Lehallgatást gátló telefontokot ajánlott fel az Európai Parlament a Magyarországra utazó delegációjának

Speciális telefontokokat ajánlott fel az Európai Parlament a Magyarországra utazó delegációjának, nehogy lehallgatás áldozatai legyenek – írja a Politico.

Az EP polgári jogi bizottságának öt képviselője háromnapos látogatásra érkezett Magyarországra az elmúlt napokban, hogy megvizsgálják Magyarország demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok terén tett előrehaladását. A képviselők egyik tagja megerősítette a Politicónak, hogy Faraday-kalitkaként működő kistáskákat ajánlott fel számukra az EP biztonsági szolgálata. Azt is javasolták nekik, hogy legyenek óvatosak a nyilvános Wi-Fi hálózatok vagy töltőberendezések használatával.

A Faraday-tokokat arra használják, hogy a bejövő és kimenő jelek blokkolásával megóvják az eszközöket a hackerek által okozott interferencia, valamint más típusú nyomkövetés vagy megfigyelés ellen. Persze egy Faraday-kalitka önmagában nem véd meg például a telefonra telepített Pegasus-kémprogramtól, amit a magyar kormány is használt korábban újságírók és civilek ellen. A Direct36 Pegasus-botrányt elindító cikkét ide kattintva érheti el, a szoftver beszerzéséről pedig itt írt bővebben az oknyomozó portál.

Két, az EP biztonsági ajánlásait ismerő tisztviselő azt mondta a Politicónak, hogy a tasak használata nem általános. A lap szerint az intézkedés az Európán belüli kémkedési félelmek erősödését jelzi.

Az EP szóvivője csak annyit fűzött hozzá az értesülésekhez, hogy körültekintően értékelik a bizottsági kiküldetések és a képviselők biztosítását, illetve a törvényhozókat tájékoztatják a biztonsági és kiberbiztonsági intézkedésekről.

A Financial Times is nemrég írt arról, hogy az Európai Bizottság eldobható telefonokat és lebutított laptopokat adott ki az Egyesült Államokba tartó tisztviselőinek – de ezt a Bizottság részben tagadta. Az EU végrehajtó testülete időnként eldobható telefonokat ad a vezető tisztségviselőinek kényes utazáshoz, ha rendkívül bizalmas ügyeket intéznek. Ez olyan országoknál protokoll, mint például Kína, ahol fokozott az állami kémkedés és megfigyelés kockázata. A Politicónak nyilatkozó európai parlamenti képviselő elmondta, hogy a magyarországi delegáció nem kapott eldobható eszközöket vagy lebutított laptopokat.

A Magyarországot vizsgáló uniós ellenőrzést az váltotta ki, hogy a magyar hírszerző ügynökség 2015-2017-ben kémkedett az országba látogató uniós tisztviselők után: átkutatták szállodai szobáikat, és rögzítették telefonbeszélgetéseiket. A magyar kormány tagadta, hogy ez így lett volna.

A polgári szabadságjogok képviselőinek küldöttségét a holland zöldek tagja, Tineke Strik vezette. A Budapestre látogató bizottság tagja volt még Sophie Wilmès belga liberális, Pernando Barrena Arza spanyol baloldali, Krzysztof Śmiszek lengyel szociáldemokrata és Michał Wawrykiewicz lengyel jobbközép EP-képviselő.

Strik a látogatást záró sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy sajnos a magyar kormány nem fogadta meg az uniós jogállamisági ajánlások és ítéletek túlnyomó többségét. Épp ellenkezőleg, számos olyan további fejleményt látnak az elmúlt szűk egy évből, amelyek szerinte még jobban aláássák az EU egyik alapszerződésének alapjogokról szóló cikkét. A küldöttség által elmondottakat ebben a cikkben szemléztük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!