Nem szexelhetnek a helyiekkel a Kínában dolgozó amerikai kormányzati alkalmazottak

1062

Meghökkentő intézkedést hozott az amerikai kormány: megtiltották a Kínában tartózkodó amerikai kormányzati alkalmazottaknak és családtagjaiknak, hogy bármilyen romantikus vagy szexuális kapcsolatot létesítsenek a helyi kínai állampolgárokkal – írta az AP hírügynökség.

Négy, az ügyet közelről ismerő személy az AP-nek azt mondta, a tiltást Nicholas Burns távozó amerikai nagykövet vezette be januárban, nem sokkal azelőtt, hogy elhagyta Kínát. Az AP forrásai csak névtelenségük megőrzése mellett beszéltek az új irányelv részleteiről. Azt mondták, a tiltás egy korlátozottabb változatát tavaly nyáron léptették életbe, amely először csak az amerikai nagykövetségen és a konzulátusokon őrként vagy egyéb kisegítő személyzetként dolgozó kínaiakra vonatkozott.

Néhány nappal Donald Trump elnök hivatalba lépése előtt Burns nagykövet kiterjesztette és általánossá tette a tilalmat, így már egyetlen kínai állampolgárral sem létesíthetnek közelebbi kapcsolatot az amerikai kormányzati munkatársak és családtagjaik. Az AP megjegyzi, hogy nem tudták pontosan meghatározni, az irányelv hogyan definiálja a „romantikus vagy szexuális kapcsolat” kifejezést.

A tilalomról tudó két személy az AP-nek az mondta, az új irányelvről először tavaly nyáron tárgyaltak, miután a kongresszus tagjai megkeresték Burnst, hogy kifejezzék aggodalmukat amiatt, hogy az ilyen kapcsolatokra vonatkozó korlátozások szerintük nem elég szigorúak.

Az irányelv a Kínában működő amerikai képviseletekre vonatkozik, beleértve a pekingi nagykövetséget, valamint a guangcsoui, a sanghaji, a sienangi, a vuhani és a hongkongi konzulátusokat. Aki megszegi a tiltást, azt felszólítják, hogy azonnal hagyja el Kínát. A tiltás nem vonatkozik a Kínán kívül állomásozó amerikai tisztviselőkre, és azokra sem, akiknek már régebb óta van kapcsolatuk kínai állampolgárokkal, például élet- vagy házastársak. Ők mentességet kérhetnek az előírás betartása alól, de ha a mentességüket elutasítják, akkor meg kell szakítaniuk a kapcsolatukat, vagy pedig el kell hagyniuk a pozíciójukat – mondták a források.

A tiltásról szóló új irányelvet januárban szóban és elektronikus úton is közölték a Kínában tartózkodó amerikai kormányzati munkatársakkal, de nyilvánosan nem hirdették ki. Az Amerikai Külügyminisztérium az AP megkeresésére azt közölte, hogy belső ügyeket nem kommentálnak, a Nemzetbiztonsági Tanács pedig a Külügyminisztériumhoz irányította az ezzel kapcsolatos kérdését.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!