Az EU vizsgálja, miből működik az MCC Brussels
Vizsgálatot indít az EU az Orbán Balázs vezette Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli irodájával szemben, mert a gyanú szerint a működését biztosító pénzügyi gazdálkodása nem eléggé transzparens, így nem felel meg az uniós lobbiszervezetekre vonatkozó átláthatósági szabályoknak – írta a Népszava. A lap szerint az EU illetékes szerve a vizsgálatot a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű, átláthatóságért küzdő civil szervezet bejelentése alapján indította meg az MCC Brussels ellen.
Az EU-s intézményekkel együttműködő regisztrált lobbiszervezetek jogszerű működésének feltétele, hogy azok teljes költségvetésüket, köztük a bevételeik forrását és az érdekképviseletre elköltött összegeket is feltüntetik nyilvános adatbázisban. Ezután nincs akadálya, hogy a lobbiszervezet képviselői az Európai Bizottság munkatársaival találkozzanak vagy az Európai Parlamentben (EP) rendezvényeket tarthassanak.
Ahogy az EP-képviselőknek is csak akkor „javasolt” lobbistákkal találkozni, ha azok regisztráltak az intézményeknél. A pénzügyi adatok nyilvánosságra hozatalára azonban a regisztrált szervezetek időt kapnak, az MCC Brussels Népszavának küldött válasza szerint nincs is késésben, ennek csupán 2026-ban kell eleget tennie, mert „a belga jogi entitást csak 2023 augusztusában jegyezték be, a lobbiadatbázisba pedig csak 2024 elején regisztráltak”.
Ugyanakkor 2022 őszén már működtek – az MCC Brussels szerint ez csupán előkészítő tevékenység volt. Ám már 2023 augusztusa előtt is „konferenciákat szerveztek és kiadványokat is bemutattak, többek között az EU energiapolitikáját kritizálva, ezek mindegyike elérhető a honlapjukon. Ezek a klasszikus lobbitevékenységek így azonban egy szürke zónába esnek, és nem lesz elérhető a későbbiekben sem, hogy hogyan és mennyiből folytatták a munkát” – írta a Népszava, amelynek a CEO munkatársa, Olivier Hoedeman megjegyezte:
„Sokkal többet kellene tennie az átláthatóságért az MCC-nek, amelyik más civileket támad azzal, hogy zavaros a pénzügyi hátterük.”
A magyarországi MCC bevételeinek egy része Mol-részvényekből származik. Hoedeman szerint a brüsszeli iroda finanszírozását azért is érdemes lenne tisztán látni, mert „jelenleg nem tudjuk, hogy amikor energiapolitikáról beszélnek, függ-e az ő bevételük az orosz olajból is profitáló magyar cég profitjától.” „Nem azt akarjuk, hogy ne lobbizzanak csak tegyék azt átláthatóan. Jelenleg ugyanis nem tudjuk, milyen forrásból működnek” – mondta az MCC Brusselsről Hoedeman.