Putyin már közvetlenül is hajlandó lenne tárgyalni az ukrán vezetéssel
Ugyan a Wall Street Journal húsvétkor arról írt, Marco Rubio amerikai külügyminiszter intő szavai – miszerint az Egyesült Államok kiszállhat az ukrajnai békefolyamatból – inkább az ukránoknak szóltak, az orosz fél is tett egy kisebb engedményt. A BBC arról ír, Vlagyimir Putyin orosz elnök most már nyitott lenne közvetlen tárgyalásokra a Volodimir Zelenszkij vezette kormánnyal.
Ez azért is lenne nagy szó, mert a Kreml jó ideje azt hangoztatja, a mostani kijevi vezetés illegitim, már új választásokat kellett volna tartani – ami viszont az ukrajnai hadiállapot és a sok erőszakkal elvett terület miatt képtelenség.
A BBC szerint Putyin az orosz állami tévében azt mondta húsvéthétfőn, hogy országa „mindig is pozitívan tekintett a békekezdeményezésekre”, majd hozzátette, reméli, „a kijevi rezsim is ugyanígy fog érezni”. Ennél konkrétabb volt, hogy Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő hozzáfűzte, az államfő szavai arra utalnak, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdenének az ukrán féllel arról, hogy egyikőjük se támadjon polgári célpontokat. Ez igen aktuális, ugyanis a Putyin által húsvétra kezdeményezett, 30 órásra tervezett tűzszünet nagyon hamar összeomlott, Kijev és Moszkva egymást vádolja annak megszegésével.
Zelenszkij közvetlenül nem reagált az orosz ajánlatra, mindössze annyit közölt, hogy Ukrajna nyitott minden olyan párbeszédre, ami a civilek védelmét szolgálja. Éjjeli üzenetében az ukrán elnök hozzátette, világos válaszokat vár Moszkvától arra, hogy az nem támad civil célpontokat. A BBC megjegyzi, Oroszország 2022 februárjában induló inváziója óta nem volt közvetlen párbeszéd a két fél között.
A harcok folytatódtak a háborúban továbbra is, az oroszok éjjel Odesszát támadták drónokkal. A hatóságok szerint három ember megsérült, mivel lakóházak is megrongálódtak.
Az ukránok a héten várhatóan ismét leülnek tárgyalni amerikai és európai vezetőkkel Londonban. Itt előkerülhet akár az a sajtóértesülés is, miszerint egy fegyverszünetért cserébe Washington hivatalosan is átadná az oroszok által bő egy évtizede elcsatolt Krímet Moszkvának, valamint garantálná, hogy Ukrajnát nem veszik fel a NATO-ba.