Trump bejelentette, hogy nukleáris tárgyalásokra készül Iránnal

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok és Irán szombaton „közvetlen tárgyalásokat” fog folytatni egy esetleges nukleáris megállapodásról. A találkozó tényét Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is megerősítette, de szerinte a megbeszélések közvetett jellegűek lesznek – írta a BBC.

Trump hétfőn a Fehér Házban újságíróknak azt nyilatkozta, hogy az amerikai és az iráni kormány közötti megbeszélések „nagyon magas szinten” zajlanak majd, és figyelmeztetett, hogy „nagyon rossz nap lesz Irán számára”, ha nem születik megállapodás. Az amerikai elnök múlt hónapban kilátásba helyezte az Irán elleni katonai fellépést, miután az ország legfelsőbb vezetője, Ali Hámenei ajatollah nyilvánosan elutasította a közvetlen tárgyalásokra tett ajánlatát.

Az amerikai elnök azután beszélt az Iránnal való tárgyalásokról, hogy hétfőn a Fehér Házban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki korábban Orbán Viktornál járt látogatáson Budapesten.

A Reuters beszámolója szerint Trump az Ovális Irodában úgy nyilatkozott: „Közvetlen tárgyalásokat folytatunk Iránnal, és ezek meg is kezdődtek. Szombaton folytatódnak. Van egy nagyon nagy találkozónk, és meglátjuk, mi történhet… És talán létrejön egy megállapodás, az nagyszerű lenne.” Hozzátette, hogy Irán „nagy veszélyben” lenne, ha a tárgyalások nem lennének sikeresek. „Iránnak nem lehet atomfegyvere, és ha a tárgyalások nem járnak sikerrel, akkor valójában azt gondolom, hogy az egy nagyon rossz nap lesz Irán számára” – mondta.

Az elnök nem közölt további részleteket a tárgyalásokról, és arról sem beszélt, hogy mely tisztviselők vesznek majd részt azon. Azt sem árulta el, hogy a megbeszélések hol zajlanak majd, de fenntartotta annak lehetőségét, hogy megállapodásra lehet jutni.

Nem sokkal ezután az iráni külügyminiszter megerősítette, hogy Washington és Teherán április 12-én Ománban találkozik majd. Abbász Araqcsi az X-en azt írta: „Ez éppúgy lehetőség, mint próbatétel. A labda Amerika térfelén pattog”.

Márciusban Trump az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével levelet küldött az iráni vezetőnek, amelyben kifejezte tárgyalási hajlandóságát. Ezt az ajánlatot Irán elutasította, bár a vezetése jelezte, hogy közvetítőn keresztül hajlandóak lennének tárgyalni egy esetleges megállapodásról az Egyesült Államokkal.

Az Egyesült Államok és szövetségesei számára évtizedek óta kulcsfontosságú külpolitikai cél Irán atomfegyver-építési képességének megfékezése. 2015-ben Barack Obama akkori amerikai elnök megállapodást kötött Iránnal, amelynek értelmében Irán korlátozta nukleáris tevékenységét, és nemzetközi ellenőröket engedtek be az országba, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a nukleáris létesítményeket kizárólag polgári célokra használják, és nem fegyvergyártásra. Cserébe az USA és szövetségesei feloldották az iráni gazdaságot megbénító szankciók egy részét. A megállapodást Kína, Franciaország, Németország, Franciaország, Oroszország és az Egyesült Királyság is aláírta.

Trump azonban 2016-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a megállapodásból. Az ezt követő években Irán egyre gyakrabban megszegte a megállapodás feltételeit. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség arra figyelmeztetett, hogy Teherán nagy készleteket halmozott fel dúsított uránból, amelyből atombombát lehet készíteni. Az elmúlt hónapokban Trump többször is kilátásba helyezte, hogy tárgyalásokat folytat Iránnal egy új megállapodásról, miközben katonai akcióval fenyegetőzött, ha mégsem sikerülne megállapodásra jutni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!