Kanyarodás nélkül csapódott a tankerbe a konténerhajó, még mindig nem tudni, mekkora lesz a környezeti pusztítás

Hétfőn súlyos hajóbaleset történt Kelet-Anglia partjainál. Egy portugál teherhajó ütközött neki egy amerikai tartályhajónak. A sugárhajtómű-üzemanyag egy része a tengerbe ömlött, ráadásul mindkét hajó ki is gyulladt, és az egyik egészen kedd estig égett. Az előzetes félelmek ellenére a levegőből vett mintákban azonban nem lehetett mérgező anyagot kimutatni. A két hajó összesen 37 fős legénységéből egy ember eltűnt – bár nagyszabású mentőakció indult, a férfi minden bizonnyal meghalt a balesetben.
Azt egyelőre vizsgálják, pontosan hogyan történhetett meg a tragédia. A jelek szerint a portugál Solong kanyarodás nélkül ment neki a lehorgonyzott amerikai tartályhajónak. Valószínű, hogy a nagy köd miatt nem látták egymást a hajókon, de az is gyanús, hogy a robotpilóta irányította a Solongot, amikor nekiment a tartályhajónak.
Kedden letartóztatták a Solong kapitányát, az orosz állampolgárságú, 59 éves férfi ellen a brit hatóságok gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indítottak eljárást.
Pillanatok alatt következett be a katasztrófa
A baleset Hull kikötőváros közelében történt. A Stena Immaculate amerikai olajszállító egy görög kikötőből indult el Hullba, és hétfőn délelőtt a parthoz viszonylag közel, 20 kilométerre horgonyzott le. A hajó az amerikai hadseregnek szállított repülőgép-üzemanyagot. A portugál zászló alatt közlekedő Solong konténerszállító hajó a skóciai Grangemouth-ból tartott a part mentén délre, Hollandiába. 10 óra körül azonban pont odaért a Stena Immaculate-hez, és 16 csomós (körülbelül 29 kilométer/órás) sebességgel ütközött neki az álló tartályhajónak.
A Stena Immaculate egyik amerikai matróza a CBS-nek számolt be a történtekről. A névtelenül nyilatkozó férfi szerint „egy hatalmas hajó jött a semmiből”, és a fedélzeten lévőknek csak másodperceik voltak arra, hogy reagáljanak. A hajók sérüléseit bemutató fotók alapján úgy tűnik, hogy a Solong az orrával csapódott a Stena Immaculate oldalának. Az ütközés után azonnal lángok csaptak fel.

Az ütközés után néhány perccel a parti őrség üzenetben figyelmeztette a többi hajót, hogy maradjanak távol a térségtől. Emellett arra kérték a tűzoltásra alkalmas felszereléssel rendelkező hajókat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a parti őrséggel, és segítsék az oltást. A mentőakcióban repülők is részt vettek.
A baleset során a Solong 14 fős legénységének egyik tagja tűnt el, a többieket sikerült kimenteni. A portugál hajó legénysége között oroszok és filippínók is voltak. Az eltűnt matróz keresését kedden leállították. A Stena Immaculate tulajdonosa azt mondta, hogy az ő legénységük mind a 23 tagja biztonságban van. Ők mind amerikai állampolgárok.
A Stena legénysége most a közeli Grimsbyben, egy hotelben várja, hogy hazamehessen. „Pokolian nehéz volt. De köszönöm, a legénység jól van. Hálisten” – mondta az egyikük a Sky Newsnak. Arról viszont nem akartak beszélni, hogy pontosan mi történt velük a baleset közben. Van, aki már azt várja, hogy mehessen vissza dolgozni.
„Jól vagyok. Negyven éve csinálom ezt. Nagyon szeretnék visszatérni egy másik hajóra.”
Egyelőre kérdés, hogy a Solong miért ment neki a horgonyzó Stena Immaculate-nek, de Martyn Boyers, a Port of Grimsby East vezérigazgatója és az egyik mentőcsapat tagja is azt nyilatkozta, hogy a baleset reggelén nagy volt a köd a térségben, és alig lehetett látni. Boyers szerint a konténerszállító hajó a baleset idején robotpilótán lehetett, és ezért sem kanyarodott el a Stena mellett.
Veszélyes üzemanyagot szállított az egyik hajó
A két hajó fél nappal az ütközés után még mindig lángokban állt, sőt, a parti őrség szerint a Solong még kedd este is égett. A képek alapján a portugál hajó egy kiégett, fekete vázú szellemhajóvá változott. A hajóhoz vontatókötelet erősítettek, hogy egy vontatóhajó „biztonságosabb helyzetben” tudja tartani, és a mentési terv kidolgozása folyamatban van – jelezték a hatóságok. A Stena Immaculate fedélzetén addigra sikerült megfékezni a tüzet, már nem lehetett lángokat látni.

A tartályhajóval ellentétben a Solong a part mentén a Cleethorpestől délre fekvő természetvédelmi terület felé sodródott el. A Sky News szerint később majd Belgiumba fogják átvontatni. Az Egyesült Királyság közlekedési minisztere azt mondta, az első jelek arra utalnak, hogy egyik hajó sem fog elsüllyedni. A két hajót az időjárástól és az árapálytól függően lehet elvontatni, de csak azután, hogy teljesen megfékezték rajtuk a tüzeket, és sikerült megakadályozni körülöttük a szennyező anyagok szivárgását.
A Solonggal kapcsolatban korábban megjelentek hírek, miszerint nátrium-cianidot tartalmazó konténereket szállított, de az üzemeltető ezeket a híreszteléseket cáfolta. Olyan hír is érkezett, hogy a hajón alkohol volt, de ezzel kapcsolatban azóta nem érkezett friss információ. A Stena Immaculate 220 000 hordó üzemanyagot szállított, amikor a baleset érte, de a tartályhajót kezelő Crowley cég közölte, hogy nem világos, ebből mennyi ömölhetett ki. A hajó tulajdonosa szerdán este jelezte, hogy a sugárhajtómű-üzemanyag a 18 tartály közül csak 2-ből szivárgott.
Az amerikai hajó által szállított sugárhajtómű-üzemanyag mérgező. A helyi természetvédelmi szervezetek szerint a baleset pusztító hatással lehet a helyi élőhelyekre és fajokra, köztük a veszélyeztetett fókakolóniákra, barna delfinekre, halakra és csukabálnákra. Azok a tengeri élőlények, amik lenyelik az anyagot, elpusztulnak. Mivel őket a tengeri madarak fogyasztják el, rájuk is veszélyes lehet a szivárgás. Állatvédő szervezetek azt mondták a BBC-nek, hogy készenlétben állnak, hogy a partra sodródott sérült madarakat és tengeri élőlényeket ellássák.

Szakértők szerint a kockázat mértéke attól függ, hogy mennyi üzemanyag szivárgott ki, és milyen gyorsan tudják a hatóságok megfékezni a szivárgást. Ezt azért is nehéz elsőre felmérni, mert a vegyület szinte átlátszó, és sokkal nehezebb észrevenni, mint például egy szokványos olajfoltot. A tisztításnak a lehető leghamarabb el kell kezdődnie – mondta Paul Johnson, az Exeteri Egyetem Greenpeace-laboratóriumának munkatársa.
A megoldások között szerepel a több száz méter hosszúságú, felfújható csövek kihelyezése, amelyek a víz felszínén megakadályozzák az üzemanyag terjedését. Emellett bevethetnek úgynevezett szkimmereket, amelyeket úgy terveztek, hogy a felszínen úszva a felfogott üzemanyagot tárolókba szivattyúzzák. Az is lehet, hogy vegyi anyagokkal fogják ártalmatlanítani az üzemanyagot, és egy speciálisan kifejlesztett diszpergálószert permeteznek szét, amely kisebb cseppekre bontja.
A kezdeti, potenciálisan pusztító környezeti károktól való félelmek ellenére a levegőminőségi vizsgálatok nem regisztráltak mérgező anyagokat. A brit kormány közölte, hogy még vizsgálják, hogy pontosan milyen válaszlépéseket kell megtenniük, de a parti őrség már meghozta a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljék a nagyobb mértékű szennyezéseket.