Putyini kocsmaprogram: hétvégente betiltanák az alkoholárusítást Oroszországban
Az elmúlt években jelentősen megnőtt az oroszok alkoholfogyasztása, ezért több korlátozó intézkedést is bevezettek. Ezt szigorítaná tovább a Duma egészségvédelmi bizottságának egyik kormánypárti tagja, akit többek között Vologda régió „józan” tapasztalatai inspiráltak a tervezetre, ahol hétköznapokon csak napi két órában lehet alkoholt vásárolni, írja a Moscow Times.
A parlamenti képviselő szerint az emberek a korlátozásokat nem ellenezték, sőt inkább támogatták ezt „a hasznos intézkedést”. Ezért arra jutott, hogy az intézkedést hétvégére és egész Oroszországra ki kellene terjeszteni.
A tilalom a vologdai régióban március 1-jétől érvényes, a hivatalos beszámolók szerint a régióban 19 százalékkal csökkent az alkoholfogyasztás, az alkoholt árusító üzletek eladásai pedig a felére estek vissza. Ezen kívül csökkentek a verekedések, a balesetek és más „meggondolatlanságok” számai. Hasonló korlátozások vannak érvényben Jakutföldön, Burjátföldön, Moszkvában, a Kaluzsi régióban, a Bajkálontúlon és Szentpéterváron.
Oroszországban tavaly az égetett szeszes italok értékesítése – a vodka kivételével – 10 százalékkal nőtt, ami fejenként évi 3,2 litert jelent. Ez a szám 2017 óta új rekordnak számít. Ugyanakkor a vodka értékesítése az előző évvel azonos 5,3 liter/fővel szintén a legmagasabb érték 2017 óta. Összességében szeszesital-fogyasztás 3,7 százalékkal nőtt az országban, ami egy főre vetítve 8,5 litert tesz ki. Összehasonlításképpen: a háború előtt, 2021-ben ez az érték 7,4 liter volt.