Őrizetbe vette Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnököt a Nemzetközi Büntetőbíróság

Letartóztatását követően megérkezett Hágába és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) őrizetébe került szerdán Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnök.
A korábbi államfőt kedden tartóztatták le a manilai nemzetközi repülőterén a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa alapján, amelyet emberiesség elleni bűncselekmények miatt adtak ki ellene. A Nemzetközi Büntetőbíróság a volt elnök drogellenes hadjárata során elkövetett tömeges gyilkosságokat vizsgálja. A vád szerint Duterte a 2016 és 2022 közötti elnöksége idején nem tette lehetővé a kábítószerügyekben gyanúsítottaknak a „törvény szerinti megfelelő eljárást”, így a hatóságok önkényesen jártak el velük szemben,
ami több ezer ember, köztük gyermekek halálához vezetett.
Duterte ellen a bíróság ügyészsége február 10-én kért elfogatóparancsot emberiesség elleni bűncselekmények, köztük gyilkosság, kínzás és nemi erőszak elkövetése miatt.
Most közölték, hogy az ügyben „kellő időben” tárgyalást tűznek ki, amelynek során az illetékes kamara megerősíti a gyanúsított személyazonosságát és azt a nyelvet, amelyen a vádlott nyomon követheti az eljárást. A bíróságnak arról is meg kell győződnie, hogy a volt elnököt tájékoztatták az ellene felhozott vádakról, valamint a bíróságot alapító Római Statútum szerinti jogairól.
„Én vagyok az, aki a rendfenntartó erőket és a katonaságot vezette. Azt mondtam, hogy megvédelek titeket, és vállalom a felelősséget mindezért” – mondta Duterte egy Facebookon megosztott videóban, hollandiai leszállása előtt.
A Fülöp-szigetek 2019-ben kilépett az ICC statútumának érvényessége alól, a bíróság azonban ennek ellenére úgy döntött, hogy fenntartja joghatóságát az országban elkövetett azon kivégzések kapcsán, amelyeket a kilépést megelőző években hajtottak végre.
Duterte 1988 és 2016 között kisebb-nagyobb megszakításokkal 25 évig volt Davao polgármestere, mielőtt államfővé választották. A volt elnök 2016-ban hozta először nyilvánosságra, hogy polgármestereként „saját kezűleg” végzett feltételezett bűnözőkkel, akkor arra hivatkozott, hogy „példát akart mutatni” a rendőrségnek. Duterte egy későbbi meghallgatáson elismerte, hogy polgármestereként gengszterekkel öletett meg más bűnözőket.
Duterte megbotránkoztató kijelentései mellett az emberi jogok figyelmen kívül hagyásával és Nyugat-ellenes kijelentéseivel tett szert nemzetközi hírnévre. Aktivisták szerint igazi „emberi jogi sorscsapás” volt a Fülöp-szigetek számára, a feltételezett kábítószer-kereskedők tömeges meggyilkolása mellett a média, a katolikus egyház és az ellenzék ellen is gátlástalan támadásokat intézett. Duterte drogháborújáról és elnökségéről ebben a cikkben írtunk részletesen.