A Vörös Félhold szerint videón látszik, hogy megkülönböztető jelzéssel haladt a mentőkonvoj, amire izraeli katonák tüzet nyitottak

A Vörös Félhold szerint videón látszik, hogy megkülönböztető jelzéssel haladt a mentőkonvoj, amire izraeli katonák tüzet nyitottak
A helyszín Rafah közelében, ahol az ENSZ szerint az egészségügyi dolgozók holttesteit megtalálták – Fotó: OCHA

1184

A Palesztin Vörös Félhold Társaság (PRCS) egy olyan mobiltelefonos videót tett közzé, amelyen a Gázai övezet déli részén egy mentőautókból és egy tűzoltóautóból álló konvoj a sötétben bekapcsolt megkülönböztető jelzésekkel és fényszórókkal halad az úton, mielőtt megállnak egy másik jármű mellett, majd pedig tűz alá kerülnek. A BBC és a Times of Israel szerint a felvétel ellentmondani látszik az izraeli magyarázatnak, hogy miért nyitottak tüzet egy konvojra március 23-án.

A PRCS szerint a felvételt az egyik megölt mentős mobiltelefonján találták meg, és bemutatták az ENSZ Biztonsági Tanácsában is.

A videón az látható, amint a jelzett járművek villogó lámpákkal megállnak az út szélén, majd legalább két ember száll ki belőlük fényvisszaverő ruhában. A filmezett jármű szélvédője ezután betörik, majd több percen át lövések hallhatók.

A szervezet szerint március 23-án megszakadt a kapcsolat egy mentőcsapattal, majd a tizenöt mentős és segélymunkás holttestét egy héttel az eset után találták meg egy tömegsírban Rafah közelében, ezután került elő a telefon is. A PRCS elnöke pénteken az ENSZ-ben tartott beszédében a videófelvételre hivatkozva azt mondta, hogy az egyik megölt mentős utolsó szavai ezek voltak: „Bocsáss meg, anya, én csak segíteni akartam az embereken. Életeket akartam menteni”.

Az izraeli hadsereg, az IDF korábban arról számolt be közleményében, hogy a katonáik által megtámadott járművek fényszórói és vészjelzései nem voltak bekapcsolva. Az új videó nyilvánosságra kerülése után azt reagálták a BBC-nek, hogy „minden állítást, köztük az incidensről keringő dokumentálást, alaposan megvizsgálunk, hogy tisztázzuk az események sorrendjét és azt, miként kezelték a helyzetet”.

Az ENSZ szerint egy hét után, egy tömegsírban találták meg a holttesteket

A Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) múlt vasárnap adott ki közleményt. Ebben arról írt, hogy megtalálták a PRCS nyolc mentősének holttestét „hét napig tartó hallgatás és azután, hogy megtagadták a belépést a rafahi területre, ahol utoljára látták őket”. A tömegsírban mellettük volt a polgári védelem hat emberének és egy ENSZ-alkalmazottnak a holtteste is. A PRCS jelezte, hogy egy kilencedik mentőst március 23. óta nem találnak.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) gázai vezetője, Jonathan Whittall múlt hét végén arról írt, hogy segítettek kiemelni a tizenöt holttestet a tömegsírból. A holttesteken rajtuk volt az egyenruhájuk, a kezükön a kesztyűik. Azt mondta, hogy az összezúzott járműveik is mellettük hevertek homokkal betakarva. „Teljes mértékben borzasztó, ami itt történt. Soha nem történhetne ilyen, egészségügyi dolgozók soha nem lehetnének célpontok” – jelentette ki.

Az izraeli hadseregnek ezután kiadott közleménye szerint

„számos, az IDF-fel érkezésüket előzetesen nem közlő jármű bukkant fel, melyek fényszóró és megkülönböztető jelzés bekapcsolása nélkül, gyanúsan közeledtek az izraeli katonákhoz. Az IDF katonái tüzet nyitottak a gyanús járművekre. Korábban olyan járművek, melyek nem tartoztak terroristákhoz, koordinált módon, biztonságosan hajthattak végig ugyanazon az úton”.

Szerintük az IDF utána együttműködött nemzetközi szervezetekkel, hogy megkönnyítse a holttestek elszállítását.

Az IDF szerint a mentőautókon összesen kilenc, a Hamász és az Iszlám Dzsihád soraiban harcoló terrorista is utazott, akikkel végeztek. Az IDF az egyik terroristát, Mohamed Amin Ibrahim Subakit név szerint is azonosította, és jelezte, hogy részt vett az október 7-i terrortámadásokban.

A polgári védelem és a Palesztin Vörös Félhold tagjainak holttestei a gázai Hán Júnisz-i Nasszer kórházban 2025. március 30-án – Fotó: Hani Alshaer / Anadolu / Getty Images
A polgári védelem és a Palesztin Vörös Félhold tagjainak holttestei a gázai Hán Júnisz-i Nasszer kórházban 2025. március 30-án – Fotó: Hani Alshaer / Anadolu / Getty Images

Az IDF egy korábbi közleménye szerint „a gyanús járművek közül több mentőautó és tűzoltóautó volt”. A közlemény megjegyezte, hogy nem ez az első eset, amikor a terroristák megpróbálják kihasználni a mentőautók és a segélyszervezetek különleges státuszát. A gázai háborúban már korábban is előfordult olyan eset, amikor egy mentőautókból álló konvoj egyik tagját kilőtték, mert a gyanú szerint a Hamász egyik tagját akarta átcsempészni az egyiptomi határon.

A tömegsírban azonban az ENSZ szerint kizárólag a mentőcsapathoz tartozó férfiak holttesteit találták meg, a terroristák holttesteinek hollétéről (vagy a mentők és a terroristák közti esetleges átfedésekről) Izrael nem adott felvilágosítást.

Egy túlélő szerint is be voltak kapcsolva a megkülönböztető jelzések

A tömegsír feltárása után, a héten nyilatkozott a BBC-nek és a Guardiannek egy túlélő is. Az önkéntes segélymunkás, Munther Abed szerint március 23-án nem sokkal hajnali 4 óra után a Palesztin Vörös Félhold mentőautójával hárman indultak el a két hónapos tűzszünet után újrainduló gázai háború egyik izraeli légicsapásának helyszínére.

Abed elmondása alapján a Gázai övezet déli részén, az egyiptomi határnál található Rafah térségében haladva hajnali 4 óra 20 perc körül izraeli katonákba ütköztek, akik tüzet nyitottak a járműre. Abed szerint a lövések végeztek társaival, ő maga a mentőautója padlójára vetődve kerülte el a találatokat. A járműből a kocsit átvizsgáló izraeli katonák rángatták ki. „A külső és belső világítást nappal és éjszaka is mindig felkapcsoljuk. Egy ilyen autón minden arról árulkodik, hogy a Palesztin Vörös Félholdhoz tartozik. És akkor is egészen addig ki voltunk világítva, amíg el nem kezdtek ránk lőni” – mondta.

Azt mondta, hogy a földre nyomva, erőszakosan hallgatták ki, csak egy idő után állította le a katonákat egy tiszt. Azt mondta, hogy közben látta, ahogy más segélyjárművek, mentők érkeznek a helyszínre, amelyekre szintén tüzet nyitottak az izraeli erők. Ő a cikk eleji videóval ellentétben szakaszosabban érkező járművekről beszélt. Szerinte végül a járműveket buldózerekkel részlegesen eltemették. A férfi szerint 15 órányi vallatás után engedték el, és azt is hozzátette, hogy izraeli fogságban látta a jelenleg eltűntként keresett Vörös Félhold-munkatársat.

Az ENSZ szerint napokba telt eljutniuk a helyszínre

A Guardian a férfi, a palesztin hatóságok és a Gázai övezetben működő ENSZ-segélymunkások, valamint az IDF nyilatkozatai alapján is összerakott egy idővonalat. Szerintük az első mentőautó után a helyszínre indult konvoj mentőautókból, egy tűzoltóautóból, (a Hamász vezette) gázai egészségügyi minisztérium két járművéből és az ENSZ segélyekre specializálódott szervezetének (UNRWA) autójából állt. A beszámolók szerint a konvoj szintén tűz alá került; a két minisztériumi járműnek sikerült elmennie, de a többivel elveszítették a kapcsolatot – csakúgy, mint két, a mentőkonvojtól függetlenül Rafahból elindult mentőautóval.

Különböző gázai szervezetek arról számoltak be, hogy az övezet egyes részeit a háború újraindulása óta újra megszálló izraeli csapatoktól napokig nem tudták megközelíteni az incidens színhelyét. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának munkatársainak március 27-én sikerült eljutniuk arra a helyre, ahol a mentőautó után kutató konvoj eltűnt. Az eltűnés helyétől nem messze összezúzott mentőautókat, egy ENSZ-járművet és egy tűzoltóautót találtak, utóbbi alól pedig az egyik polgári védelmis holttestét is kiemelték.

Utána azonban biztonsági okokból elhagyták a helyszínt. Másnap a polgári védelem is ott járt, végül pedig múlt vasárnap, március 30-án emelték ki a fent említett egy kivételével az összes eltűnt férfi holttestét. Jonathan Whittall, az OCHA palesztin részlegének vezetője a helyszínen készített videójában azt állította, hogy a 15 áldozattal „egyenként végeztek, majd tömegsírba tették őket”. Tom Fletcher, az OCHA vezetője szerint a holttesteket a jól láthatóan megjelölt járműveik roncsai mellett találták meg. „Az izraeli erők ölték meg őket, miközben ők életeket próbáltak menteni. Válaszokat és igazságszolgáltatást követelünk” – jelentette ki hétfőn.

A Palesztin Vörös Félhold egészségügyi dolgozóinak temetése a Gázai övezet déli részén található Hán Júniszban 2025. március 31-én – Fotó: Hani Alshaer / Anadolu / Getty Images
A Palesztin Vörös Félhold egészségügyi dolgozóinak temetése a Gázai övezet déli részén található Hán Júniszban 2025. március 31-én – Fotó: Hani Alshaer / Anadolu / Getty Images

Az exhumálásban segédkezők közül ketten is azt állították a Guardian tudósítójának, hogy egyes holttestek kezei vagy lábai hátul össze voltak kötözve; egy ilyen esetet a Vörös Félhold is megerősített. A Hán Júnisz-i Nasszer kórház patológusa a New York Timesnak azt mondta, hogy öt holttestet vizsgált meg, négyen több lőtt nyomot is talált, ezek közül többet közelről adhattak le, az ötödik test már felismerhetetlen állapotban volt. Az egyik csuklón horzsolásokat talált, de azt mondta, további vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy az áldozatok korábban meg voltak-e kötözve.

Az IDF közleményén túl Gideon Szár izraeli külügyminiszter is azt mondta a héten egy sajtótájékoztatón, hogy „Az IDF nem támad meg véletlenszerűen mentőautókat.” Megismételte, hogy előre nem egyeztetett módon, gyanúsan közeledtek járművek a katonák felé, és nem használtak semmilyen megkülönböztető jelzést vagy vészjelzést. Az izraeli katonák ezután nyitottak tüzet a gyanús járművekre, mondta, majd hozzátette, hogy utána megállapították, hogy 9 terroristát, köztük Subakit is megölték.

A Times of Israel katonai tudósítója csütörtökön arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg ugyanúgy a legmagasabb szinten kezdte el vizsgálni a történteket, mint ahogy az a World Central Kitchen élelmezési segélyszervezet hét önkéntesének halálához vezető légicsapás esetében történt egy évvel ezelőtt.

A tömegsír feltárása és az újabb részletek napvilágra kerülése után több ország és nemzetközi szervezet is elítélte a gyilkosságokat, és a felelősök megbüntetését követelte – azonban mivel a történtek körül számos kérdőjel sorakozik, az elítélő nyilatkozatok többsége sem nevez meg felelőst, csak felszólítja a harcoló feleket a segély- és mentőmunkások fokozott védelmére. David Lammy brit külügyminiszter szerdán úgy fogalmazott, hogy Gáza a világ legveszélyesebb helye lett a humanitárius dolgozóknak, szerinte el kell számoltatni azokat, akik a segélymunkások megöléséért felelősek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!