„Mint egy menüről, úgy válogathatnának a tagállamok, hogy mit kérnek, és mit nem”

„Jó projekt lenne az EU, ha nem vált volna liberális őrültekházává”

– mondta kedd délután a Mathias Corvinus Collegium (MCC) közösségi terében, a Scruton MCC-ben Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója. A keddi eseményen a kormányközeli, állami százmilliárdokkal támogatott MCC és a konzervatív lengyel Ordo Iuris Intézet közös tanulmányát mutatták be, ami az Európai Unió összeomlását vizionálva a szuverén államok közösségében látná a megoldást.

Orbán Balázs, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC kuratóriumi elnöke azzal kezdte a bemutatót, hogy „az EU irányvesztett, nem találja helyét az átalakuló világban”, az egyre erősödő centralizáltság, dogmatizmus és bürokrácia pedig egyenesen az „EU létét fenyegeti”. Szerinte erre kínál megoldást az MCC és az Ordo Iuris The Great Reset: Restoring Member State Sovereignty in the European Union (A Nagy Újraindítás: Visszaállítani a tagállamok szuverenitását az Európai Unióban) című tanulmánya. Orbán Balázs arról beszélt, a tanulmány kétféle megoldást is kínál az EU összeomlásának megfékezésére.

Az egyik arról szól, hogy vissza kell térni az unió gyökereihez, a másik viszont a politikai igazgató szerint újszerű, kreatív, eltér az eddigi elképzelésektől. Az utóbbi forgatókönyv egyébként, ahogy az a tanulmányból is kiderül, első körben az EU feloszlását érné el, majd teljesen más keretrendszert szabna az európai államok együttműködésének.

Már Trump közelébe is elvitték a tervezetet

Az MCC és az Ordo Iuris tervezetéről először a VSquare számolt be. A tervezet „nagy újraindítás” néven egyfajta laza együttműködéssé alakítaná az EU-t, gyakorlatilag egy „új Uniót hozna létre”. Teljesen átalakítaná az uniós intézményeket, az Európai Bizottságot például főigazgatósággá fokozná le, és korlátozná az EU bíróságának nemzeti jogrendszerek feletti hatáskörét is.

A március 11-én már a Trump-kormányra nagy hatást gyakorló agytrösztnek, a Heritage Alapítványnak is bemutatott dokumentum szerint az MCC és az Ordo Iuris célja a demokrácia és a nemzeti szuverenitás visszaállítása, hogy ezzel érjék el Európa naggyá tételét. A tanulmányban két forgatókönyvet képzelnek el arra, hogy ez hogy valósulhatna meg.

  • A Vissza a gyökerekhez nevű forgatókönyv több hatalmat adna az Európai Tanács kezébe, lehetőséget adna a tagállamoknak, hogy kedvük szerint kilépjenek egyes EU-s jogszabályokból.
  • Az Új kezdet viszont teljesen lecserélné a jelenlegi uniós keretet, mostani formájában feloszlatná az Európai Uniót. „Új Unió” néven egy teljesen másik kormányközi rendszert hozna létre.

Az Európai Unió Bíróságának ekézése

Rodrigo Ballester, a magyar felsőoktatás és kutatás nemzetköziesítéséért felelős miniszteri biztos, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének vezetője a keddi bemutatón azt mondta, azok, akik a szuverén államok uniójának elképzelését támogatják, „szektának, vallásnak tartják az Európai Uniót”.

Mint a tanulmány egyik szerzője, Ballester elmondta, hogy ehelyett ők a decentralizációban látják az EU problémáinak megoldását. Olyan uniót képzelnek el, amelyben a tagállamok eldönthetik, mi az, amiből kérnek, és mi az, amiből nem.

„Mint egy menüről, úgy válogathatnának a tagállamok, mit kérnek, és mit nem”

– mondta Ballester, aki közben többször is erősen kritizálta az Európai Unió Bíróságát, mert az ott dolgozó bírók személyéről egyrészt nem az európai választók döntenek, másrészt azért, mert szerinte ráerőltetik a woke-ideológiát a tagállamokra. „Ők hozzák a valós döntéseket, de a bíróság munkáját nem ellenőrzi semmilyen testület.” Azt is sejtette, hogy az EU bíróságának több bíróját is azért választották meg, mert közel álltak vezető liberális EU-s politikusokhoz.

Az Európai Unió Bíróságának ekézésében csatlakozott hozzá a tanulmányt bemutató beszélgetés két másik résztvevője, Szánthó Miklós, a kormányközeli Alapjogokért Központ Főigazgatója és Jerzy Kwaśniewski, az Ordo Iuris Intézet elnöke is.

Kwaśniewski azt mondta, a tanulmányban megjelent tervezet elvenné a hatalmat az EU bíróságán dolgozó bíróktól, ezt pedig visszaadná a tagállamok állampolgárainak – bár azt nem teljesen részletezte, hogy ez a gyakorlatban igazából mit is jelent. Szánthó arról beszélt, hogy az EU bíróságával az az egyik legnagyobb baj, hogy nem a tagállamok által választott testület.

Decentralizáció, dezintegráció

Abban is teljes egyetértés volt a beszélgetés résztvevői között, hogy az Európai Unió központosítását meg kell állítani, vissza kell fordítani. „Nem csak a centralizáció felé lehet menni, van alternatíva” – mondta Ballester, kiemelve, hogy ezt az alternatívát a szuverén nemzetekből álló unió adná.

A centralizáció kritizálása mellett a résztvevők egyébként az Európai Unió egyik legfontosabb részét, az integrációt is támadták, különösen Szánthó. Ellentmondásos eszmefuttatásában azt mondta, Oroszország érdeke lenne az, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz. Hogy miért? Szánthó szerint azért, mert Ukrajna integrációja az EU-ba igazából széthúzást, dezintegrációt idéz elő, ez pedig egyértelműen Oroszország érdeke. „Azok, akik a mélyebb integráció mellett vannak, nem látják, hogy pont a szétesésért tesznek” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!