Szlovéniában tilos lesz privát másodállást vállalniuk az állami szektorban dolgozó orvosoknak
A szlovén parlament április 2-án elfogadta az egészségügyi szolgáltatások reformjáról szóló törvényt, amely megtiltja az állami egészségügyi intézményekben dolgozó orvosoknak, hogy a privát szektorban másodállást vállaljanak – írja az MTI. A reformjavaslat – melyet a 90 fős nemzetgyűlésben 50 képviselő támogatott, és 7 ellenzett – célja az állami és a magánegészségügy élesebb szétválasztása és a közszolgáltatások erősítése Robert Golob miniszterelnök szerint, aki hangsúlyozta, hogy az állami és a magánegészségügy egyértelmű szétválasztásával véget vetnek „annak a káros kettős gyakorlatnak, amely évtizedek óta gyengíti az állami közegészségügyi rendszert”.
Golob úgy véli, hogy ezzel a változással a kormány teljesítette egyik legfontosabb ígéretét, és megerősítette az állami egészségügyet, amely minden állampolgár érdekeit szolgálja, nem pedig egyéni profitérdekeket. Valentina Prevolnik Rupel egészségügyi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a jogszabály végrehajtása nem lesz zökkenőmentes, és elképzelhető, hogy alkotmányos felülvizsgálatra is szükség lesz. Mivel a minisztérium előtt még jelentős munka áll a végrehajtási utasítások kidolgozására, hosszú átmeneti időszakot biztosítanak az orvosok számára az alkalmazkodás érdekében.
A reform értelmében az állami egészségügyi dolgozók csak kivételes esetekben vállalhatnak munkát a magánszektorban. Ilyen esetek közé tartozik például a munkaidőn túli tevékenység, az egyetemi oktatás vagy a közszolgálati szervek (vöröskereszt, hegyimentők, tűzoltók, rendőrség, katonaság) számára végzett munka, a tapasztalt magánszektorbeli szakemberek pedig korlátozott részmunkaidős szerződéseket köthetnek az állami intézményekkel.
A törvény továbbá előírja, hogy az állami koncesszióval működő egészségügyi szolgáltatóknak nonprofit módon kell működniük, mivel korábban jelentős nyereséget értek el közpénzből finanszírozott szolgáltatások révén. Emellett a kormány jogosultságot kap arra, hogy ideiglenesen maximalizálja a magánszektor árait az állami tarifa 150 százalékában, valamint előírja, hogy a közszolgálati alkalmazottak havi legalább 24 órás ügyeletet vállaljanak.