Majdnem összeütközött egy japán katonai repülő és egy kínai vadászgép

Majdnem összeütközött egy japán katonai repülő és egy kínai vadászgép
Fotó: Japán Védelmi Minisztérium / AFP

Japán komoly aggodalmát fejezte ki, miután egyik katonai repülőgépe hétvégén kis híján összeütközött a Shandong repülőgép-hordozóról felszállt J-15-ös kínai géppel, mely 45 méternyire megközelítette a japán erők repülőgépét – írja a Guardian.

A japán védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a kínai repülőgép-hordozó egyik J-15-ös vadászgépe más veszélyes tevékenységet is végzett, többek között elhaladt egy, körülbelül 900 méterre lévő, azonos magasságban repülő SDF repülőgép előtt.

Bár sem a japán repülőgép, sem annak személyzete nem sérült meg, Japán komolyan aggódik a történtek miatt. Csütörtökön a kabinetfőtitkár, Hajasi Josimasza Pekingtől azt kérte, hogy akadályozza meg a hasonló incidenseket.

A kínai hadsereg és kormány sem reagált nyilvánosan Japán aggodalmára, a hét elején azonban a külügyminisztérium megvédte a csendes-óceáni kettős repülőgép-hordozón végrehajtott gyakorlatokat, és Japán számára megjegyezte, hogy „objektíven és racionálisan kell tekinteni ezeket a tevékenységeket”.

Az Ázsiai-csendes-óceáni térségben Kína egyre merészebb haditengerészeti és légi tevékenységet folytat, rendszeresen küld parti hajókat, hadihajókat és repülőgépeket a vitatott hovatartozású szigetek körüli területekre, de most már egyre távolabbra is.

„Kína katonai hajóinak tevékenysége a vonatkozó vizeken teljes mértékben összhangban van a nemzetközi joggal és a nemzetközi gyakorlattal” – mondta Lin Jian szóvivő. „Kína védekező jellegű nemzetvédelmi politikát folytat” – tette hozzá.

A kéthordozós gyakorlatok, amelyek a tisztviselők szerint a „csapatok távoli tengeri védelmi és közös műveleti képességeinek” tesztelésére szolgáltak, Kína azon szándékát jelzik, hogy kiterjessze jelenlétét a keleti partvidékét határoló első és második szigetláncon túlra.

Az első lánc az ázsiai szárazföld melletti csendes-óceáni szigetcsoportra utal, amely magában foglalja Japánt, Tajvant és a Fülöp-szigetek egy részét; a második egy stratégiai vonal, amely Guamig, az Egyesült Államok csendes-óceáni területéig húzódik. A múlt hétvégén először fordult elő, hogy egy kínai anyahajó a második lánc keleti részén hajózott.

Japán védelmi minisztere szerint „Kína arra törekszik, hogy növelje a két repülőgép-hordozó képességét, valamint fejlessze a távoli tengeren és légtérben való működési képességét.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!