Mégis megállapodhat az EU és Nagy-Britannia a fiatalok szabad utazásáról és munkavállalásáról

​Az Egyesült Királyság és az Európai Unió hamarosan tárgyalhat egy új, „ifjúsági tapasztalatszerzési” vízumprogramról, amely lehetővé tenné a 18 és 30 év közötti fiatalok számára, hogy 12 hónapig szabadon utazhassanak és dolgozzanak egymás országában – számolt be róla a Guardian.

A fiatalokat célzó program célja a kulturális és munkaerőpiaci kapcsolatok erősítése, de korlátozások vonatkoznának a munkavállalási szektorokra és kvóták szabályoznák a résztvevők számát is, elkerülve ezzel a teljes szabad mozgás visszaállítását. A mostani javaslat értelmében az EU egyébként komoly engedményeket tehet, a tagállamok akár 12 hónapos munkavállalói vízumokba is hajlandóak lennének belemenni a többi korlátozás mellett, hogy működjön a dolog.

Arra, hogy legalább a fiataloknál visszajöjjön a brexit előtti mobilitás, az EU már 2024 áprilisában tett javaslatot, de azt az akkor kormányon lévő brit Konzervatív Párt és a 2024 júliusában őket váltó Munkáspárt is elutasította. Az akkori javaslat értelmében a 18 és 30 év közötti uniós és brit állampolgárok akár négy évig tartózkodhattak volna a célországban, ezt vihetik le most 12 hónapra.

A Guardian egyik forrása szerint ugyanis valószínűleg a brit pártok egy négyéves vízum helyett könnyebben emésztenének meg egy olyan konstrukciót, ahol első körben csak egy éves tartózkodási engedélyt kapnának csak az uniós fiatalok, melyet később opcionálisan 1-2 évvel meghosszabbíthatnának.

Az Egyesült Királyság hivatalosan 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból, a brexit miatt pedig az elmúlt években sokkal nehezebbé vált az uniós állampolgároknak munkát vállalni és hosszabb távon tartózkodni Nagy Britanniában.

A kezdeményezés azután kapott új lendületet, miután több prominens EU-tagállam, köztük Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Spanyolország is jelezte, hogy prioritás számára az ügy. A Guardian uniós forrásai szerint a programot azért nevezik át „ifjúsági tapasztalatszerzési” programnak, hogy kiküszöböljenek minden arra utaló jelet, hogy az Egyesült Királyságban élni és dolgozni kívánó uniós polgárok számára újra megnyitják a bevándorlási útvonalakat.

A javaslat az Európai Unió és az Egyesült Királyság május 19-i londoni csúcstalálkozóján kerülhet napirendre, ahol más kérdésekkel, például védelempolitikával, energiával és migrációval is foglalkoznak majd.

Németország brit nagykövete Keir Starmer és Ursula von der Leyen csütörtöki találkozóját követően optimizmusát fejezte ki a megállapodás kilátásairól. A brit tisztviselők ugyanakkor nem győzik hangsúlyozni a téma kapcsán, hogy nem kívánják visszaállítani a korábbi szabad mozgást, ezért a programot szigorú korlátok között tartanák. Hasonló hangnemet ütött meg az elmúlt hónapokban Keir Starmer brit miniszterelnök is, aki februárban leszögezte, hogy az EU-ba visszalépés „nem fog megtörténni.” Mindeközben április 2-ától a magyaroknak is előzetes engedélyre van szükségük, ha az Egyesült Királyságba utaznának, ez az Elektronikus Utazási Engedély (ETA), melyről itt írtunk részletesebben.

Január 31-én volt öt éve, hogy az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból. Ennek következményeit és tanulságait itt foglaltuk össze.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!