletek körülményeit is kutatta. Az újságíróval az volt a tervük, hogy elrabolják, majd hajóval kicsempészik az országból. Egy alkalommal Ivanova olyan közel volt hozzá egy repülőgépen, hogy látta a telefonjának PIN-kódját.
A tárgyalás során az ügyész megállapította, hogy a kémek rendkívül kifinomult módszerekkel dolgoztak: hamis személyazonosságokat használtak, embereket tartottak megfigyelés alatt, és mindehhez fejlett technológiai eszközöket használtak.
A nyomozás során 221 mobiltelefont, 495 SIM-kártyát, 11 drónt, valamint telefonos és internetes megfigyeléshez használható eszközöket is talált a rendőrség.
A brit terrorelhárítás vezetője szerint ez a kémtevékenység személyi és nemzetbiztonsági veszélyt is jelentett.
A kémek a szintén bolgár Orlin Ruszevnek dolgoztak, aki egy volt vendégházból működtette a kémhálózatot. Ruszev egy ideig egy londoni pénzügyi cég technológiai vezetője is volt.
Ruszev és az orosz titkosszolgálatok között az osztrák állampolgárságú Jan Marsalek közvetített, akit Németországban köröznek pénzügyi csalások miatt. Ruszev és Marsalek egy évtizeddel ezelőtt találkoztak, Ruszevet a szolgálatok csak később szervezték be, és utána következett a többi bolgár kém beszervezése. Marsalek Oroszországba menekült, a SkyNews szerint ő volt a kémcsoport irányítója is.
A hatóságok a Telegram üzenetküldő alkalmazásból kinyert üzenetváltásokból bukkantak rá a kémtevékenység számos részletére. A tárgyalás során Ivanova és Gaberova elismerte, hogy megfigyeléseket hajtottak végre, azt viszont tagadták, hogy ezt szándékosan Oroszország szolgálatában tették volna. Ivancsev nem tett vallomást, de a rendőrségi kihallgatásokon hasonlókat mondott. Őt egy évvel másik öt vádlott után tartóztatták le.