Füttykoncert lett a szimfonikusból, amint Vance alelnök belépett a koncertterembe
Nem aratott osztatlan sikert J. D. Vance amerikai alelnök megjelenése az amerikai Nemzeti Szimfonikus Zenekar csütörtök esti koncertjén. Vance és felesége, a second lady Usha egy páholyban foglaltak helyet, a földszintről pedig egyre erősödő morajlás, pfujolás, füttyögés kísérte érkezésüket. A Guardian megjegyzi, a kifinomult, higgadt, kulturált komolyzenei közegben elég ritka az ilyen közönségmegnyilvánulás. Egyesek azt kiáltották az alelnök felé, hogy „tönkretetted ezt a helyet!”.
A 25 percet késő Vance mosolyogva integetett az embereknek, nem véve tudomást az utálathullámról. A közönséget egyébként az amerikai vezetést védő Secret Service átvilágította. Az eseményt a washingtoni Kennedy Centerben tartották, aminek – Donald Trump által kinevezett – ideiglenes vezetője, Richard Grenell „intoleránsnak” nevezte a publikumot. Trump hatalomátvétele után nem sokkal kirúgta a Kennedy Center teljes vezetőségét, magát tette meg elnöknek, a külpolitikai tanácsadó Grenellt pedig a gyakorlati vezetőnek. Az igazgatótanácsba bekerült Usha Vance is, aki a Cincinnati Szimfonikus Zenekar irányításában is részt vett 2020 és 2022 között.
Trump mindenesetre azt mondta, nem tetszett neki, amit a kulturális intézetben látott, ezért vette át a hatalmat. Arról is beszélt akkor, hogy biztos akar lenni abban, hogy nem lesz semmi woke dolog a Kennedy Centerben (sőt az egész országban).
A mostani botrányos koncert előtt sokan a csupa orosz koncertprogramon viccelődtek, aminek velejét Dmitrij Sosztakovics 2. hegedűversenye és Igor Sztravinszkij Petruskája adta. Mindez amiatt is kapott új színezetet, mert korábban a Trump-kormányzat meglehetősen megengedő hangnemben beszélt Vlagyimir Putyin Oroszországáról, miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel heves vitába bonyolódtak a Fehér Házban.
A Kennedy Center átvételét sok művész sem vette jó néven, az évekig a politikán kívül, kétpárti egyetértéssel működtetett intézményben már több előadást lemondtak, egyes művészek pedig feliratokkal üzenték meg, hogy nem hagyják magukat.
A Guardian felidézte Vance egyik 2016-os interjúját a New York Timesban, ahol ő meglepetten beszélt róla, hogy a felsőbb osztályok tagjai kedvtelésből hallgatnak komolyzenét, ami a szegényebb rétegeknek meglehetősen idegen. „Sajnos a dolgokat ez kicsit kulturálisan kínossá teheti, amikor egyik osztályból a másikba lépsz” – mondta. Mostanság már arról nyilatkozik, hogy a cancel culture elhallgattatja a fiatal férfiakat, elnyomja a maszkulinitásukat. Mindenesetre a hatás már megvan a Kennedy Centerben, ahol töröltek a Pride-hoz kapcsolódó programokat, szombaton pedig már a drag show-k művészei tüntettek a kultközpont előtt, mivel már nem léphetnek fel itt.