Menesztett észt tiszteletbeli konzul: Az észt társadalom véleménye egyre távolabb került a hivatalosan propagált magyar véleménytől
„Magyarország észtországi nagykövete telefonon hívott fel, és közölte: a külügyminisztériumból érkezett értesítés alapján visszavonják a megbízásomat” – mondta lapunknak Bán István, aki 2006 óta Magyarország tiszteletbeli konzuljaként dolgozott Észtország Tartu, Jõgeva, Viljandi, Valga, Põlva és Võru megyéiben, de július 1-jén arról posztolt a Facebookon, hogy Ukrajna melletti kiállása és a jelenlegi kormány kritizálása miatt elvesztette tisztségét.
Bán István azt mondta, telefonon azt közölték vele: az Ukrajnát támogató és kormánykritikus Facebook-megnyilvánulásai nem egyeztethetők össze a poszt betöltéséhez szükséges elvárásokkal. Ő erre csak annyit válaszolt: ezek az elvárások sajnos nem egyeznek a lelkiismeretével.
A tiszteletbeli konzul egy fizetés nélküli, önkéntes pozíció, a kinevezett személy feladata, hogy előremozdítsa a két ország közötti kulturális és gazdasági kapcsolatokat, esetleg segít a konzuli feladatokban, ha kell.
Bán István a tisztsége visszavonása után lapunknak azt mondta: nem volt semmi előzménye a menesztésének, az utolsó percig úgy érezte, hogy baráti munkakapcsolata van a mindenkori nagykövettel. Azt mondta, ő az orosz–ukrán háború kitörése óta a bajba jutott ország, vagyis Ukrajna oldalán állt, de a véleményét a Facebookon nem tiszteletbeli konzuli minőségében osztotta meg, hanem magánszemélyként. Aminek viszont örül, hogy mostantól legalább nem kell a hivatalos és a személyes véleményét különválasztania.
A menesztése után a közvetlen környezete a támogatását fejezte ki felé, a kint lévő magyarok is támogatták. Azt mondta, az észtek mindig rokon népként gondoltak a magyarokra, de az elmúlt évtizedekben az észt társadalom véleménye egyre távolabb került a hivatalosan propagált magyar véleménytől, így egyre nehezebb volt fenntartani a jó kapcsolatot.
A menesztése után ugyanúgy folytatja a munkát, mert azt eddig sem a kinevezés, hanem a saját személyes meggyőződése miatt végezte: fontos neki, hogy az Észtországban felnövő magyarok is megtanulják az anyanyelvüket, továbbra is működteti az 1988-ban, az első független nemzeti magyar kulturális szervezetként bejegyzett Munkácsy Mihály Egyesületet. A magyar nemzeti ünnepeket a jövőben is közösen ünneplik meg Észtországban, így már készülnek az augusztus 20-i államalapításra is.
Az esettel összefüggésben megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályát. Arra voltunk kíváncsiak, hogy miért menesztették Bán Istvánt a pozíciójából, és ha a volt tiszteletbeli konzul nem konzuli minőségében osztotta meg véleményét, akkor ez hogyan adhatott alapot a pozíciójából való felmentésre. Ha válaszolnak, beszámolunk róla.