Kétségbeesve igyekeznek elfogadni Donald Trump elnökségének legfontosabb törvényét a republikánusok
Maratoni éjszakázást tartanak hétfőről keddre virradó éjszaka az amerikai szenátus tagjai, ahol Donald Trump amerikai elnök legfőbb belpolitikai törvényéről tartanak szavazást a szenátorok. A képviselőház május végén szavazta meg a „Egy Nagy Gyönyörű Törvény” néven ismert csomagot, amibe igyekeztek belezsúfolni Trump kampányígéreteinek többségét.
A Fehér Ház azt követeli a kongresszus mindkét házában többségben lévő republikánusoktól, hogy júlus 4-re, péntekre fogadják el az elnöksége legfontosabb eredményének tekintett jogszabályt. Ha a szenátuson átmegy a törvény új, egyes részeiben megváltoztatott verziója, azt még a képviselőháznak is el kell fogadni, hogy után Donald Trump asztalára kerülhessen aláírásra.
A törvény meghosszabbítaná a Trump első elnökségének legnagyobb politikai győzelmének tekintett adócsökkentést, amivel a leggazdagabb adóit csökkentették. Emellett jelentősen megvágná az alacsony jövedelműeknek járó állami egészségügyi biztosítást, valamint a szegényeknek adott állami élelmiszersegélyt. Közben 46,5 milliárd dollárt ad az amerikai-mexikói határfalra tervezett határfalra, 12 milliárd dollárt az idegenrendészet és a határőrség létszámának növelésére és 45 millárd dollárt idegenrendészeti fogvatartási központok építésére.
A pártsemleges Kongresszusi Költségvetési Hivatal szombat este kiadott elemzése szerint a törvénycsomag miatt 11,8 millió amerikai maradhat egészségügyi biztosítás nélkül az elkövetkező tíz évben. Emellett több mint ezermilliárd dollárral csökkenti az alacsony jövedelműek számára biztosított állami egészségügyi ellátás, a Medicaid költségvetését. Közben pedig 3,3 ezer milliárd dollárral fogja növelni egy évtized alatt az államháztartási hiányt, ami majdnem ezermilliárd dollárral több, mint amennyivel a képviselőházban elfogadott törvény tenné.
A törvény nehezen halad át a szenátuson, ahol a szűk többségben lévő republikánusok mindössze három szavazatot veszíthetnek az 50 igen szavazatot igénylő jogszabály elfogadásához. Két republikánus szenátor azonban már jelezte, hogy nemmel fog voksolni: Rand Paul kentuckyi szenátor az államháztartási hiány növelése, Thom Tillis észak-karolinai szenátor pedig a szegényeknek járó segélyek csökkentése miatt nem szavazza meg a törvényt. Utóbbi a hétvégén jelezte, hogy nem fog indulni újraválasztásáért, mutatva, hogy a republikánus politikusok a karrierjüket kockáztatják, ha nemet mondanak Trumpnak.
A törvény vitáját formálisan szombaton kezdték meg a szenátusban, de az erről szóló rutinszavazást csak több órán át zárt ajtók mögött tartó huzavona után tartották meg, ahogy a republikánus vezetők több vonakodó szenátort győzködtek, és végül csak 51-49 arányban sikerült vitára bocsájtani a tervezetet.
A demokraták közben igyekezték húzni az időt, és egy eljárásügyi szabályt kihasználva a 940 oldalas törvény felolvasását rendelték el, ami 16 órán át tartott, hétfőn pedig módosító javaslatok sorát nyújtották be, amikről hétfő este kezdték meg a szavazást, és az magyar idő szerint kedden délelőtt fél 12-kor, nagyjából 19 órával később még mindig tartott.
Közben Elon Musk, akit Trump az amerikai közigazgatás karcsúsításával bíztott meg hivatali ideje elején, de mostanra ellenséges viszonyba kerültek egymással, a közösségi oldalán erős hangú posztokban kelt ki az általa „undorító förmedvényként” jellemzett törvénycsomag ellen, ami szerinte túlságosan növeli a kormányzati kiadásokat. A világ leggazdagabb embere jelezte, hogy a törvényt megszavazó republikánus politikusok számíthatnak arra, hogy választási ellenfeleiket fogja támogatni a pénzével.
Trump erre a saját közösségi oldalán válaszolt, közölve, hogy Musk mindenki másnál több kormányzati támogatást kapott, és azok nélkül „valószínűleg be kellene zárnia a boltot, és vissza kellene mennie Dél-Afrikába”.