A Fehér Házban már becsléseket is végeztek, hogy mennyibe kerülhet nekik Grönland megszerzése
„Meg fogjuk szerezni Grönlandot, 100 százalék” – mondta vasárnapra virradóra az NBC News-nak Donald Trump amerikai elnök. A terv látszólag egyre konkrétabb: a Washington Post három az ügyre rálátó, névtelenséget kérő forrásra hivatkozva szerdán már arról írt, hogy a Fehér Ház már becsléseket is készített arról, mennyibe kerülne nekik Grönland területi ellenőrzése és fenntartása, ha megszereznék a szigetet. A megszólalók szerint ez az eddigi legkézzelfoghatóbb törekvés Trump régi vágyának megvalósítására.
Arról is beszámoltak a lapnak, hogy a Fehér Ház költségvetési irodájában azt is megpróbálják megbecsülni, hogy Grönland gazdag természeti erőforrásaiból mennyi bevételt tudna szerezni az amerikai államkincstár. Felmérték továbbá, hogy milyen pénzügyi következményekkel járna, ha Grönland az Egyesült Államok területévé válna. Ide tartoznak a kormányzati szolgáltatások biztosításának költségei is az 58 ezres lakosság számára.
Az amerikaiak célja állítólag az, hogy a grönlandi kormánynak a dánoknál kedvezőbb ajánlatot tegyenek. A dánok jelenleg évente mintegy 600 millió dollárral támogatják a sziget szolgáltatásait, de az amerikai ajánlat „sokkal magasabb ennél” a terveket ismerő, névtelenséget kérő tisztviselő szerint. „A lényeg az, hogy »mi többet fizetünk nektek, mint Dánia«” – mondta a lapnak.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerdán Grönlandra utazik, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat Dánia és autonómiát élvező területe között. Jens-Frederik Nielsen, Grönland új miniszterelnöke (aki koalíciós kormány fog alakítani azután, hogy múlt hónapban megnyerte a parlamenti választásokat) örömmel látja Frederiksent, és üdvözli a látogatását. A frissen megválasztott miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy Dánia továbbra is „Grönland legszorosabb partnere”.
A dánok nemrégiben keményen visszaszóltak J. D. Vance amerikai alelnöknek, aki kevesebb mint egy héttel ezelőtt Grönlandra utazott, megállapította, hogy nagyon hideg van, majd arról nyilatkozott, hogy szerinte Dánia elhanyagolja Grönlandot, ezért kell átvennie az Egyesült Államoknak az irányítást a területen.
Jens-Frederik Nielsen már több ízben is karakán módon kiállt a sziget sorsáért, múlt vasárnap egy Facebookon-bejegyzésben utasította el az Egyesült Államok terveit. „Hadd mondjam ki világosan: az Egyesült Államok nem kapja meg Grönlandot. Senkié sem vagyunk. Magunk döntünk a jövőnkről. Nem szabad félelemből reagálnunk. Nyugalommal, méltósággal és összetartással kell reagálnunk” – írta.