350 zsáknyi azonosítatlan emberi maradványt őriz az izraeli hadsereg a Hamász október 7-i terrortámadása óta

447

350 zsákban tárolt azonosítatlan emberi maradványokat őriz az izraeli hadsereg a Hamász terrorszervezet 2023. október 7-i támadása után – írta a Times of Israel.

A Gázából izraeli településekre tört palesztin fegyveresek csaknem 1200 embert, főként civileket, köztük nőket és gyerekeket öltek meg és 251 embert túszul ejtettek, akiknek felét sikerült tárgyalással vagy katonai akció során kiszabadítani. A még fogságban lévők jelentős része halott lehet.

A 350 zsákban lévő emberi maradványokból vannak, amelyek azonosítása szinte lehetetlennek látszik, ám legalább 200 erre alkalmas volna, ha lenne rá megfelelő anyagi forrás. Azt is csak gyanítani lehet, hogy minden zsák egy ember maradványait tartalmazza, de nem kizárt, hogy valójában több embertől származnak.

A maradványokat a katonai rabbinátusnak az ország középső részén található Sura központjában tárolják. A rabbinátus újabb igazságügyi vizsgálatot szeretne végezni rajtuk az azonosítás érdekében, de ezt a vallásügyi minisztérium képviselői ellenzik. A vallásügyi minisztérium főigazgatója, Jehuda Avidan inkább tisztes temetést szeretne egy tömegsírba – írta az MTI

A döntést egy olyan bizottság fogja meghozni, amelyben részt vesznek a vallásügyi minisztérium, az egészségügyi minisztérium, a rendőrség és az igazságügyi orvosszakértői intézet képviselői. A katonai rabbinátusnál tartanak a korábban, a túlterhelt időkben előfordult téves azonosításoktól, mivel tavaly májusban az is kiderült, hogy az egyik, hónapokig eltűnt túszként számon tartott áldozat földi maradványait egy másik áldozat sírjába temették.

Az ilyen hibák kiküszöbölésére a katonai rabbinátus szigorú protokollt vezetett be: minden maradványból kétszer vesznek mintát, majd azokat különböző orvosi és DNS-adatbázisokkal vetik össze. Csak akkor tekintik azonosítottnak a maradványt, ha legalább két független adatbázis megerősíti az egyezést. A hadsereg már elkülönítette a pénzügyi forrásokat az újabb vizsgálatokhoz. Egy-egy zsák tartalmának azonosítási kísérlete mintegy háromezer sékelbe – közel háromszázezer forintba – kerül. Az ellenzők szerint viszont az újabb vizsgálat „a halottak megszentségtelenítését” jelentené, mert tovább károsítaná a maradványokat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!