Szent Miklós ereklyéit próbálták bevinni Kanadába, de a határőrök észbe kaptak
A kanadai határon próbálták átvinni Szent Miklós földi maradványait, amit lefoglaltak, majd végül visszajuttattak Olaszországba, ahonnan korábban elvitték. A CBC szerint a csontokat egy winnipegi férfi próbálta behozni az országba, az esetről a kanadai kulturális örökségi intézet is írt a Facebookon. Az ereklyéket megvásárolni próbáló férfira büntetést szabtak ki.
Egy réz- és üvegmedált, egy fából készült Szent Miklós-szobrot, egy csontokat tartalmazó üvegcsövet és a tárgyak eredetiségét igazoló dokumentumokat szerdán juttatták vissza az olasz hatóságoknak. A kulturális hagyatékhoz tartozó értéktárgyak országok közti szállítását törvények szabályozzák, ezek betartása a kereskedők és műgyűjtők felelőssége, közölték a kanadai hatóságok.
A férfinak több mint 2200 dollárt kellett fizetnie a kanadai ügyészségnek, hogy fedezze az eljárás költségeit – áll a bírósági határozatban.
A kanadai főügyész 2021 márciusában rendelte el a három tárgy visszaszolgáltatását Olaszországba. A bírósági ítélet szerint a kanadai férfi nem rendelkezett kiviteli engedéllyel vagy információval a tárgyak eredetiségéről, amelyekről azt hitte, hogy hamisítványok, és az egyházának akart adományozni őket.
Az ereklyéket még 2020-ban foglalták le, miután közel 3300 amerikai dollárt fizetett értük valaki, aki az eBayen bonyolította le a vásárlást az eladóval. A határőröknek feltűnt, hogy valószínűleg értékes külföldi tárgyakat próbálhatnak behozni, ami törvényt sérthet. Az üggyel kapcsolatban a kanadaiak megkérdezték az olasz hatóságokat, akik megerősítették, hogy védett értékekről van szó, és azokat vissza kell vinni Olaszországba.
Kanadai és olasz kormányzati tisztviselők és a kulturális örökséggel foglalkozó szakértők szerdán tartottak egy rendezvényt az ereklyetartók visszaszolgáltatásának megünneplésére.
Mürai Szent Miklós az a püspök, aki a Mikulás alakjának egyik inspirálója. Ereklyéinek nagy része 1087 óta a dél-törökországi Demre (korában Müra) található, a Szent Miklós-bazilikában. Az illegálisan eladott tárgyak esete az első alkalom, hogy Kanada kulturális értéktárgyakat ad vissza Olaszországnak. Tizennégy másik országnak már adtak vissza hasonló értékeket egy 1970-ben elfogadott UNESCO-egyezmény értelmében, amely kulturális javak behozatalát és kivitelét szabályozza.