Megerőszakoltak egy nyolcéves lányt Bangladesben, több ezren tüntettek az országban
Miután csütörtökön belehalt sérüléseibe a Bangladesben megerőszakolt nyolcéves gyerek, heves tiltakozások kezdődtek a dél-ázsiai országban – írta a BBC.
Az áldozat édesanyja által benyújtott dokumentum szerint a lányt akkor bántalmazták szexuálisan, amikor meglátogatta nővérét Magura városában. A tragikus eset március 5-e este és másnap reggel között történhetett. A lány nővérének 18 éves férjét szüleivel és bátyjával együtt őrizetbe vették és előzetes letartóztatásba helyezték.
A gyerek halálhíre gyorsan elterjedt a helyiek körében, a feldühödött tömeg csütörtök éjszaka elment az eset helyszínére, és felgyújtotta a házat. Egy héttel a lány megerőszakolása után bangladesi médiumok arról értesültek, hogy az ország különböző részein legalább három hasonló, kiskorú ellen elkövetett bűncselekmény történhetett.
A bangladesi kormány PR-osztálya közleményben közölte, hogy a lány helyi idő szerint csütörtök délután 1 óra körül meghalt, miután háromszor megállt a szíve.
„Bár az orvosoknak kétszer sikerült stabilizálni az állapotát, a harmadik roham után nem indult újra a szíve”
– olvasható a közleményben. A megerőszakolt lány március 8-án került be egy dakkai katonai kórházba, ahol hat napot töltött kritikus állapotban. „Azt hittem, a lányom túléli” – mondta az áldozat édesanyja a helyi média szerint. Az édesanya hozzátette, ha lánya túlélte volna, akkor soha többé nem engedte volna egyedül sehova.
Az áldozat testét katonai helikopteren szállították a fővárosból Magurába. A település rendőrségének egyik tisztviselője azt mondta, a hatóságok nehezen tudták stabilizálni a helyzetet. Több ezren gyűltek össze Magura egyik közterén, hogy iszlám temetési imával emlékezzenek a lányra, akit helyi idő szerint csütörtök este fél 8-kor temettek el.
Ezzel párhuzamosan a fővárosban, a Dakkai Egyetemen is temetést tartottak, a megemlékezést tüntetés és diáklányok beszédei követték. Többen azt követelték a kormánytól, hogy gyorsítsa fel az igazságszolgáltatást az ilyen ügyekben, és módosítsa a nők és gyerekek biztonságát érintő törvényeket. A demonstrálók arra is felszólították a törvényhozókat, hogy Bangladesben pontosítsák a nemi erőszak definícióját, mert az szerintük nem egyértelmű.
Asif Nazrul jogi tanácsadó szerint az ügy tárgyalása várhatóan hét napon belül elkezdődhet. A tanácsadó azt mondta, „a DNS-minta gyűjtése befejeződött, reméljük, hogy a következő öt napon belül megkapjuk a jelentést”. Majd hozzátette, ha hét napon belül lesz tárgyalás, akkor a bírók a lehető leggyorsabban tudják garantálni az igazságszolgáltatást.
Egy 2020-ban elfogadott törvény értelmében Bangladesben halálbüntetés jár a kiskorúak megerőszakolásáért. A jogszabály bevezetését egy sor brutális eset előzte meg. Egy 37 éves nőt például csoportosan megtámadtak, majd filmre vették a megerőszakolását, és terjesztették a közösségi médiában.
A bangladesi belpolitikában sok minden történt tavaly óta, a dél-ázsiai országot megrázó változásról ebben a cikkben írtunk bővebben.