Évek helyett néhány hetet adna a Trump-kormány a kőolajkitermelést vizsgáló hatástanulmányokra

Az Egyesült Államok belügyminisztériuma az „energiavészhelyzetre” hivatkozva jelentette be, hogy radikálisan felgyorsítja a fosszilis tüzelőanyagokkal és bányászattal kapcsolatos projektek engedélyezését – írja a Guardian.

A minisztérium közölte, hogy a most jellemzően körülbelül egy évig tartó felülvizsgálatra ezután mindössze 14 napot adnak, míg egy teljes környezeti hatásvizsgálat, amely általában két évig tartott, kevesebb mint egy hónapot vesz majd igénybe.

„Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy várjon” – indokolta a döntést Doug Burgum belügyminiszter.

A környezetvédők bírálták, hogy a kormány a bolygót fűtő fosszilis tüzelőanyagokat akarná fellendíteni, és megkérdőjelezték a döntés jogszerűségét is. Sokan úgy vélik, hogy a Donald Trump elnök által indokként emlegetett „energiavészhelyzet” nem is létezik.

Brett Hartl, a Center for Biological Diversity környezetvédelmi csoport kormányzati ügyekért felelős igazgatója a New York Timesnak azt nyilatkozta, hogy a lépések a nyilvános folyamatok átfogó megtépázását jelentik. „Ez nyilvánvalóan törvénytelen, ha másért nem, akkor azért, mert ez az egész egy álveszélyhelyzet. Bíróság elé fogunk menni, és megtámadjuk” – mondta.

A bejelentés felerősíti azokat a félelmeket, hogy a Trump-kormányzat csökkenteni fogja a természetvédelmi területek szövetségi védelmét. A Washington Post szerint a belügyminisztériumban több, Arizonában, Kaliforniában, Új-Mexikóban és Utah államban található természetvédelmi terület szűkebbre szabását fontolgatják, és közben elemzik a fúrás vagy bányászat lehetőségét a területeken.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!