A WHO szerint Gáza egészségügyi rendszere az összeomlás szélén áll
A gázai egészségügyi rendszer a teljes összeomlás szélére került – figyelmeztetett kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO), és felszólította az érintett feleket, hogy haladéktalanul engedjék be az üzemanyagot a térségbe, hogy legalább a még működő kórházak fenntarthassák a működésüket.
„Több mint 100 napja nem jutott üzemanyag Gázába, és az evakuált övezetekből való készlet-visszavételi kísérleteket is elutasították” – mondta Rik Peeperkorn, a WHO palesztin területekért felelős képviselője. A súlyos üzemanyaghiány a kritikus eszköz- és gyógyszerhiánnyal együtt olyan terhet ró a rendszerre, amit már alig bír el – tette hozzá.
Peeperkorn szerint a 36 gázai kórházból jelenleg mindössze 17 működik legalább részlegesen, ezekben összesen körülbelül 1500 ágy áll rendelkezésre – ez mintegy 45 százalékkal kevesebb, mint a háború kezdete előtt. Észak-Gázában egyetlen kórház vagy alapellátó központ sem működik. A déli Rafah városában az egészségügyi ellátást jelenleg egy Vöröskereszt által működtetett tábori kórház, valamint két részlegesen működő egészségügyi pont biztosítja.
A jeruzsálemi sajtótájékoztatón Peeperkorn azt mondta: a 17 részlegesen működő kórház és hét tábori egészségügyi egység napi minimális üzemanyagellátáson tengődik, és néhány napon belül teljesen kifogyhatnak a készleteik. Thanos Gargavanis, a WHO egyik traumaorvosa, aki jelenleg is Gázában dolgozik, úgy fogalmazott: „Egyre keskenyebb a mezsgye a katasztrófa és az életmentés között. A szűkülő humanitárius mozgástér minden nap nehezebbé teszi a munkát, mint az előző volt.”
A New York Times cikke szerint mindeközben Gázában attól tartanak, hogy az Izrael és Irán közötti konfliktus elvonja a figyelmet az ő problémáikról. Többen attól tartanak, hogy ez az újabb válság lehetőséget ad Izraelnek arra, hogy minimális nemzetközi ellenállás mellett hajtson végre vitatott intézkedéseket Gázában, miközben a segélyszállítmányokhoz való hozzáférés továbbra is életveszélyes.
(Guardian)