Büntetőfeljelentést tesz egy szerb ügyvéd, mert szerinte hangágyút vethettek be a belgrádi tüntetők ellen

Büntetőfeljelentést tesz egy szerb ügyvéd, mert szerinte hangágyút vethettek be a belgrádi tüntetők ellen
Mobiltelefonjaik lámpáját felkapcsolva 15 perces csendet tartanak a résztvevők a 2025. március 15-re szervezett tüntetésen Belgrádban a 2024. novemberi újvidéki pályaudvaron történt baleset áldozataira emlékezve – Igor Pavicevic / Reuters

2600

Büntetőfeljelentést tesz egy szerb ügyvéd a szombati, becslések szerint akár több százezres belgrádi tüntetésen bevetett hangágyú miatt, írja a Szabad Magyar Szó. A lap azt írja, Vladimir Terzić ügyvéd vasárnap büntetőfeljelentést tervez benyújtani ismeretlen elkövetők ellen közveszély okozása miatt, és azt elektronikus úton nyújtja be a Belgrádi Elsőfokú Ügyészséghez.

„Feltételezhető, hogy szombat este valaki hangágyút használt, ezzel veszélyeztetve több ember életét vagy testi épségét. Ezért vasárnap büntetőfeljelentést fogok tenni ismeretlen elkövetőkkel szemben a közveszélyes cselekmény elkövetése miatt” – írta Terzić az X-en.

Közben egyetemisták egy csoportja arra kéri az illetékeseket, hogy állapítsák meg, ki a felelős a hangágyúk bevetéséért. A Szabad Magyar Szó szerint a hallgatók képviselői kiemelték, hogy még azoknak is kellemetlen tapasztalatban volt részük, akik a hangágyú hangjától távol voltak, egyeseknél olyan tünetek alakultak ki, amelyek a robbanás után órákig érezhetőek voltak. Az orvostanhallgatók egy csoportja arra hívta fel a figyelmet, hogy akinek nyolc órán belül nem múlnak el a tünetek, keressen fel szakorvost, mert megfelelő kezeléssel megakadályozható a tartós halláskárosodás. A Szerbiai Egyetemi Klinika Sürgősségi Központja viszont cáfolja azt a közösségi médiában terjedő hírt, miszerint szombaton több tucat embert kezeltek volna a hangágyú használatával kapcsolatba hozható panaszokkal.

Aleksandar Vučić szerb elnök szombaton késő este, a tüntetés után azt mondta, hogy csak az ellenzék találta ki a hangágyúzást. Azt mondta, hogy ő maga látott már ilyen eszközt működni, és borzasztó hatásai vannak. Az elnök szerint ahogy a hazugságokat is külföldről terjesztik, úgy a tüntetést is onnan finanszírozták. Másnap azonban több tiltakozó is arról számolt be, hogy miközben 15 perces néma csenddel emlékeztek meg az újvidéki tragédia áldozatairól, hatalmas durranást hallottak, volt, aki azt hitte, hogy a tömegbe lőnek.

A szerb belügyminisztérium szerint mintegy 107 ezer tüntető vonult Belgrád utcáin március 15-én. A tavaly november 1-i újvidéki állomásomlás után indult tiltakozási hullám Szerbiában a diákok vezetésével, ennek egyik fejezete volt a szombati demonstráció. Kora este ismeretlenek dobálni kezdték a rendőröket, mire azok könnygázt vetettek be, a szerb belügy több ilyen elszigetelt esetről is említést tett. Aleksandar Vučić késő este beszédet tartott, amiben elmondta, 56-an sérültek meg könnyen, és 22 embert vettek őrizetbe, a rendfenntartó erők pedig példásan álltak helyt.

A tavaly novemberi újvidéki állomásomlás óta tüntetéshullám, egyetemfoglalások, csomóponti blokádok, sztrájkok követik egymást Szerbiában, az országban a mostani az egyik legmélyebb válság Slobodan Milošević bukása óta – ennek okairól itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!