Elege lett a személyzetnek a turistákból, váratlanul bezárt a Louvre

Elege lett a személyzetnek a turistákból, váratlanul bezárt a Louvre
Jeggyel rendelkező látogatók várakoznak a párizsi Louvre előtt 2025. június 16-án – Fotó: Carine Schmitt / Hans Lucas / Hans Lucas / AFP

605

Spontán sztrájkba kezdtek a párizsi Louvre dolgozói, látogatók ezrei várakoztak a váratlanul bezárt múzeum előtt hétfőn. A CNN azt írta, a spontán sztrájk egy rutinszerű belső megbeszélés alkalmával tört ki: a galériafelügyelők, a jegykezelők és a biztonsági személyzet megtagadta, hogy munkába álljon, így tiltakozva a kezelhetetlen turistatömeg, a létszámhiány és a „tarthatatlan” munkakörülmények miatt.

A múzeum előtt várakozó látogatók beszámolói szerint a Louvre részéről semmilyen magyarázatot nem kaptak, hogy miért tart zárva.

A Louvre a világ leglátogatottabb múzeumaként tavaly 8,7 millió látogatót fogadott: ez több mint kétszerese annak, amire az infrastruktúráját tervezték. Naponta körülbelül 20 ezer látogató furakodik be a múzeum legnagyobb és legnépszerűbb termébe, hogy megpillanthassa a Mona Lisát – általában jobb híján az előtte fotózkodó turisták telefonképernyőjén keresztül.

A személyzet szerint a látogatók mindennapos próbára teszik a kitartásukat, túl kevés a pihenőhely és a mosdó, és a nyári hőséget pedig a múzeum egyik védjegyeként ismert piramis üvegházhatása még tovább fokozza.

A munkavállalók és a vezetőség közötti, délelőtt kezdődő megbeszélés délutánig elhúzódott. Egy kiszivárgott feljegyzés szerint Laurence des Cars, a Louvre elnöke elmondta, a hőmérséklet-ingadozás a műkincseket is veszélyezteti, az alapvető látogatói igények – így például a mosdók – messze elmaradnak a nemzetközi szabványoktól. A múzeumlátogatás élménye szerinte inkább „fizikai megpróbáltatás”.

Néhány hónapja Emmanuel Macron francia elnök egy átfogó, évtizedes tervet mutatott be a Louvre megmentésére: a felújítás megoldást jelentene a vízszivárgásra, veszélyes hőmérséklet-ingadozásra, elavult infrastruktúrára és az azt meghaladó turistatömegre. A felújítás tervezett költsége 700-800 millió euró körül mozog, ezt várhatóan jórészt jegybevételekből, magánadományokból és állami forrásokból finanszírozzák, egyelőre azonban bizonytalan, hogy mindez milyen időtávban valósul meg. A dolgozók azonban azt mondják, nem tudnak ennyit várni, szükségleteik sürgősebbek, mint bármely évtizedes terv.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!