A WHO szerint leírhatatlanok az állapotok abban a gázai kórházban, amelyiket izraeli légicsapás ért

815

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint leírhatatlan állapotok uralkodnak a gázai kórházakban, miután vasárnap éjjel izraeli légicsapás érte a Gázavárosban működő al-Ahli kórházat, és az intézmény egyes részei működésképtelenné váltak.

Margaret Harris, a WHO szóvivője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy sorozatos támadások érik a kórházakat és az egészségügyi dolgozókat, miközben a készletek – az izraeli blokád miatt – kritikusan alacsonyak.

Az al-Ahli kórház dolgozói szerint az izraeli csapás megsemmisítette a kórház genetikai laborját, és súlyosan megrongálta a sürgősségi osztályt is. Áldozatokról nem érkezett hivatalos jelentés, de egy korábban fejsérülést szenvedett gyerek az evakuálás közbeni ellátási zavarok miatt meghalt.

Az izraeli hadsereg szerint a támadás egy „irányító központ” ellen irányult, amelyet a Hamász a támadások megtervezésére használt. Az anglikán egyház által működtetett kórházat már az ötödik alkalommal érte találat az októberben kezdődött háború óta. Az egyház jeruzsálemi püspökei közös nyilatkozatban ítélték el a támadást, egyben felszólították Izraelt, hogy mutasson be arra vonatkozóan bizonyítékot, hogy valóban katonai célokat is szolgált az intézmény.

A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus később megerősítette: az al-Ahli kórház igazgatója arról tájékoztatta a szervezetet, hogy a sürgősségi osztály, a labor, a röntgenberendezések és a gyógyszertár is megsemmisült. Ötven beteget sikerült más kórházakba átszállítani, de negyven súlyos állapotú páciens az al-Ahli kórházban maradt, mert az ő áthelyezésük nem volt lehetséges.

„A kórházak nemzetközi humanitárius jog által védettek. Az egészségügyi létesítmények elleni támadásokat be kell fejezni. Még egyszer hangsúlyozzuk: a betegeket, az egészségügyi dolgozókat és az intézményeket védelem illeti meg” – fogalmazott Tedros.

Az izraeli külügyminisztérium közleményében azt írta: „precíziós csapást” hajtottak végre egyetlen olyan épület ellen, amely a Hamász „terrorista irányító központjaként” működött, és amelyben „nem folyt egészségügyi tevékenység”. Állításuk szerint előzetesen figyelmeztették a kórházi személyzetet és a betegeket a közelgő támadásra, és a csapást úgy hajtották végre, hogy a kórház többi része működőképes maradhasson.

A Hamász „barbár bűncselekményként” ítélte el a támadást, és visszautasította azt az izraeli állítást, miszerint katonai célokra használták volna a létesítményt.

A gázai tűzszünet több mint négy héttel ezelőtt omlott össze, amikor Izrael újraindította szárazföldi és légi hadműveleteit arra hivatkozva, hogy ezzel próbálja nyomás alá helyezni a Hamászt, és elérni a még fogságban lévő túszok szabadon bocsátását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!