Egyiküket az utcán szúrta nyakon zaklatója, egy másik fiatal lány holttestét bőröndbe rejtve találták meg

A héten több ezren vonultak utcára több olasz nagyvárosban, miután két napon belül két huszonéves egyetemista lányt is megöltek az országban. Egyiküket fényes nappal, az utcán szúrta nyakon zaklatója, míg a másik, szintén megkéselt fiatal holttestét egy bőröndbe rejtve találták meg. A két eset sokkolta az olasz közvéleményt másfél évvel azután, hogy egy nőgyilkosság százezres tüntetéseket váltott ki. Akkor egy fiatal nőt több mint hetven késszúrással ölt meg volt barátja.
Bár a kormány a demonstrációk hatására szigorította a büntető törvénykönyvet, bevezetve az életfogytig tartó börtönbüntetéssel járó nőgyilkosság fogalmát, valamint megnövelte a zaklatásért, szexuális erőszakért és bosszúpornóért járó büntetési tételeket, a tüntetők ennél többet követelnek. Kulturális forradalmat, a szexizmus elleni küzdelmet, amit érzelmi és szexuális oktatással szeretnének elérni.
Fényes nappal az utcán ölte meg zaklatója
A 22 éves Sara Campanellát egyik egyetemi hallgatótársa gyilkolta meg hétfőn, a szicíliai Messina városában. Stefano Argentino több járókelő szeme láttára szúrta nyakon a lányt, aki a kórházba szállítás közben halt meg. A 27 éves férfit nem sokkal később a közeli Noto városában fogták el a rendőrök.
Az olasz ügyészség szerint Argentino két éve folyamatosan és kitartóan zaklatta a lányt, annak ellenére, hogy Campanella többször is nemet mondott neki. Argentino zaklatása annyira nyilvánvaló volt, hogy a lány barátai és egyetemista társai is felfigyeltek rá. Campanella az ügyészség közlése szerint nem tett feljelentést ellene zaklatás miatt, mert nem gondolta, hogy a férfi rá irányuló figyelme veszélyes, vagy kóros lenne. Közvetlenül a gyilkosság előtt Argentino a barátait kérdezte, hogy hol van a lány, akit aztán követni kezdett.
A férfi az előzetes meghallgatásán ügyvédje szerint beismerte a gyilkosságot, amit térfigyelő kamera is rögzített, de arról már nem beszélt, hogy miért ölte meg a lányt. Csak annyit mondott, hogy áldozata hideg és közömbös volt vele szemben.
„Klasszikus nőgyilkosság” – mondta az ügyvéd. Hozzátette, azt nem tudja megmondani, hogy a férfi megbánta-e a tettét. Az ügyvéd az olasz sajtónak azt is elmondta, hogy Argentino a kihallgatása alatt többször is Campanellával való kapcsolatáról kezdett el beszélni akkor is, amikor nem rá vonatkoztak a kérdések, jelezve, hogy mennyire a lány megszállottja volt.
Bőröndbe rejtve találták meg a 22 éves egyetemistát
Két nappal Campanella megölése után egy március 25-én eltűnt 22 éves egyetemista lány holttestét találták meg egy bőröndbe rejtve. A bőröndöt egy Róma közelében lévő szakadékba dobták. Ilaria Sula holttestén a helyi sajtóban megjelent beszámolók szerint több szúrásnyomot is találtak, az egyik a nyakát érte.

A Sapienza Egyetem statisztikus hallgatójának megölése miatt volt barátját, a 23 éves Mark Antony Samsont tartóztatták le. A férfi a beszámolók szerint szülei házában ölhette meg a lányt, akinek elvette a telefonját, és közösségi oldalaira posztolva, illetve a lány szüleinek küldött üzenetekben próbálta elhitetni, hogy még életben van. A telefont később egy csatornába dobta, majd elment a római lakásra, ahol a lány a hallgatótársaival élt, és úgy tett, mint aki keresi.
Samsont a lány híváslistája alapján kezdték el gyanúsítottként kezelni, és a beszámolók szerint a rendőrök előtt összeomlott. Szinte mindent beismert, és megmutatta a helyet, ahova a lány holttestét rejtő bőröndöt dobta. A gyilkossághoz használt kést pedig elmondása szerint egy szemetesbe hajította. Azt még nem találták meg a rendőrök.
Kulturális forradalmat akarnak
A két gyilkosság után több ezren vonultak utcára több olasz nagyvárosban is, fellépést követelve az olasz kormánytól a nőgyilkosságok visszaszorításához. A többek között Milánóban, Rómában Bolognában, Firenzében, Messinában és Palermóban tartott tüntetéseken a patriarchális, macsó kultúra eltörlésének fontosságát hangsúlyozták: nem életfogytig tartó büntetéseket akarnak, hanem szabadon élni, és ehhez nem elég a büntetőjogi szigorítás. A tüntetéseken felszólaló szónokok kijelentették, hogy
a két egyetemista lány halálát nem hirtelen dührohamok, nem őrült tettek okozták, hanem a patriarchális rendszer, az a feltételezés, hogy a férfiak a nők felett állnak.
Egy, a nemi alapú erőszakkal foglalkozó éves jelentés szerint 2024-ben Olaszországban 99 nőt öltek meg közeli hozzátartozóik, 61-et pedig partnere vagy volt partnere gyilkolt meg. 2025 első két hónapjában 25 százalékkal kevesebb nőgyilkosság történt az előző évi adatokhoz képest, de március 8. és április 2. között, mindössze három hét alatt öt nőt öltek meg. Március 13-án egy 56 éves nőt partnere fojtott meg Chignolo Po településen lévő otthonában; március 21-én egy ukrán férfi ölte meg 46 éves feleségét egy tompa tárggyal nápolyi otthonukban, majd felakasztotta magát; március 26-án pedig Spoletóban fojtott meg egy 36 éves nőt a férje – írta a Rai News.
Miközben pedig az olasz belügyminisztérium adatai alapján idén 11 nőgyilkosság történt az országban, aktivisták szerint valójában 23 nőt gyilkoltak meg barátaik, férjeik vagy zaklatóik.
A nők elleni erőszakkal szembeni kiterjedt tiltakozásokat eredetileg egy egyetemista lány 2023 novemberi brutális meggyilkolása váltotta ki. Giulia Cecchettin holttestét egy műanyag zsákba csavarva találták meg Velence közelében egy tónál. A nőt több mint hetven késszúrással ölte meg volt barátja. Gyilkosát tavaly decemberben életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. Egy hónappal korábban Rómában 150 ezren tüntettek a patriarchátus ellen.

Cecchettin édesapja korábban arról beszélt, hogy bár a tettes, a lány volt barátja megkapta a megérdemelt büntetést, szerinte a társadalom egészének kell felelősséget vállalnia a nők elleni erőszakért. A férfi Campanella megölése után az olasz sajtónak nyilatkozva pedig kijelentette, hogy Olaszországban „férfiak egész generációja nőtt fel, akik nem fogadják el a visszautasítást”. Kijelentette, hogy
„a szerelem nem birtoklás, a féltékenység nem szerelem, és nemet mondani alapjog”.
A tüntetéseken többek között olyan táblákat lehetett látni, hogy „Neveljétek a fiaitokat!”. Egy 57 éves középiskolai tanárnő a La Repubblica olasz lapnak azt mondta, hogy diákjai közül többen is úgy gondolják, hogy nem erőszak, ha beleegyezése nélkül fogdosnak vagy csókolgatnak egy nőt. A tüntetők fő követelését hangoztatva ő is azt mondta, hogy szexuális és érzelmi oktatást kellene bevezetni az iskolákban.
Nevelni kell
Cecchettin megölése előtt egy másik gyilkosság sokkolta az olasz közvéleményt. 2023 júniusában egy várandós nőt gyilkolt meg brutálisan az élettársa. A 29 éves Giulia Tramontano hét hónapos terhes volt, amikor a gyermek apja, a 30 éves Alessandro Impagnatiello halálra késelte, majd a holttestet is különös kegyetlenséggel tervezte eltüntetni.
Alessandra Viviani jogászprofesszor akkor azt mondta, hogy nem lehet kizárólag a büntetőjog területén kezelni a problémát, hiszen a nők elleni erőszakos esetek száma láthatóan nem csökkent az elmúlt években, sőt az esetek egyre durvábbá és kegyetlenebbé váltak. Szerinte Olaszországnak inkább a szemléletformálással kellene foglalkoznia – azzal, hogy a média és a közvélemény hogyan láttatja a nőket gyilkoló férfiakat.
„Amíg a nőkkel szembeni gyilkosságokat néhány őrült és gonosz férfi tetteként értelmezzük, addig nem fog változni a társadalom. Mert a nők elleni erőszak egy mélyen a kultúránkban gyökerező egyenlőtlenségből fakad”
– fogalmazott a professzor. Hozzátette, hogy az embereket már kiskoruktól arra kellene nevelni, hogy empátiát és tiszteletet érezzenek a nők iránt.
Átfogó társadalmi probléma
Nemrég a Telex partnere, az Arte készített videóriportot a témában. Az ebben megszólaló Claudia Torrisi olasz szakújságíró is úgy vélte, hogy a nőgyilkosságok nem elszigetelt esetek, csak a jéghegy csúcsát jelentik, egy átfogó társadalmi probléma tünetei.
Az ENSZ oktatási ügynöksége, az UNESCO egyik jelentése szerint Olaszország, Bulgária, Ciprus, Románia, Litvánia, Lengyelország és Magyarország azok az EU-s országok, ahol nem léteznek kötelező oktatási programok az érzelmi és szexuális intelligencia fejlesztésére az iskolákban. Észak-Európa számos országában már évtizedekkel ezelőtt belátták, milyen fontos a szexuális felvilágosítás és az érzelmi oktatás, míg Olaszországban ez még mindig viták tárgyát képezi.
A Giorgia Meloni vezette olasz kormány is azon az állásponton volt, hogy ezek a témák kizárólag a család hatáskörébe tartoznak, és úgy vélik, harcolniuk kell az általuk genderideológiának nevezett jelenség iskolai terjedése ellen, amit mumusnak használnak különféle reformok megakadályozására, mondta Torrisi.
Az UNESCO világos irányelveket dolgozott ki 2007-ben, hogy megvalósulhasson az ilyen jellegű oktatás. A szervezet szerint a komplett szexuális nevelés olyan oktatási folyamat, ami a tanterv szerves részét képezi. Az irányelvek közé tartozik a szexuális úton terjedő betegségek, például az AIDS elleni küzdelem, a nem kívánt terhességek megelőzése és a szexuális erőszak elleni fellépés. A cél az önállóság és a felelősségtudat erősítése egyéni és közösségi szinten.
Az irányelveket legutóbb Franciaország vezette be, és a 2025-26-os tanévtől alkalmazza is: az óvodától a középiskoláig alkalmazható oktatási csomagot dolgoztak ki.