
Az egyik legismertebb holland kokainbáró, Jos Leijdekkers nevét már-már sztereotipikus maffiasztorik övezik. Többtonnányi kokaint csempészett be Európába, és valószínűleg egy rivális drogbanda fejének eltűnése is az ő számlájára írható. Aztán nagyjából négy évvel ezelőtt egyszer csak megszökött az európai hatóságok elől, azóta nyoma veszett.
A bújócskában ő állt nyerésre, egészen addig, amíg a Sierra Leone-i first lady ki nem posztolt egy videót a Facebook-oldalára, ahol a lánya oldalán ott feszített „Dagi Jos”.
Az ügyből persze diplomáciai botrány kerekedett, a holland hatóságok azonnal elkezdték a drogkereskedő kiadatását követelni. A múlt héten csütörtökön már telefonon egyeztetett egymással a holland kormány és a Sierra Leone-i elnök.
Julius Maada Bio elnök próbálja lerázni magáról az ügyet, miközben egyre inkább úgy tűnik, hogy Leijdekkers – aki a napokban újabb sommás börtönbüntetést kapott – valójában a veje is lehet. Sierra Leone megtagadta a kiadatási kérést, csak annyit jeleztek, hogy a helyi hatóságok is nyomoznak az ügyben.
Drogkereskedelem, rablás, pénzmosás, leszámolások
Miután a hírhedt Mocro maffiacsoport fejét, Ridouan Taghit életfogytiglani börtönre ítélték, Joseph Leijdekkers lett az örököse, ő vette át a banda feletti irányítást, írta róla a Bild.
Az alkata miatt „Dagi Jos” néven is becézett Leijdekkers a hatóságok szerint hét tonna kokaint csempészett be Rotterdamon és Antwerpenen keresztül Európába. Ez a két kikötőváros az Európába vezető drogkereskedelmi útvonalak kapuja. Ezenkívül Leijdekkers számlájára írnak még egy Finnországban elkövetett fegyveres rablást, valamint egy másik bűnöző megöletését is. Egy rotterdami bíróságon összesen 24 év börtönre ítélték. A Sierra Leone Telegraph szerint Belgiumban is 13 év börtönbüntetést szabtak ki rá, amiért megpróbált kokaint csempészni Antwerpenbe, aztán pedig bandájával megszerezni a lefoglalt szállítmányt.
„Leijdekkerst a nemzetközi kokaincsempészet kulcsfigurájaként tartják számon” – véli róla az Europol. A rendőrség szerint a bandavezér több millió eurót és több mázsa aranyat szedett össze a drogkereskedelemből, amit aztán szépen tisztára is mosott.

Egy gyanús eltűnéses eset mögött is Leijdekkers állhat. A The Sun szerint ő adhatta parancsba, hogy az emberei intézzék el a „Kokain Keresztanyát”, Naima Jillalt. Jillal egy hollandiai születésű, marokkói nő volt, aki Leijdekkershez hasonlóan előkelő helyen szerepelt a keresett drogkereskedők listáján. A „Néni” néven is ismert Jillal az egyik fő beszállítója volt a kereskedőknek, és Dél-Amerikából importálta a drogot. Bár 2014 és 2019 között nagyon nagy hatalomra tett szert, Jillal sok ellenséget is szerzett magának azzal, hogy időnként több csempésznek is eladta ugyanazt a szállítmányt, néha pedig felnyomta partnereit.
Egy idő után a bandavezérek, köztük Leijdekkers gyanítani kezdték, hogy Jillal tégla lehet. A nő 2019 októberében Amszterdamban beszállt egy autóba, és nyoma veszett. A hatóságok kiszivárgott képekből és lehallgatott üzenetekből következtették ki, hogy a nőt Leijdekkers parancsára elrabolták és megkínozták. A fotók tanúsága szerint a nőnek levágták egy ujját és a lábujjait. A teste soha nem került elő, de fotók alapján a rendőrség azt gondolja, hogy a nő nem élte túl a kínzásokat. Jillal eltűnését a rendőrség Leijdekkers számlájára írja.
A Sierra Leone-i elnök felesége óvatlan volt – vagy nem is?
A hatóságok azonban soha nem tudták letartóztatni a férfit, mivel neki is nyoma veszett 2020 környékén. Azt senki nem gondolta, hogy leszámolás áldozata lett volna, sokkal inkább úgy tűnt, hogy egyszerűen megszökött. A holland és belga bíróságok a távollétében is elítélték 2024 nyarán és 2025 februárjában, a rendőrség pedig nemzetközi körözést adott ki ellene. A férfi egyik családtagját is letartóztatták, de még ő sem vezette nyomra a hatóságokat.
Leijdekkers az Europol egyik legkeresettebb bűnözőjévé lépett elő, a holland rendőrség ezért az ország történetének legbusásabb nyomravezetői díját, 210 ezer eurót (kb. 83 millió forintot) ajánlott annak, aki információt ad róla.
A hatóságok egészen a közelmúltig azt hitték, hogy Leijdekkers Törökországban bujkálhat. Pedig több ezer kilométerrel odébb, egy teljesen más kontinensen héderelt a drogbáró.
Leijdekkers hollétére nem a hagyományos rendőrségi nyomozásnak köszönhetően derült fény. Történt ugyanis, hogy a Sierra Leone-i elnök, Julius Maada Bio felesége, Fatima Bio kiposztolt egy videót a Facebook-oldalára, ahol az elnöki család épp egy újévi misén vesz részt. A szertartáson ott volt az elnök és a gyerekei is. Csakhogy az elnök legidősebb lánya mellett felbukkant Leijdekkers is. A Reuters öt különböző arcfelismerő technológiával is ellenőrizte, hogy véletlenül sem egy hasonmás van-e a képen. 82-98 százalékos biztossággal állították, hogy a képen a körözött bűnöző szerepel.

A híradások szerint Leijdekkers legalább fél éve, de egyes források szerint valójában 2022 decembere óta él az afrikai országban. A first lady felvétele után előkerült néhány fénykép, amelyek egy 2023-as újévi bulin készültek. A képeken a gyanú szerint Leijdekkers szerepelhet. A drogbáró egy másik, 2023 decemberében tartott parti képein is felbukkant.
Miután az első felvételeket felkapta a nemzetközi sajtó, februárra egy újabb videó került elő, ahol a drogbáró egy befolyásos Sierra Leone-i tisztviselő 50. születésnapján vesz részt. A felvételeken Leijdekkers egy 900 dolláros (kb. 330 ezer forint) értékű Versace ingben feszített, miközben ajándékot adott Alusine Kannehnek, a Sierra Leone-i Bevándorlási Hivatal vezetőjének. A videón felbukkant még Andrew Kaikai, a rendőrség kábítószer elleni osztályának vezetője, aki már korábban is korrupciógyanúba keveredett.
Kanneh és Leijdekkers már egy ideje ismerik egymást. A híradások szerint ugyanis már 2023 januárjában is együtt buliztak. A helyi sajtó szerint Kanneh verekedésbe keveredett, és Leijdekkers állítólag békíteni próbálta a feleket. A hivatalos kormányzati nyilatkozat azt állította, hogy Kannehnek akkoriban nem volt tudomása Leijdekkers bűnügyi hátteréről. Ez már csak azért sem lehet igaz, mert a hírek szerint a holland csempész egy másik ügy miatt is a hatóságok látókörébe kerülhetett. Egy klub előtt Leijdekkers egyik testőre lövöldözött. A körözött holland férfi ekkor még az „Omar Sheriff” nevet használta, amit később a Sierra Leone-i hatóságnak is sikerült visszafejtenie.
A Netherland Times szerint a holland hatóságok már 2023 óta kaptak arról füleseket, hogy Leijdekkers az afrikai országban lehet. Az egyik legbeszédesebb bizonyíték az volt, hogy Freetownban látták, amint egy erősen őrzött, luxus terepjárókból álló konvojban utazott. Források szerint Leijdekkers védelmét félkatonai biztonsági személyzet látja el.
A Guardian azt írta, hogy a férfi magas szintű védelmet élvezhet, ennek pedig több oka is lehet. Egyrészt Sierra Leone az egyik legfontosabb állomás a Dél-Amerika és Európa közti drogkereskedelmi útvonalon. Az is jól mutatja, hogy mennyire intézményesült az országban a drogkereskedelem, hogy a Sierra Leone-i kormány januárban kénytelen volt visszahívni a guineai nagykövetét, miután 7 bőröndnyi kokaint találtak a nagykövetség egyik kocsijában. A nyugat-afrikai országban egyébként nemcsak a kokain, hanem a helyi kush, emberi csontokat is tartalmazó drog is komoly problémát jelent.
Jól házasodhatott
Leijdekkers viszont nem csak az előkelő drogkereskedői pozíciójának köszönheti a védelmet. A Reutersnek nyilatkozó három különböző forrás szerint ugyanis a férfi elvette feleségül Agnes Biót, az elnök lányát, és állampolgárságot is kaphatott – bár ez még nem nyert bizonyítást. Agnes Bio nem reagált a Sierra Leone Telegraph ezzel kapcsolatos megkereséseire.
Julius Maada Bio elnök viszont igyekezett azt kommunikálni, hogy nem ismeri a drogbárót, és amúgy se tudta, hogy körözik. Persze az előbbit nehéz elhinni, miután alig néhány pad távolságra ültek egymástól a Fatima Bio által posztolt videó tanúsága alapján. Emellett napvilágot látott egy sokadik felvétel is, ami 2024-ben készült. A videó Maada Bio szülővárosában készült, az elnök saját farmján, ahol épp a rizst takarították be. Az ünnepi hangulatú eseményre elment Agnes Bio és Leijdekkers is. A Guardiannek egy elnöki tisztviselő is megerősítette, hogy a felvételeken Leijdekkers szerepel.
A freetowni főügyész sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy vizsgálatot indítottak, hogy kiderüljön, ki van a januári felvételen. A rendőrség arra jutott, hogy a felvételeket egy „Omar Sheriff” nevű férfi szerepel, és még nem tudják, hogy mióta tartózkodik az országban. „Razziát tartottunk azokon a helyeken, ahol ez a személy állítólag jelen volt, de még nem találtuk meg őt” – mondta William Fayia Sellu. Az ügyész azt nem volt hajlandó megmondani, hogy hogyan nyomozták ki, hogy ki van a képen, illetve, hogy Omar Sheriff azonos-e Leijdekkersszel.
A holland hatóságok biztosak benne, hogy a videón Leijdekkers szerepel, ezért is küldtek kiadatási kérelmet Sierra Leonénak. A holland főügyész szerint kiemelt elsőbbséget élvez, hogy kicsikarják Freetown kezéből a bűnözőt. Mivel azonban a két ország közt nincs kiadatási egyezmény, ezért nem biztos, hogy a drogbárót megkapja Amszterdam. Február óta egy hónapon át nem is történt nagy áttörés, egészen múlt csütörtökig, amikor is a holland igazságügyi miniszter telefonon egyeztetett a Sierra Leone-i kollégájával. Igaz, azt sem lehet kizárni, hogy Leijdekkers a videó nyilvánosságra kerülése után továbbállt az országból.