Magánzárka, vérző orr, dermesztő hideg, kegyetlen őrök: börtönéveiről beszélt a szabadult belarusz ellenzéki

Magánzárka, vérző orr, dermesztő hideg, kegyetlen őrök: börtönéveiről beszélt a szabadult belarusz ellenzéki
A belarusz börtönből frissen szabadult Szergej Tyihanovszkij és felesége, a száműzetésben lévő belarusz ellenzék vezetője, Szvetlana Tyihanovszkaja sajtótájékoztatót tartanak a litvániai Vilniusban 2025. június 22-én – Fotó: Petras Malukas / AFP

1562

135 kilós, 1,92 méteres emberként vonult be Szergej Tyihanovszkij a belarusz börtönbe politikai fogolyként, és meghajlott 79 kilós férfiként távozott onnan öt év után. Így summázható a legnyersebben a bebörtönzött és két napja szabadult egykori ellenzéki vezető kálváriája. Tyihanovszkij az AP hírügynökségnek adott interjút, amit az NPR-ról szemlézünk.

A lap előzményként megírja, a férfi, aki anno 2020-ban elindult ellenjelöltként az országot kvázi diktátorként irányító Alekszandr Lukasenko ellen az elnökválasztáson, 13 másik rabbal együtt szabadult. A határhoz közeli litván fővárosba mehettek, Vilniusban a férfi felesége, a száműzetésben az ellenzéket vezető Szvetlana Tyihanovszkaja fogadta őket. A nő volt az, aki férje bebörtönzése után átvette a helyét elnökjelöltként, és az ellenzék rezsimtől független számításai szerint nyert is. A Nyugat szerint Lukasenko elcsalta azt a választást, ami előtt, közben és után rengeteg tüntetőt és aktivistát tartóztattak le.

Tyihanovszkij az AP-nek adott nyilatkozata során igyekezett mosolyogni és viccelődni, de a nehézkes sóhajai jelezték, min ment keresztül. „Ez határozottan kínzás” – mondta a férfi, szerinte a börtönőrök azt mondogatták neki, nem húsz évig lesz benn – ennyire ítélték –, hanem újra meg újra vádat emelnek majd ellene. „Itt fogsz meghalni” – hallgathatta újra meg újra.

Elmondása szerint teljes elszigeteltségben tartották, éveket töltött magánzárkában, szinte elfelejtett beszélni. Hozzátette, az orvosi ellátást is megtagadták tőle, alig kapott enni. „Ha láttak volna engem, amikor kétkanálnyi zabkását odadobtak a tányéromra, két kicsiny kanálnyit…” – emlékezett vissza, elharapva a mondat végét. Szerinte néha odabent jótét lelkektől kapott higiéniai termékeket, mint fogkrém vagy szappan.

Szabadulásáról azt mondta, szombaton az őrök elvitték a KGB börtönéből úgy, hogy a fejére fekete zsákot húztak, megbilincselték, majd berakták egy minibuszba. Fogalma sem volt, mi történik vele. „Hogy őszinte legyek, még mindig nem tudom elhinni. Féltem, hogy felébredek, és minden ugyanolyan lesz. Nem hiszem el, még mindig nem hiszem el” – magyarázta az AP-nek megdöbbenve.

Feleségével való találkozásukkor ott voltak már 9 és 15 éves gyerekei, akik nem ismerték meg az apjukat. Sírva idézte fel: „Bejöttünk, és a feleségem azt mondta a lányomnak: »Apátok megérkezett.« Elsőre nem tudta megérteni, aztán odarohant, ő is sírt, én is sírtam... nagyon hosszú ideig. A fiam is! Ezek olyan érzelmek, amiket nem lehet leírni.”

A férfi most orvosi vizsgálatok elé néz, a hideg és az éhség kikezdte a szervezetét, mint a legtöbb fogolyét. Szerinte a börtönben gyakoriak voltak a bőrbetegségek, mindenkinek veseproblémái voltak. „Vér jött a számból, az orromból. Néha rángatóztam, de mindez a hideg miatt volt, az iszonyatos hideg, amikor ott ülsz a büntetőcellában” – elevenítette fel a keserves éveket. Orvosi ellátás szerinte abszolút nem volt. A körülmények Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető büntetőtáborban való 2024 eleji halála után náluk is picit javultak. Tyihanovszkij szerint magasról jött a döntés, hogy őt életben kell tartani, nem kell a rezsimnek a halálával járó probléma.

Tyihanovszkij és társai azután tudtak szabadulni, hogy Lukasenko leült tárgyalni Minszkben Donald Trump amerikai elnök ukrajnai különmegbízottjával, Keith Kelloggal, aki hosszú évek óta a legmagasabb rangú amerikai volt, aki az országban járt. Lukasenko 2024 közepe óta óvatosan ismét nyit az őt bojkottáló Nyugat felé, tavaly mintegy 300 politikai foglyot szabadon engedett. Tyihanovszkij egyébként megköszönte elengedését Donald Trumpnak, majd azt követelte, az összes politikai rabot engedjék szabadon. Jogvédők szerint még 1177 ilyen ember van rácsok mögött Belaruszban, olyan fontos ellenzéki figurák is, mint Viktor Babarika vagy Marija Kolesznyikova.

A szabadult ellenzéki vezető állítja, csak Vlagyimir Putyin orosz elnök segítsége miatt van még hatalmon Lukasenko. A belaruszok engedélyezték cserébe, hogy orosz csapatok használják az országot Ukrajna elleni támadásukhoz. A férfi közölte, nincs olyan terve, hogy kiszorítsa saját feleségét a száműzetésben lévő ellenzék vezetői posztjáról, sőt egységre szólított fel. Közölte, harcolni fog, visszatér a blogoláshoz is, bár szkeptikus azzal kapcsolatban, a 70 éves Lukasenko lemond-e egyszer magától. Így fogalmazott: „Sok ember szerint semmi sem fog változni, amíg meg nem hal. De én még mindig számítok rá, hogy a demokratikus erők győznek.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!