Az atomfegyevereik megosztásáról tárgyalna a britekkel és a franciákkal a leendő német kancellár
A Deutschlandfunk nevű rádiónak adott interjút vasárnap a német CDU vezetője Friedrich Merz, aki egyebek mellett az európai nukleáris fegyverek elosztásáról is beszélt. A leendő kancellár azt mondta, a hatályos nemzetközi egyezmények értelmében Németországnak nem lehetnek saját atomfegyverei, és ez így is fog maradni, de a franciákkal és a britekkel is tervez tárgyalni arról, hogy az ő nukleáris arzenáljukat hogyan lehetne jobban beépíteni Európa védelmi rendszerébe – írja a Spiegel.
Merz szerint erről a témáról fontos beszélni, de ideális esetben ez még mindig csak kiegészítés lenne a jelenleg is létező amerikai védőernyőhöz. A téma azért is fontos, mert lapértesülések szerint Donald Trump több tízezer ott állomásozó amerikai katonát vonna ki Németországból – akik egy része állítólag Magyarországra kerülhetne –, és egyébként is egyre aktuálisabb kérdés, hogy az amerikai elnök mennyire lenne hajlandó megvédeni Európát egy esetleges orosz támadástól.
Merz az interjúban emellett beszélt többek között Ukrajnáról is, mint mondta, az elmúlt időszakban jelentősen átalakult a német biztonságpolitikai helyzet, amire választ kell majd adniuk. Azt is hozzátette, hogy remélhetőleg a következő hetekben elkezdhet körvonalazódni egy tartós béke, vagy legalábbis egy tűzszünet az orosz-ukrán háborúban. Emellett szó esett még arról, hogy
- Merz egységes európai bevándorláspolitikát szeretne, és nem akar konfliktust a szomszédaival, de ezt minél gyorsabban meg kellene valósítani,
- illetve, hogy az új német kormány jelentősen szigorítani fogja a határellenőrzést és sokkal több bevándorlási kérelmet fog elutasítani, mert „Németországnak joga van a saját rendjének és biztonságának megőrzéséhez”.
Merz arról is beszélt, hogy tárgyalni fog a Zöldekkel arról, hogy a következő költségvetési tervbe bekerüljenek az általuk szorgalmazott klímavédelmi vállalások is. Merz egyébként a napokban bejelentette, hogy a német törvényhozás létre fog hozni két speciális költségvetési alapot, egyet a védelmi kiadások, egyet pedig infrastruktúra-befektetések finanszírozására, amelyeken keresztül a következő 10 évben hatalmas összeget, 1000 milliárd eurót költ majd el a német állam. Arról, hogy a németek költési terveitől miért lett hirtelen a fél világnak drágább hitelt felvenni, ebben a cikkben írtunk.