Gigantikus tenger alatti alagút épül Dánia és Németország között, ráadásul úgy legózzák össze
Gigantikus tenger alatti alagút épül Dánia és Németország között, a 18 km hosszú Fehmarnbelt lesz a világ leghosszabb, előre legyártott elemekből épített közúti és vasúti alagútja – írja a BBC.
Az alagút egyes szakaszait előre legyártják, a tengerfenékre helyezik, majd összekötik őket. A fő építési helyszín az alagút északi bejáratánál, a Dánia délkeleti részén fekvő Lolland sziget partjainál található. A létesítmény magában foglal egy kikötőt, és a gyárat, ahol az alagút egyenként 217 m hosszú és 42 m széles szakaszait gyártják. Az elemek nem csak hosszúak, de rendkívül nehezek is, több mint 73 ezer tonnát nyomnak. Amikor a kikötőben elkészül egy elem, kivontatják a helyszínre, majd lassan elmerítik. Víz alatti kamerák és GPS-es berendezések segítségével 15 mm-es pontossággal felsorakoztatják őket. A gyártásról elég jó videók vannak itt.
A legtöbb víz alatti elhelyezkedő alagút – mint például az Egyesült Királyságot Franciaországgal összekötő – a tengerfenék alatt húzódó kőzetbe épült. Dánia viszont a Balti-tenger torkolatánál fekszik, egy forgalmas hajózási útvonalakkal rendelkező tengerszakaszon, ahol az agyagból és a mészkőből álló alapkőzet miatt a felszín alatti rétegek túl puhák ahhoz, hogy alagutat fúrjanak beléjük. Ezért itt a 90 egyedi elemet egyesével kapcsolják majd össze. Hasonló módszerrel ugyan már építettek alagutat, de ekkorát még sosem.

A 7,4 milliárd euróba kerülő projektet nagyrészt Dánia fizeti, 1,3 milliárd eurót az Európai Bizottság ad. Az alagút része annak a szélesebb körű uniós tervnek, amely erősítené a kontinensen belüli közlekedési kapcsolatokat, egyúttal csökkentené a repülőjáratok számát.



Az alagút 2029-es elkészülte után a dél-dániai Rødbyhavn és az észak-németországi Puttgarten közötti út mindössze 10 percig tart majd autóval, a vonat hét perc alatt teszi meg majd a távot. Eddig ez az út komppal 45 percet vett igénybe. A Nyugat-Dániát elkerülő új vasúti útvonal a Koppenhága és Hamburg közötti utazási időt ötről 2,5 órára csökkenti. Becslések szerint naponta több mint 100 vonat és 12 ezer autó fogja használni.
A tervek szerint az autópályadíjakból beszedett bevételekből körülbelül negyven év alatt térül meg a projekt, így fizetik vissza az építés finanszírozására felvett, államilag támogatott hitelt.