A muszlim szocialista, akitől pánikba esett a Demokrata Párt – ő lehet New York új polgármestere

A muszlim szocialista, akitől pánikba esett a Demokrata Párt – ő lehet New York új polgármestere
Zohran Mamdani kampányol Queensben, New Yorkban 2025. június 21-én – Fotó: Andrew Lichtenstein / Corbis / Getty Images

356

Donald Trump elnökválasztási győzelme után pár nappal egy New York-i önkormányzati képviselő mikrofonnal a kézben kiment az utcára, hogy a Trumpra szavazott emberektől megtudja, miért éppen a republikánus elnökjelöltre voksoltak. A válaszok egyértelműek voltak: a megélhetési nehézségek miatt.

A fiatal, 33 éves képviselő, Zohran Mamdani megtanulta a leckét, és most, nyolc hónappal később Trump legfőbb kampányüzenetét használva az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb politikai meglepetését okozva a szocialista politikus biztos úton halad afelé, hogy New York első muzulmán polgármestere legyen, miután a demokrata előválasztáson legyőzte a milliárdosok és a Demokrata Párt vezetése által támogatott és az utolsó pillanatig biztos győztesnek gondolt egykori kormányzót, Andrew Cuomót.

A februárban mindössze egy százalékon mért Mamdani feltörése hatalmas meglepetésként érte a Demokrata Párt vezetését, és a héten tartott demokrata előválasztáson – aminek pontos eredményeit július elején lehet majd csak megtudni – aratott győzelmének nagysága még őt és kampányát is megdöbbentette.

„Nem gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan nyerünk” – mondta vezető tanácsadója, Zara Rahim a Wall Street Journalnek. Bár a polgármester-választás még hátravan, az erősen demokrata nagyvárosban az előválasztás nyertesét már szinte polgármesterként kezelik. A polgármesteri címért még a republikánus Curtis Sliwa, valamint a jelenlegi, republikánusból előbb demokratává, majd függetlenné vedlett, korrupcióval vádolt polgármester, Eric Adams indul.

Bevándorlóból polgármester

Az Ugandában, indiai szülők gyerekeként született, majd egy ideig Fokvárosban nevelkedett Mamdani hétéves volt, amikor szüleivel New Yorkba költözött. Édesapja, Mahmood Mamdani antropológus professzor a Columbia Egyetemen, édesanyja, Mira Nair pedig több díjjal is jutalmazott filmrendező. Az amerikai állampolgárságot 2018-ban megszerző, egy szír-amerikai művésszel házasságot kötő Mamdanit 2020-ban választották meg önkormányzati képviselőnek, miután legyőzött egy hosszú ideje hivatalban lévő demokrata képviselőt.

A palesztinok jogaiért küzdő, és emiatt politikai ellenfelei által antiszemitának bélyegzett, de közben több zsidó szervezet támogatását is élvező Mamdani a demokrata pártszervezetet megkerülve, főleg a közösségi oldalakon keresztül folytatta meglepően sikeres kampányát. Az Instagramon és TikTokon több mint egymillió követője van, választási harcát nagyjából ötvenezer önkéntes segítette, akik kampánya közlése szerint több mint másfél millió ajtón kopogtattak be. Emellett több mint húszezer embertől összesen nyolcmillió dollárnyi kampánytámogatást gyűjtött össze.

Az energikusan karizmatikus Mamdani a megélhetési nehézségekkel küzdőket célozta meg kampányával. Egyebek mellett a buszközlekedés ingyenessé tételét, ingyenes önkormányzati bölcsődéket és óvodákat, a lakásbérleti díjak növekedésének megállítását valamint önkormányzati működtetésű, olcsó élelmiszerboltokat ígért. Terveinek végrehajtását pedig a leggazdagabbak, valamint a cégek adójának megemelésével akarja finanszírozni.

A demokrata vezetés kiakadt

Mamdani szép lassan emelkedni kezdett a közvélemény-kutatásokban, és június elejére egy felmérésben már meg is előzte a tavasszal még az előválasztás biztos győztesének számító, kormányzói posztjáról botrányai miatt lemondani kényszerült Andrew Cuomót. A hajrára a demokrata progresszívek legismertebb alakjai, mint Bernie Sanders szenátor és Alexandria Ocasio-Cortez képviselő támogatták jelöltségét, miközben a párt balszárnyától mindig is rettegő demokrata establishment pánikba esett, és igyekezett mindent megtenni, hogy Mamdani ne győzhessen.

A bepánikolt pártelit a New York-i polgármesteri választások valaha volt legnagyobb „független” kampányszervezetét hozta létre, ami 25 millió dollárt költött el Cuomo megválasztására olyan milliárdosok, mint Michael Bloomberg adományainak köszönhetően. Csak a Mandanit támadó negatív hirdetésekre több millió dollárt költöttek, és a párt olyan nagyágyúi álltak be Cuomo mögé, mint Bill Clinton volt amerikai elnök, vagy Al Sharpton tiszteletes.

Győzelme után több demokrata politikus is távolságot tartott Mamdanitól, attól tartva, hogy esetleges választási vereséget okozó kolonccá válhat a nyakukban. Laura Gillen képviselő azzal vádolta, hogy „elfogadhatatlan antiszemita nyilatkozatai” voltak, és a „túl szélsőséges New York vezetésére”, míg Tom Suozzi képviselő „súlyos aggodalmait” hangoztatta vele kapcsolatban. Közben a demokraták washingtoni vezetői, a szintén New York-i Chuck Schumer szenátor, és Hakeem Jeffries képviselő gratulált ugyan a győzelméhez, de nem álltak be határozottan mögé, és nem biztosították támogatásukról.

Követendő példa, vagy veszélyes a demokratáknak?

Mamdani győzelme nagy figyelmet kapott az amerikai politikai sajtóban, mert rávilágít a Demokrata Párt legfőbb problémájára, a hagyományosan demokrata közép- de főleg a munkásosztálybeli szavazókat Trump megjelenésével elvesztő párt identitásválságára. Az egyik oldalon ott vannak a párt idősebb vezetői és mérsékelt tagjai, akik hatalmas veszélyt látnak a szociáldemokrata balszárnyban, attól tartva, hogy a republikánusok rájuk hivatkozva az egész pártot könnyen kommunistáknak és szélsőségesnek tudják beállítani, és emiatt szavazókat veszítenek.

Matt Bennett, a középutas ThirdWay szervezet társalapítója szerint veszélyes azt gondolni, hogy egy New York-i előválasztás bármilyen követendő példát is mutat a győzelemre az ország más részein lévő, konzervatívabb körzetekben, és arra szólította fel a mérsékelt demokratákat, hogy ne hallgassanak „a szocializmus szirénénekére”.

Cuomo és Mamdani kezet ráznak a demokrata polgármesterjelöltek vitáján 2025. június 4-én – Fotó: Yuki Iwamura / Pool / Reuters
Cuomo és Mamdani kezet ráznak a demokrata polgármesterjelöltek vitáján 2025. június 4-én – Fotó: Yuki Iwamura / Pool / Reuters

A másik oldalon a jellemzően fiatalabb korosztály, áll. Ők azt a tanulságot vonták le Trump győzelmeiből, hogy a megélhetési gondokkal küzdő szavazókat radikálisabb programmal kell megszólítani, és Mamdani győzelmében is ezt látják megvalósulni. Stephen Taylor, a Progressive Change Campaign Committee szervezet társalapítója szerint a Demokrata Párt milliárdosok által támogatott öregjei „mindent megtettek, hogy legyőzzék Mamdanit, és kudarcot vallottak”. Szerinte a régi vezetők „folyamatosan tévednek mindenben, és el kell tűnniük az útból”, át kell adják a vezetést az új generációnak.

Közben Dan Pfeiffer, Barack Obama egykori elnöki főtanácsadója még a választás előtt egy nappal kemény szavakkal kelt ki a demokrata establishment ellen, amiért igyekeztek mindent megtenni Mamdani legyőzésére, és vele szemben egy olyan jelöltet támogattak, aki jellemzése szerint „abszolút rohadék”. Szerinte a pártnak inkább tanulnia kellene Mamdani kampányából, és nem szétzúzni azt. „Hihetetlenül ostobának és önsorsrontónak” nevezte a Mamdani körül kialakult pánikot, ami megmutatta, hogy a párt miért nem tudja megszólítani a fiatal szavazókat.

Republikánus örömtánc

A republikánusok nem tétováztak, és a választási eredmények után azonnal összehangolt támadásba lendültek, és nekiláttak, hogy Mamdanit a lehető legjobban a Demokrata Párthoz kössék. Donald Trump a NATO-csúcsra tartva „100 százalékos kommunista őrültként” jellemezte a közösségi oldalán közzétett posztjában, közölve, hogy „voltak már radikális balosaink, de ez már kezd nevetségessé válni”. J. D. Vance alelnök „a Demokrata Párt új vezetőjének” nevezve gratulált győzelméhez, a képviselőház republikánusok kampányszervezete a Demokrata Párt „új arcaként” jellemezte egy közleményben.

A New York állam kormányzóválasztására készülő Elise Stefanik republikánus képviselő egy adománygyűjtő levélben riogatott vele, közölve, hogy rosszul van attól a gondolattól, hogy egy szocialista, és „Hamász terrorista szimpatizáns” lehet a város új polgármestere.

Trump ismert szélsőséges támogatói pedig a közösségi oldalaikon rasszizmusszagú posztokban keltek ki ellene, a szeptember 11-ei terrortámadást hozva fel a muszlim jelölt győzelmével kapcsolatban. Trump bevándorlásellenes kabinetfőnök-helyettese, Stephen Miller szerint Mamdani győzelme azt mutatja, hogy „a szabadjára engedett bevándorlás alapjaiban változtatta meg New York választórétegét”, közölve, hogy „a demokraták a szavazók megváltoztatásával változtatnak a politikán”.

Mike Lawler republikánus képviselő meg már arról beszélt a Time magazinnak, hogy Mamdanit a következő választásokon országszerte riogatásra készülnek használni. „Minden demokrata kénytelen lesz elítélni, vagy támogatni a nézeteit”, és ha melléállnak, a választók megbüntetik őket, ha viszont elítélik, akkor a demokrata szavazóbázis fog fellázadni ellenük.

Korai öröm?

A republikánusoknak azonban félni is okuk van tőle, hiszen jól tudják, mire képes egy lelkes rajongótábort maga köré gyűjtő karizmatikus New York-i, aki a pártelittel szembeszállva a megélhetési gondokkal küszködő munkás- és középosztály anyagi problémáinak megszüntetését ígérve folytat le egy esélytelennek tűnő kampányt. Mamdani a New York Timesnak adott interjújában elmondta, hogy kampánystratégiáját Donald Trumptól leste el, közölve, hogy mindkettőjük kampányának az volt az alapja, hogy az emberek kiábrándultak a politikából és megélhetési nehézségekkel küzdenek. „A különbség az, hogy Trump ezt csak kihasználja, és nem akarja megváltoztatni” – tette hozzá.

Győzelme után az MSNBC-nek adott interjújában kijelentette, hogy kampányát, amiben a munkásosztályra koncentráltak, az ország minden részén sikeresen meg tudja ismételni a Demokrata Párt. Larry Sabato politikai elemző a Time magazinnak azt mondta, hogy Mamdani stratégiája nem lehet nyerő az ország minden részén, de a demokraták nem hagyhatják figyelmen kívül, hogy milyen lelkesedést keltett kampánya. Annak egyes populista elemei szerinte növelhetik a demokrata választók részvételi arányát. Mamdani erőssége az eredetisége és őszintesége volt, amivel meg tudta szólítani a választókat, mondta a Washington Postnak Molly Murphy demokrata közvélemény-kutató, Ezt szerinte minden demokrata politikus eltanulhatna tőle. „Üde volt, miközben mindenki más enerváltnak tűnt” – jellemezte kampányát a Wall Street Journalnek Hank Sheinkopf politikai tanácsadó.

A republikánusok többsége „biztosan pacsikat osztogatott és hátba veregette egymást” az eredményeket látva, mondta Bill Stepien, Donald Trump egykori kampánymenedzsere a New York Timesnak. A veterán választási szakértő szerint azonban a republikánusok jobban tennék, ha egy kicsit jobban aggódnának Mamdani miatt, aki szerinte több választóhoz segítheti a demokratákat, mint amennyit a republikánus rémisztgetések elijeszthetnek. „Arra biztatnám a republikánusokat, hogy legyenek egy kicsit idegesebbek a fickó miatt” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!