Trumpot és kormányát perlik az amerikai őslakosok
Több őslakos amerikai törzs is beperelte Donald Trumpot és kormányát, miután az amerikai vezetés visszavonta a szövetségi támogatást az őslakos diákok számára fenntartott oktatási programoktól, írja a New York Times. Az őslakosok képviselői szerint a támogatások megvonása sérti a törzsi szuverenitást és veszélyezteti a fiatal őslakosok oktatási lehetőségeit.
A perben részt vevő törzsek képviselői hangsúlyozták, hogy ezek az oktatási programok kulcsfontosságúak az őslakos kultúra és nyelv megőrzésében, valamint a közösségek társadalmi és gazdasági fejlődésében. A támogatások megvonása miatt számos iskola és oktatási intézmény kénytelen volt csökkenteni szolgáltatásait vagy bezárni kapuit, ami súlyosan érinti az őslakos diákokat.
A Trump-kormányzat azzal indokolta a támogatások megszüntetését, hogy azok nem felelnek meg az új költségvetési prioritásoknak, és hatékonyságuk kérdéses. Az őslakos vezetők azonban rámutattak, hogy a támogatások megvonása tovább mélyíti a már meglévő társadalmi egyenlőtlenségeket, és hosszú távon negatív hatással lesz az őslakos közösségek életére.
Egész Amerikában mindössze két szövetségi fenntartású egyetem létezik amerikai őslakosok számára, egy a kansasi Lawrence városában és egy Albuquerque-ben. Ebben a két intézményben katasztrofális hatással volt az Elon Musk vezette kormányzati leépítés, ami főleg az iskolai fenntartókat és kisegítő személyzetet érintette, de oktatókat is el kellett küldeni. Beszámolók szerint a tömeges kirúgások miatt a kollégiumokat elöntötte a szemét, ihatatlanná vált a csapvíz, a menzán nem tudták rendesen étkeztetni a diákokat, és sok helyen áramkimaradások is nehezítették a tanulók és ott dolgozók életét.
Egy 1800-as évek elejéig visszavezethető megegyezés szerint az amerikai kormány köteles biztosítani a törzsi szuverenitást, és együtt kell dolgozniuk az őslakosokkal az őket érintő ügyekben. Azzal, hogy nem kérdezték meg az őslakosok képviselőit a tömeges leépítések miatt, sérti a két fél közti több évszázados egyezséget.
A peres eljárás során a törzsek jogi képviselői arra kérik a bíróságot, hogy kötelezze a kormányt a támogatások visszaállítására, és ismerje el a törzsek jogát az önrendelkezésre és a saját oktatási rendszerük fenntartására. A kormányzat egyelőre nem kommentálta a folyamatban lévő jogi eljárást.