Teljesült az egyetemisták egy követelése, véget ért a szerb köztévé blokádja Belgrádban
Véget ért a belgrádi egyetemisták blokádja a szerb köztévénél, miután a parlament művelődési és tájékoztatási bizottsága új pályázatot írt ki az elektronikus média szolgáltatást felügyelő bizottság tagjaira. Ezzel teljesült az egyetemisták egyik követelése, 14 nap után véget ért a blokád, írja az SZMSZ.
A blokád alatt az egyetemisták nem engedték bemenni a dolgozókat, elmaradt így a szokásos reggeli híradó és a több órás reggeli műsor is például. A blokádot hirdetők szerint a Szerbiában a kormány évek óta szócsöveként használja a közszolgálati tévét: ezért követelték többek között az új pályázatot, valamint azt, hogy a közmédia hagyjon fel a műsorok sugárzásával.
Szerbiában azután kezdődtek tüntetések, hogy 2024. november 1-jén leszakadt a nemrég renovált újvidéki állomásépület előtetője. Összesen tizenhatan vesztették életüket a tragédiában, a társadalom pedig azonnal keresni kezdte a felelősöket, valamint az okokat, miért rogyhat össze egy frissen felújított épület bármely része. A hatóságok azonban vonakodtak kiadni a teljes felújítási dokumentációt és megnevezni a felelősöket, így egyre komolyabb tiltakozások voltak. Ezek vezetését az alulról szerveződő diákság vette át, ami a hatalomhoz közel állók olykor erőszakos reakciói után egyetemeket foglalt el, több százezres tüntetéseket szervezett Belgrádban, Újvidéken, Nišben és további városokban.
A 16 halottat követelő állomásomlás megmutatta a szerb társadalom problémáit és belső feszültségeit, miközben egyesítette a különböző társadalmi csoportokat. Traktoros gazdák jöttek megvédeni az autós ámokfutóktól a fiatalokat, taxisok hozták-vitték őket díjmentesen a különböző szerbiai városokban szervezett tüntetésekre, ügyvédek kezdtek sztrájkba szolidaritásból. A kormányzati és kormányközeli szereplőktől jövő fenyegetések és dehonesztáló összeesküvés-elméletek, sőt bántalmazások is csak megerősítették a mozgalmat.