Szijjártó két szót emelt ki a NATO-csúcsról: Donald, Trump
Donald Trump amerikai elnök jelenléte mindent megváltoztatott az utóbbi évek NATO-csúcstalálkozóihoz képest, így Ukrajna támogatása helyett végre az észak-atlanti szövetség védelmi képességeinek erősítése volt a fókuszban – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Hágában.
Szijjártó sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy ha két szóban kellene összefoglalnia a különbséget a mostani és az utóbbi három év többi NATO-csúcsa között, akkor azt mondaná, hogy „Donald Trump”. Kifejtette, hogy az új amerikai elnök idei beiktatásával minden megváltozott, már nyugodtan mindenki használhat olyan szavakat, mint „béke”, „tűzszünet”, „béketárgyalás”, ezért a korábbiakkal ellentétben mostanra nem jár azonnali nyilvános megszégyenítés. Így fogalmazott:
„Donald Trumppal a békeerőfeszítések is visszatértek. A mai csúcstalálkozón végre nem az ukránoknak nyújtandó irreális támogatások és végre nem Ukrajna NATO-tagsága szerepelt a napirenden, hanem a NATO, a transzatlanti közösség saját védelmi képességeinek erősítése a saját biztonságunk érdekében.”
Beszélt az elfogadott, csak nyolcoldalas zárónyilatkozatról, a washingtoni szerződés kollektív védelemről szóló ötödik cikkelyéről, valamint a folyamatos képességfejlesztés kötelezettségét előíró harmadik cikkelyről is. Szerinte a védelmi képességek fejlesztése terén Magyarországon az élbolyba tartozik, hiszen a katonai költségvetés 45 százalékát erre a célra fordítja a kormány. Szijjártó üdvözölte, hogy a NATO ezúttal nem élezte tovább a feszültséget Oroszországgal, hogy a szövetség az erősödő terrorveszélyt komoly kihívásként azonosította, és hogy a tagországok egyetértettek abban, hogy a következő tíz évben a bruttó hazai termékük (GDP) öt százalékára kell felemelniük a védelmi kiadásaikat.
Kitért arra is, hogy a NATO-tagok évente egy nemzeti tervet nyújtanak majd be, amiben bemutatják, hogyan is tervezik a védelmi képességeik fejlesztését, de nincs előírva évenkénti kötelező előrehaladás. „2029-ben lesz majd egy felülvizsgálat, akkor tekintjük át a helyzetet, hogy az akkor érvényes biztonsági helyzet tekintetében hogyan is állunk” – mondta. A miniszter kiemelte, hogy a zárónyilatkozatban rögzítették azt is, hogy Ukrajna támogatása mindegyik szövetségesnek szuverén joga – írta az MTI a tájékoztatóról.