Meghalt a svéd bankrabló, aki miatt a Stockholm-szindróma bekerült a köztudatba

78 éves korában meghalt Clark Olofsson, a svéd bankrabló, aki miatt széles körben megismerte a világ az azóta csak Stockholm-szindrómaként emlegetett állapotot. Olofsson az 1973-as „norrmalmstorgi túszdráma” miatt lett világszerte ismert, de már előtte is bűnözőként tevékenykedett, és később sem állt le a komolyabb bűncselekményekkel, életének több mint felét börtönben töltötte – írja az MTI.

Olofsson egészen konkrétan a stockholmi Kreditbanken pénzintézetben elkövetett bankrablásba is úgy keveredett bele, hogy éppen börtönben ült. Korábbi cellatársa, a bankba besétáló, majd ott négy alkalmazottat túszul ejtő Jan-Erik Olsson ugyanis a rendőrségtől azt is követelte, hogy engedjék ki őt a börtönből, és szállítsák át hozzá a bankba. Azon, hogy ez meg is történt, Olofsson volt leginkább meglepve, de

tapasztalt maffiózóként hamarosan átvette a tárgyalásokat Olssontól, emellett pedig pénztárgépeket tört fel, kamerafelvételeket semmisített meg, és exkluzív interjúkat ígért a médiakapcsolatainak.

A svéd tévé által élőben közvetített patthelyzetet hat nap után sikerült megtörnie a rendőröknek, de ekkorra már beütött a Stockholm-szindróma – a túszok nem voltak hajlandóak belemenni abba, hogy ők menjenek ki először a bankból, mert féltették a túszejtők testi épségét. A beszámolók szerint a huszonéves Kristin Enmark volt az, aki a legerősebb kapcsolatot építette ki a túszejtőivel, az akkor miniszterelnöknek, Olof Palménak azt mondta, jobban fél attól, hogy a rendőrség megostromolja a bankot, és bántani fogja őket, mint a bankrablóktól.

A túszdrámáról két éve, annak ötvenedik évfordulóján részletes cikkben emlékeztünk meg, Olofsson életéről pedig Clark címmel egy sorozat is megjelent 2022-ben a Netflixen, ebben Bill Skarsgård játszotta őt. Azt egyébként a mai napig vitatják, hogy a Stockholm-szindróma tényleges pszichiátriai állapot-e, nincsenek széles körben elfogadott diagnosztikai kritériumok sem arra, hogy mi tartozik ebbe a kategóriába. Az viszont biztos, hogy évtizedekkel később is rendszeresen emlegetik az így elhíresült pszichés állapotot.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!