Szaladgáló csótányok, harc az asztalokért – kaotikus állapotok várták azokat, akiket Trump visszarendelt a távmunkából
A kormányzati irodákat teljesen felkészületlenül érte a szövetségi dolgozók tömeges visszatérése, írja a Reuters tíz alkalmazott beszámolóira hivatkozva.
A hírügynökség két, a körülményeket ismerő forrása szerint a NASA washingtoni központjában csótányok és asztalok nélküli helyiségek várták a home office-ból visszatérőket, míg az állampolgársági és bevándorlásügyi hivatal munkatársai arról számoltak be, hogy zajlik a harc a használható asztalokért. A Tennessee állambeli Memphisben lévő Internal Revenue Service irodájában annyira összezsúfolták az adóellenőröket, hogy attól tartanak, megsértik az adatvédelmi törvényeket, ha egymás előtt telefonálnak az ügyfeleikkel.
A Reuters több olyan emailt is látott, ahol a munkáltató arra figyelmeztette az alkalmazottakat, hogy nem lesz az irodában internet, vagy konkrét hely, ahova leülhetnek, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal például közölte, hogy nem tud íróasztalt és parkolóhelyet adni a 18 ezer visszatérő alkalmazottnak. A hírügynökség olyan vezetőről is tud, aki egy konferenciahívásban elmesélte, hogy a földön ül, a laptopjával az ölében, mert nincs hely, ahova leülhetne. Olyan ember is akadt, aki egy raktárba ült be dolgozni.
A Reuters forrásai között vannak, akik egyenesen azt gondolják, szándékosan ennyire felkészületlenek a munkahelyeik, köztudott ugyanis, hogy a Trump-kormányzat egyik célja az állomány leépítése és átalakítása. A hírügynökség becslése szerint eddig körülbelül százezren hagyhatták el a szövetségi kormányzatot Donald Trump beiktatása óta.
Trump már az egyik első elnöki rendeletében arról határozott, hogy megszünteti a távmunka lehetőségét az amerikai kormányzati dolgozóknak, azaz a legtöbb szövetségi alkalmazottnak teljes munkaidőben vissza kell térnie a munkahelyére. Ezen felbátorodva néhány óriáscég vezetője szintén bejelentette a távmunka megszüntetését. Elon Musk, akit Trump a kormányzati hatékonyság növelésével bízott meg, nem sokkal később azt nyilatkozta, nem kéne fizetni a szövetségi dolgozókat „a koronavírus-járvány kiváltságának számító távmunkáért”. Musk szerint az ötnapos irodai jelenlét elrendelése felmondási hullámhoz vezethet, de szerinte ez „üdvözlendő”.
Hogy Trump ennyire élesen és hamar fellép majd a távmunka ellen, a korábbi nyilatkozatai alapján nem volt váratlan: 2024 decemberében már jelezte, hogy hivatalba lépése után szigorúan korlátozni fogja a home office-t.