Elon Musk a lengyel külügyminiszternek: Csitulj el, kisember
Donald Trump beiktatása óta hozzászokhatott a világ, hogy az amerikai diplomácia nyelvezete átalakult, és ebben a Volodimir Zelenszkijt a Fehér Házban alázó JD Vance és Donald Trump mellett nagy szerepe volt annak az Elon Musknak is, aki az utóbbi időben szuverén nemzetként viselkedve más országok belpolitikájába próbált meg beavatkozni, amikor éppen nem hatalmas gémernek próbálta magát beállítani. Musk most feljebb tekerte a diplomáciai ámokfutását, miután a lengyel külügyminiszter a jelek szerint neki nem tetsző módon reagált a korábbi posztjára.
Radosław Sikorski egészen pontosan azt tette szóvá vasárnap, hogy mikor Musk arról ír, hogy ha lekapcsolná a Starlinket, az ukrán front azonnal összeomlana, elfelejti megemlíteni, hogy a lengyelek amúgy komoly pénzeket, évente 50 millió dollárt költenek arra, hogy a szolgáltatás elérhető legyen Ukrajnában. Azt is hozzátette, hogy az áldozattal szembeni agressziótól eltekintve ha a SpaceX megbízhatatlannak bizonyul, akkor majd keresnek másik szolgáltatót. Musk erre konkrétan azt válaszolta Sikorski posztjára, hogy
„Csitulj el, kisember.
Lengyelország a költségek töredékét fizeti.
A Starlinket pedig nem lehet helyettesíteni”
Igen, az amerikai elnök kedvenc harcostársa, a DOGE pszeudo-minisztere így kommunikál az amerikaiak egyik legfontosabb európai szövetségesével, és ha ez nem lenne elég, a buliba beszállt az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio is. Szerinte Sikorski „csak kitalál dolgokat”, senki nem fenyegette Ukrajnát a Starlink leállításával. Aztán egy JD Vance-es húzással hozzátette azt is, hogy egyébként meg inkább legyenek hálásak a lengyelek a Starlinkért, mert enélkül az ukránok már rég elvesztették volna a háborút, és az oroszok ott lennének a lengyel határon.
Musk és Rubio több meredek állítást is tettek, szóval érdemes végignézni, hogy mennyiben van igazuk, amikor Sikorskit csitítgatják.
Először is ott az állítás, hogy Lengyelország a költségek töredékét fizeti. Ez tényleg így lehet, Musk 2022 októberében arról posztolt, hogy havonta 20 millió dollárba kerül a SpaceX-nek az ukrán hozzáférés biztosítása, és ez azóta valószínűleg nőtt is. Mondjuk ugyanez év novemberében majdnem megduplázták a terminálok árát, és az előfizetés is drágult, Musk pedig októberben a Pentagonhoz fordult a költségek miatt, ami 2023 júniusában szerződést is kötött a SpaceX-szel. Arról nem is beszélve, hogy nyilván az ukránok is fizetnek valamennyit a Starlinkért.
Az, hogy a Starlinket lehet-e helyettesíteni, érdekes kérdés, az biztos, hogy nem lenne egyszerű. Az egyetlen alternatíva, ami érdemben szóba jöhet, az az Eutelsat, amivel már folytattak is tárgyalásokat az európai vezetők. Ennek lennének előnyei – a cég vállalati ügyfeleknek nyújt szolgáltatásokat, a műholdjaik pedig magasabb pályán keringenek –, azonban a termináljaik sokkal drágábbak, és kevesebb is van belőlük. Mindenesetre néhány hónapos időtávlatban kompetitív opció lehet a cég a vezérigazgatója szerint.
Rubióra áttérve az véleményes, hogy fenyegette-e bárki Ukrajnát a Starlink lekapcsolásával – kifejezett fenyegetés ugye nem volt, de Musk posztját nehéz máshogy értelmezni, mint hogy ezt lengette be –, de azt hozzá kell tenni, hogy a Reuters korábban belsős forrásokra hivatkozva arról írt, hogy Amerikában fontolgatják a lépést. Igaz, ezt Musk egyből cáfolta. Azt is érdemes hozzátenni, hogy Musk a monográfiája alapján egyszer már lekapcsolta önhatalmúlag a hálózatot, hogy meghiúsítson egy ukrán támadást az orosz flotta ellen,
szóval nem ok nélkül tartottak attól már két éve is, hogy túl nagy hatalma van a milliárdosnak azzal, hogy egy gombnyomással meg tudja bénítani az ukrán honvédelmet.
Az, hogy Rubio szerint inkább örülnie kellene a lengyeleknek, hogy az oroszok még nincsenek ott a lengyel határon, pedig minimum érdekes, Oroszország ugyanis konkrétan határos Lengyelországgal Kalinyingrád révén. És hát ott van Belarusz is, ami hivatalosan egy szuverén ország, de a gyakorlatban meg azért annyira nem. Bár abban igaza van a külügyminiszternek, hogy az orosz katonák valóban nem tolonganak a lengyel határon. Hogy ezért volt-e értelme az X-en beleszállni egy fontos szövetségesükbe, azt csak maga Rubio tudhatja.