Szabadon kell engedni a palesztinpárti tüntetések kulcsfiguráját egy szövetségi bíró döntése szerint
Egy szövetségi bíró elrendelte, hogy Mahmoud Khalil palesztin aktivistát pénteken óvadék ellenében engedjék szabadon az idegenrendészet (ICE) louisianai fogdájából – írta a CNN. A 30 éves Khalil palesztin aktivista – és egyébként állandó lakos az Egyesült Államokban – aki központi szerepet játszott tavaly az Izrael gázai háborúja elleni tüntetésekben, és akit több mint három hónapja a Columbia Egyetem kampuszán lévő lakása előtt tartóztattak le.
Michael Farbiarz bíró szerint Khalil esetében nem áll fenn a szökés kockázata és a közbiztonságra sem jelent veszélyt. Farbiarz álláspontja szerint „rendkívül szokatlan”, hogy a kormányzat ennyi energiát áldoz arra, hogy Khalil őrizetben maradjon, szerinte az intézkedések büntetésként is értelmezhetők az aktivista politikai nézetei miatt, ami sérti a férfival szembeni tisztességes eljárást.
Egy louisianai bíró pár hónapja úgy döntött, Khalil kitoloncolható az országból – a kormány korábban bizonyítékokat nyújtott be a bírósághoz, amelyben azzal indokolták a kitoloncolás szükségességét, hogy a férfi antiszemita meggyőződései, kijelentései veszélyeztetnék az Egyesült Államok külpolitikai érdekeit.
Farbiarz bíró szerint a kormány nem tarthatja fogva Khalilt azon az alapon, hogy az országban való jelenléte ellentétes a nemzeti érdekkel, pénteken pedig úgy ítélte meg, hogy nem kell őrizetbe venni egy második, ellene felhozott vád alapján sem. Ez utóbbi szerint Khalil elmulasztotta megadni a szükséges információkat, amikor benyújtotta az állandó lakhelyre vonatkozó kérelmét.
Az Egyesült Államokban tavaly áprilisban kezdődtek tüntetések, sátortáborok felállításával. A palesztinpárti, Izrael-ellenes aktivisták először New Yorkban, a Columbia Egyetemen kezdtek tiltakozást, amely az ország több száz intézményére terjedt át. Az eseményekről itt írtunk bővebben.